Egzama ve Deniz-Havuz

Egzaması Olanlar Deniz ve Havuza Girebilir Mi?

Egzamalı çocukların ciltleri çok hassastır. Özellikle yaz mevsiminde her cilt için alınacak önlemlerin çok daha fazlası egzamalı cilde sahip olan çocuklar için alınmalıdır. Egzaması olan çocuklar denizden veya havuzdan çıktıktan hemen sonra, vakit kaybedilmeden duş almalı ve vücutları klor veya tuzdan temizlenmelidir. Vücutta kalıntısı olan klor ve tuz cildi tahriş ederek atakların olmasını sağlayabilir ya da şikayetleri şiddetlendirebilir. Çocuk alerji uzmanlarının gözetiminde tedavi gören egzamalı veya diğer alerjik cilt hastalıkları ile yaşayan bebek ve çocukların cilt bakımı önemlidir. Egzama rahatsız edici, kişinin hayat kalitesini düşüren ve kötü görünen bir cilt hastalığıdır.
Egzamada iltihaplı deri bölgesi kızarır ve kaşınır. Özellikle bebekler ve çocuklar bu bölgeleri çok sık kaşıdıkları için tırnaklarının kısa ve ellerin temiz olması oldukça önemlidir.
Egzamanın oluşunda altta yatan en önemli sebep besin alerjisidir. Besin alerjisi alerji testleri ile çocuk alerji uzmanları tarafından 2 aydan sonra kolayca ciltten uygulanabilmektedir.
Egzamalı çocukların %50’si 6 yaşına gelmeden egzama hastalığını atlatırken %90’ı ergenlik döneminde bu hastalığı atlatmaktadırlar. Ancak daha sonraki yıllarda egzama tekrarlayabilir ve ataklar gerçekleşebilir. Tedavi için en önemli adım bir çocuk alerji uzmanın kontrolünde dikkatlice yapılan tedaviye başlamak ve sonuçlandırmaktır.

Egzaması Olanlar Bebekler Dikkat

Bebek ve çocukların cildinde tahriş oluşmaması için soğuk havadan da kaçınmak, egzamalı bölgeyi kaşımamak, bezleniyorsa emici bezler kullanmak ve sık sık bezi değiştirmek, çok sıcak su ile banyo yaptırmamak, sürekli nemlendirmek ve kurumasına izin vermemek gerekir. Yaz tatillerinde suyun içinde vakit geçirmeyi seven çocukların sık sık duş alması ve alerjenlerden uzak kalması çocuk alerji uzmanlarının kontrolünde kalmaları önemli tedbirlerdendir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay