Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmak imkansız oluyor. Güneş gözlüğü gözlerimizi birçok zarara karşı koruyor. Özellikle alerjik çocuklara faydası büyük oluyor. Güneş gözlüğünün faydalarını özellikle de alerjik çocuklara faydalarını bu makalemizde yazdık.

Güneş gözlüğünün polenlere alerjisi olan çocuklar için çok önemli faydaları vardır

Polen alerjisi olan çocuklar için gözlük bir koruyucu kalkan gibidir. Polenler özellikle havaların ısınmasıyla havada yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Havadaki polenler gözlere temas ederek gözlerde kaşınma, kızarma ve şişlik oluşturmaktadır. Bu da yaz mevsimini kabus haline dönüştürmektedir. Özellikle polen alerjisi olan çocuklar, kendi sevdiği bir gözlük takarak bu zararlardan korunabilmektedir.

Güneş gözlüklerinin astımlı çocuklara da faydası vardır

Astımın en önemli nedenlerinden birisi de polenlerdir. Özellikle polen mevsiminde öksürük nefes sıkışması olan çocukların bahar ve yaz mevsiminde gözlük takması çok faydalı olur. Çünkü alerjik astımlı çocukların birçoğunda alerjik nezle ve göz alerjisi de mevcuttur veya daha sonra polen alerjisine bağlı göz alerjisi gelişebilmektedir. Bu nedenlerle polenlere bağlı alerjik astımı olan veya göz alerjisi gelişmesine eğilimli olan alerjik bünyeli çocukların bahar ve yaz mevsiminde polenlere karşı güneş gözlüğü takması faydalı olacaktır.

Özellikle ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olan gözlükler seçilmeli

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmanın katarakt ve sarı nokta hastalığı ile birlikte göz çevresindeki ciltte kansere sebep olduğunu ifade eden uzmanlar, güneşin göze verdiği zarardan korunmak için gözlük kullanılması gerektiğini söyledi. Ancak, her güneş gözlüğünün kullanılmayacağını belirten uzmanlar, “Güneş gözlükleri aksesuar olarak değil, sağlığı koruyucu bir ürün olarak düşünülmeli ve gözlük alırken kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Güneş gözlüklerinin de numaralı gözlükler gibi kendi sağlığımız için önemli bir unsur olduğu unutulmaması gerekir. Çünkü her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarını tutmayabiliyor. Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir.” şeklinde vurguluyorlar.

Sonuç olarak;

-Polen alerjisi olan çocukların bahar ve yaz mevsiminde gözlük takmaları faydalı olacaktır.
-Polen alerjisine bağlı astımı olan çocukların bahar ve yaz mevsiminde güneş gözlüğü takmaları faydalı olacaktır.
-Alerjiye eğilimli çocukların polenlere alerji gelişmemesi için güneş gözlüğü takmaları faydalı olabilir.
-Gözlerin güneş ışınlarından korunabilmesi için kaliteli gözlüklerin kullanılması faydalı olacaktır.
– Güneş gözlüğü modeli seçiminde çocuğun takmaktan hoşlanacağı bir gözlüğün olması önemlidir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım