Alerjik Nezle Nedenleri

Genetik Alerjik Nezle Nedenleri

Genetik, alerjik nezle nedenleri arasında en önemlisidir. Ailede alerjik nezle veya astım veya diğer alerjik hastalığın olması alerjik nezle gelişmesi için önemli bir risk faktörüdür.
Erkek çocuklarda alerjik nezle daha çok görülür
Alerjik nezle erkek çocuklarda daha sık görülür.

Alerji testi pozitif olanlarda alerjik nezle gelişme olasılığı yüksektir.
Alerji testinde polen, ev tozu mite’ları gibi havada bulunan alerjenlere alerji saptanmışsa alerjik nezle gelişme olasılığı yüksektir. Ayrıca besin alerjisi saptanmışsa da alerjik nezle gelişmesi için bir risk oluşturur.

Nemli ve küflü ortamlar alerjik nezle gelişme riskini artırır
Nemli ve küflü bir ev ortamı da alerjik nezle gelişmesini artıran bir risk faktörüdür.

Çocuğun doğduğu mevsim bahar ve yazı ayı ise alerjik nezle riski artar
Bahar ve yaz aylarında doğan çocuklarda alerjik nezle gelişme riski daha yüksektir. Yeşil alanda yaşayanlarda veya hava kirliliğin yoğun olduğu bölgede yaşayanlarda da alerjik nezle gelişme riski yüksektir.

Alerjenler alerjik nezle riskini artırır

Alerjenler alerjik rinit gelişmesinde çok önemlidir. En önemli tetikleyici faktör havada bulunan alerjenlerdir. Mevsimsel alerjik nezlede polenler önemli bir tetikleyiciyken yıl boyu alerjik nezle belirtileri olan çocuklarda ev tozu mite’ları, küfler, evcil hayvanlar ve hamam böcekleri önemli tetikleyicilerdir.
Sigara dumanı alerjik nezle riskini artırır
Sigara dumanına maruz kalma hem alerjik hastalığın şiddetini artırmakta hem de alerji gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Hava kirliliği alerjik nezle riskini artırıyor.
Hava kirliliği alerjik nezle gelişmesinde önemli rol oynadı düşünülmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay