Polen Alerjisi

Bahar ayları olan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi alerjik nezle, göz alerjisi belirtilerinin görülmesine çocuklarda polen alerjisi veya bahar alerjisi denir.

Polen Alerjisi Belirtileri

Belirtiler alerjik nezle, göz alerjisi ve astım belirtilerine neden olur.

Bahar aylarında sık nezle, burun tıkanması, peş peşe hapşırma, burunda kaşınma, damakta kaşıntı, kulakta kaşıntı, sık burun kanaması gibi alerjik nezle belirtileri, gözlerde sulanma, kaşınma gibi göz alerjisi belirtileri, sık öksürük, nefes sıkışması gibi astım belirtileri polen alerjisinin en önemli belirtileridir.

Bu belirtiler özellikle bahar aylarında oluyorsa polen alerjisi mutlaka akla gelmelidir.

Polen alerjisi yorgunluk yapar ve okul başarısını etkiler. Polen alerjisi olan çocukların genellikle burunları tıkalı olduğu için uyku kaliteleri de bozulur. İyi bir uyku alamayan çocuklar ise gün boyu kendilerini yorgun ve halsiz hisseder. Bu da okul başarısını ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Belirtiler Ne Zaman Başlar?

Belirtiler Mart ayında başlar. Mart ayında ilk ortaya çıkan polenler ağaç polenlerdir. Nisan, Mayıs ayında ise ot polenleri kendini gösterir. Temmuz ayından ekim ayına kadar ise yabani ot polenleri kendini gösterir. Hangi polenin alerji yaptığının öğrenilmesi ne zaman önlem alınacağının öğrenilmesi açısından çok önemlidir.

Bahar ayında astım, alerjik nezle ve göz alerjisi belirtileri oluyorsa incelenmelidir.

Bahar/polen alerjisinde astım veya alerjik nezle belirtileri şiddetlenebilir ve bu hastalıklar tetiklenebilir.

Astım ve alerjik nezlenin en önemli nedenlerinden biri de polenlere karşı gelişen alerjisidir. Polenler burundan ve ağızdan vücudumuza girerek burunda ve akciğerlerde hasar oluşturmaktadır. Bu da astım ve alerjik nezleye neden olur. Alerjik nezleye bağlı sık sinüzit, orta kulak iltihabı, geniz eti büyümesi, geniz akıntısı, sinüzite ve geniz eti iltihabına bağlı ağız kokusu, uyku bozukluğu gibi bir çok sorunları da beraberinde getirmektedir.

Polenlere bağlı astım gelişen çocuklarda sık sık öksürük, nefes sıkışması gibi astım belirtileri ortaya çıkar.

Özellikle bahar aylarında astım ve alerjik nezle belirtileri gelişiyorsa mutlaka alerjisi araştırılmalıdır.

Çocuklarda Polen Alerjisi

Özellikle çocuklarda alerjik nezle ve astımın birlikte görülme şansı yüksek olduğu için astım belirtileri yönünden de dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Astımlı çocukların %75’inde alerjik nezle de vardır. Alerjik nezleli çocuklarda ise %20-40 oranında astım vardır.

Birbirleri ile etkileşim halinde olan bu hastalıkların önemi atlanmamalı ve tedavi geciktirilmemelidir.

Polen Alerjisi Testleri

Alerji testleri doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanlarınca yapılmalıdır.

Polen mevsiminde polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarıda olmamaya gayret gösterilmeli, ağız yerine burundan nefes alıp verilmelidir.

Polen mevsiminde alerjisi olanlar veya ailesinde alerjik hastalığı yoğun olanlar otomobillerinin polen filtresini değiştirmeli, hepa filtreli klimalar kullanmalıdır.

Gözlerin polenlerden korunması için bahar aylarında güneş gözlüğü veya normal gözlük kullanılmalıdır. Akşamları eve gelince mutlaka kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalıdır. Evden işe gidilince yüz yıkanıp ağız ve burun su ile gargara edilerek polenler uzaklaştırılmalıdır.

Bol su ve meyve suyu içmek çocukların daha zinde olmasını sağlayacaktır.