Herkes tüm yıl boyunca cildini güneşten korumalıdır. Egzaması olan kişiler genellikle cildini güneşten koruyacak ve egzamalarını tahriş etmeyen bir güneş koruyucu kremi bulmak isterler. Sizlere egzamalı çocukların güneşten korunma yollarını ve hangi güneş koruyucu kremi kullanmaları gerektiği konusunda detaylı bir yazı hazırladık. 

Güneşten korunma Önlemleri

Egzaması olanların öncelikle güneşin zararlı etkisinden korunması faydalı olacaktır. Güneşten cildinizi korumak ve cilt kanserini erken teşhis etmek için aşağıdaki önlemleri almak faydalı olacaktır:

 • Uygun olduğunda gölge arayın, güneş ışınlarının en güçlü olduğunu saatlerin 10:00 ile 14:00 saatleri arasında olduğunu unutmayın ve bu saatlerde gölge arayın. 
 • Hafif uzun kollu bir gömlek, pantolon, geniş kenarlı bir şapka ve mümkünse güneş gözlüğü kullanarak kendinizi güneşten koruyabilecek kıyafetler tercih edin. 
 • Güneş yanığı olasılığını artırabilecek güneşin zararlı ışınlarını yansıttıkları için su, kar ve kum yakınında ekstra dikkatli olun.
 • Vitamin takviyeleri içerebilen sağlıklı bir diyetle D vitaminini güvenle alın. Güneşi aramayın. 

Egzamalılar ne tür güneş kremi kullanmalı?

Öncelikle güneş kremlerinin özelliklerini çok iyi bilmek gerekir. 

İki tür güneş koruyucu vardır:

 1. UV radyasyonunu emen kimyasal emiciler,
 2. UV radyasyonunu yansıtan mineral bazlı reflektörler (genellikle titanyum dioksit içerir).

Egzaması olan birçok insan, mineral bazlı güneş kremlerini kimyasal emicilerden daha az tahriş edici buluyor gibi görünüyor. Bununla birlikte titanyum dioksit ciltte beyaz bir parlaklık bırakabilir ve bu özellikle koyu tenli insanlar için rahatsız edici olabilir.

Ciltte kullanılan tüm ürünlerde olduğu gibi, egzamalı bir kişi için işe yarayan şey, mutlaka bir başkası için uygun olmayabilir.

Egzamalıların da kullanacağı güneş koruyucu kremlerin GRASE (Generally Recognized As Safe and Effective: Genel Olarak Güvenli ve Etkili Olarak Tanınan) özellikte olması çok önemlidir. 

Egzamalılar için güneş koruyucu kremlerin SPF faktörü ne olmalıdır?

SPF (Sun protection factor: Güneş koruma faktörü) ise güneş koruma faktörüdür. SPF güneş kremi etkinliğinin bir ölçüsüdür. SPF 30, düzgün şekilde uygulanmış bir ürün kullanıldığında, güneş koruyucu içermeyenlere göre 30 kat daha fazla UV’ye maruz kalma süresi sağladığı anlamına gelmektedir. Egzamalıların SPF 50 olan ürünler kullanması daha faydalı olacaktır. 

Egzamalıların kullanacağı güneş koruyucu kremler

Egzamalı çocuklarda mineral bazlı, kokusuz ürünler tercih edilmelidir. Herhangi bir güneş koruyucu önermek doğru olmayabilir, çünkü bir kişiye uygun olan bir diğerine mutlaka uymayabilir.

Egzamalıların kullanacağı güneş kremleri aşağıdaki kriterlere sahip olmalıdır:

 • Mineral bazlı güneş koruyucu maddeler: Titanyum Dioksit (TiO2) ve Çinko Oksit (ZnO) içermeli,
 • Alkolsüz olmalı,
 • SPF 30 veya üzeri olmalı ve 50 olması faydalı olacaktır,
 • Hem ultraviyole (UVA) A hem de UVA B ışınlarından “geniş spektrumlu” koruma sağlamalı,
 • Suya karşı en az 40 dakika dayanıklı olmalıdır. 
 • Cilde zarar vermemek için koku ve kimyasal filtreler içermeyen “mineral” olarak adlandırılan formülleri tercih edin. 
 • Oktokrilen veya benzofenon-3 gibi bazı foto koruyucular, alerji riski nedeniyle atopik cilde sahip çocuklar için önerilmez.

Cildiniz için en uygun ürünü seçmenin yanı sıra, uygun cilt bakımı uygulamak da önemlidir. 

Alerjiye neden olabilecek maddeleri içermeyen güneş koruyucu seçin

Kimyasal güneş kremleri hem alerjik hem de tahriş edici kontakt dermatite neden olabilir. Bir UVA kimyasal filtresi olan oksibenzon, tahriş edici veya alerjik temas veya foto-kontakt dermatite neden olan en yaygın güneş koruyucudur. PABA yaygın bir alerjendir ancak artık güneş kremlerinde bulunmuyor. Foto-alerjik reaksiyonlara neden olabilen diğer güneş koruyucu ajanlar arasında sinamatlar, dibenzoilmetanlar, oktokrilen ve benzofenonlar bulunmaktadır. Bu bileşenleri içermeyen güneş koruyucular kullanılmalıdır. 

Alerji için test edebilirsiniz

Egzama ve hassas cilde sahip kişiler her türlü şeye tepki verebilir ve uygun bir güneş kremi bulmak bir deneme yanılma meselesidir. Bir güneş kremi seçerken, bir yumuşatıcı seçerken göz önünde bulunduracağınız şeylerin aynısını göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Ürünlerin üzerindeki içerik etiketleri, duyarlılığınız olduğu bilinen maddelerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır, ancak her zaman dikkatli olmalısınız ve herhangi bir yeni güneş kremini bolca uygulamadan önce test ettiğinizden emin olmalısınız. 

Kendiniz de test edebilirsiniz. Bileğinize veya dirseğinizin kıvrımına bezelye büyüklüğünde küçük bir miktar uygulayın. O bölgeyi 24-48 saat yıkamayın ve kızarıklık, kızarıklık, ciltte herhangi bir sivilce, kaşıntı, ağrı, pullanma vb. gibi alerjik reaksiyonlara dikkat edin. Duyarlılığın gelişmesi biraz zaman alabileceğinden, bunu beş gün boyunca günde bir kez yapmanız deneyebilirsiniz. Ayrıca geçmişte kullandığınız güneşten koruyucuları, formülasyonu veya cildinizin yapısı değişmiş olabileceğinden, bu testi belirli aralıklarla yapabilirsiniz.

Egzamalılar güneş kremlerini nasıl uygulamalıdır?

Yüksek SPF’li (50+) bir güneş kremi kullanın ve bol miktarda uygulayın, ancak çok fazla ovalamaktan kaçının. (Cildiniz biraz beyaz kalmalıdır). Etkili olabilmesi için kremin cilt yüzeyinde kalması gerekir. Güneş koruyucuları kullanırken;

 

 1. Güneşe çıkmadan 15 dakika önce uygulayınız.
 2. Çok fazla saçınız yoksa, başınızın üstüne güneş kremi sürün veya şapka takın.
 3. En az iki saatte bir veya yüzdükten hemen sonra tekrar uygulayın.
 4. Bebeklere ve çocuklara güneşte ekstra özen gösterin. 6 aylıktan küçük çocuklara güneş kremi uygulamadan önce sağlık uzmanınıza danışın.
 5. Hasar görmüş veya kırılmış cilde asla güneş kremi sürmeyin.
 6. Özellikle dudaklarınız, burnunuz, kulaklarınız, boynunuz, elleriniz ve ayaklarınız olmak üzere tüm açık cildinize güneş koruyucu uygulayın.

Yumuşatıcılar ve güneş kremini hangi sırayla kullanmalıyım

Güneşe maruz kalmak cildi kurutur. Güneş kremi sürmeden yaklaşık yarım saat önce yumuşatıcınızı sürmeye çalışın. Bu, güneş kreminin yumuşatıcı tarafından seyreltilmesini önleyecek ve güneş kreminin koruyucu özelliklerini korumasını sağlayacaktır.

Yağlı veya yağlı bir yumuşatıcı kullanıyorsanız, güneşte ‘kızartma’ etkisine neden olabileceğinden aşırı uygulamamaya dikkat edin.

Bebekler ve küçük çocuklar her zaman dahili SPF50 içeren güneşten koruyucu giysiler kullanmalıdır. Bu giysi, güneş kremine karşı hassasiyeti olan yetişkinler için de mevcuttur. Açıkta kalan cilt bölgelerine 2 saatte bir güneş kremi sürülmelidir.

Çok su için

Yaz aylarında ve bu konuda tüm yıl boyunca altın kural, özellikle güneşe maruz kalmanın arttığı veya açık hava sporlarına katıldığınızda düzenli olarak su içerek susuz kalmamaktır.

Sonuç olarak özetleyecek olursak

 • Mineral bazlı güneş koruyucu maddeler: Titanyum Dioksit (TiO2) ve Çinko Oksit (ZnO) içermeli
 • Alkolsüz olmalı
 • SPF 30 veya üzeri olmalı ve 50 olması faydalı olacaktır
 • Hem ultraviyole (UVA) A hem de UVA B ışınlarından “geniş spektrumlu” koruma sağlamalı
 • Suya karşı en az 40 dakika dayanıklı olmalıdır. 
 • Alerji yapma potansiyeli yüksek ürünler kullanılmamalı
 • Daha fazla etkinlik için güneş kremini bolca uygulayın. Çoğu insan çok az uygular. 
 • Gün içinde her 2 saatte bir ve yüzdükten, terledikten ve havluyla kuruladıktan sonra güneş kremini yeniden uygulamayı unutmayın.
 • Kaşıntıyı tetikleyebileceğinden güneş kremi ile ovmaktan kaçının. Bir yumuşatıcı uygular gibi pürüzsüz, aşağı doğru hareketlerle uygulayın.
 • Güneşten koruyucular çeşitli formülasyonlarda gelir: kremler, losyonlar, jeller, çubuklar ve spreyler. Yumuşatıcılarda olduğu gibi, size en uygun olanı ve cildinizi tahriş etmeyecek olanı seçin. Spreyler özellikle çocuklar için faydalıdır.
 • Hiçbir şey güneş ışınlarının %100’ünü engellemez, bu nedenle koruyucu giysi ve şapka giymenin yanı sıra her 2 saatte bir güneş kremi sürmelisiniz.
 • Tatile çıkmadan önce güneş kremleri üzerinde beş günlük bir kendi kendine yama testi yapın.
 • Yumuşatıcı ve güneş koruyucu uygulama arasında yaklaşık 30 dakikalık bir boşluk bırakın (önce yumuşatıcı uygulayın).

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım