Alerjenler

Ev tozu akarları (Mite) Ev tozu akarları başlıca alerjiye sebep olan, alerjenler, şeylerdir. Pyroglphidae ailesinden, çıplak gözle görülmeyen 0,3 mm büyüklüğündeki mikroskopik canlılardır. Ev tozu akarları 10 ile 25 µm arasındaki partiküllerle taşınmaktadır. Dermatophagoides Pteronyssinus, Dermatophagoides Farinae, Dermatophagoides Microceras, Euroglyphus Maynei ve Blomia Tropicalis başlıca ev tozu akarı cinslerdir. En önemli ve en sık alerjiye neden olan türleri ise Dermatophagoides Farinae (Der f 1) ve Dermatophagoides Pteronyssinus (Der p 1) belirli iklim ve coğrafi şartlarda bulunmaktadır.

Polen alerjisi polenlerin vücutta alerjik yanıt oluşturması ile olur.

Alerjenler Neler?

Polenler diğer inhalan alerjenlere göre biraz daha büyüktür. Polenler 15 ile 50 µm arasında değişmektedir. Polenler büyük alerjenler olduğu için akciğer alt hava yollarına göre daha çok burunda depolanmaktadır. Ağaç polenleri hava ısısı 18 °C üstündeyken sabah 5 ile 10 arası en fazla miktarda bulunmaktadır. Sıcak, kuru ve rüzgarlı günlerde özellikle rüzgarla taşınan polenlerin miktarı artmaktadır. Ağaç polenleri ilkbaharda, ot polenleri yaz aylarında ve yabanı otla sonbaharda havada daha çok bulunmaktadır.

Küf Sporları

Küf sporları havada en fazla bulunan partiküllerdir. Ev içi ve ev dışında bulunmaktadır. Küf sporlarının büyüklüğü 5 ile 50 µm arasında değişmektedir.Küfler kaynamaya ve donmaya karşı dayanıklıdır. Küfler rutubetli, karanlık bölgelerde ve çürüyen gıdalarda bulunur. Küfler hem mevsimsel hem de yıl boyu şikayetlere neden olabilir. Havadaki küf miktarı ilkbaharda ve yaz aylarında yağmurların yağması ile ve sonbahar aylarında yaprakların dökülmesi ile artmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay