Astım Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Astım Belirtileri Nelerdir? Alerjenler, virüsler gibi nedenlerle akciğerlerin hava borularında iltihaplanma olmaktadır. Bu iltihaplanma nedeniyle akciğerin nefes borularında aşırı hassasiyet gelişir. Aşırı hassasiyet sonucu normal kişilerde sorun yaratmayan nedenler astımlılarda akciğerlerdeki nefes borularında daralmaya neden olur. Nefes borularının kalınlıkları da artar.

Normal Nefes Borusu   Daralmış Nefes Borusu

Balgam üreten bezlerin sayısı ve çalışması artarak daha fazla ve koyu balgam üretilir. Bu balgam da nefes borularını tıkar. Nefes borusunun daralması ve balgam sonucu öksürük, nefes almada zorluk, hışıltı belirtileri ortaya çıkar. Belirtiler tedavi ile düzelse de akciğer borularındaki iltihaplanma devam etmektedir. Bu nedenle astım belirtileri tekrarlayıcı dır.   Tedavi edilemeyen hastalarda akciğerlerin nefes borularındaki daralma kalıcı hale gelir ve tedaviye cevap da azalmaktadır. Bu nedenle erken tedavi önemlidir.

Astımlı çocukların akciğerlerinde aşırı hassasiyet nasıl gelişir?

Astımlı çocukların nefes borularında  (Çoğunda burunlarında de hassasiyet gelişir) genetik ve çeşitli faktörlerle inflamasyon dediğimiz iltihaplanma vardır. Nefes borularındaki inflamasyoana bağlı olarak nefes borularının koruyucu mukoza tabakasında küçük delikler oluşur. Bu deliklerin olması da alerjenlerin, ve sigara, kirli hava ve gripal enfeksiyonlar gibi tetikleyicilerle daha kolay nefes borularının etkilenmesine neden olur. Bunun dışında bu bölgede nefes borularının daralmasına neden olan mast hücre sayısı da artmaktadır. Bu da aşırı hassasiyete katkıda bulunur. Bunun dışında nefes borularının yapısı da değişmekte ve hassaslığa neden olmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay