Ev tozu alerjisi en yaygın görülen alerjik hastalıklardan biridir. Ev tozu alerjisi olan çocukların tanı ve tedavileri çocuk alerji uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Ev tozu alerjisi adı üzerinde evlerimizde yaygın olarak görüşen ev tozu akarlarına karşı oluşan alerjidir. Yani ev tozu alerjisi olanlar düşmanlarıyla birlikte aynı ortamda yaşamaktadırlar. Yastıklarımızda, halılarımızda, koltuklarımızda, tüm tekstil ürünlerimizde bulunan mitelardan alerjisi olan hastalar korunmalıdır. Bu nedenle tedaviyle birlikte ev tozu alerjisi olan çocukların yaşam alanlarında bazı önlemler alması, ev tozu akarları ve mitelardan korunması gerekmektedir.

Ev Tozu Akarları Nedir?

Öncelikle neye karşı alerjimiz olduğunu bilmekte fayda var. Miteları, diğer adıyla akarları tanıyalım.

Akarlar evimizde hatta tüm yaşam alanımızda bulunan, gözle görülemeyecek kadar küçük olan canlılardır. Gözle göremeyiz ancak bizi hiç bir zaman yalnız bırakmazlar. Ev tozu akarları yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, tüylü oyuncaklar, kumaş mobilyalar ve perdelerde yaşarlar. İşte tam bu nedenle Alerji varsa evdeki halıları uzaklaştırmak onun yerine haftada bir kez 60 derecede yıkanabilir kilimler kullanmak büyük ölçüde alerjiyi azaltacaktır.

Akarlar ev içinde birçok yerde yaşayıp çoğaldığından bunları azaltmak zor, yok etmek mümkün değildir. %55 üstündeki nemli ortamları severler. Alerjiye neden olan kendileri değil de dışkılarıdır.

Havada uçmazlar. Bu nedenle temizlik yapıldığı zaman havaya karışarak asıl sorun oluştururlar. Yanınızdan ayırmayacağınız anti alerjik yatak, yatak kılıfı ve benzeri ürünler hayat kalitenizi arttıracaktır. Bir şikayet yaşadığınız anda bir çocuk alerji uzmanına danışmalı ve gerekiyorsa alerji testi yaptırmalısınız

Çocuk alerji uzmanları, ev tozu akarı alerjisi ve mite alerjisi olan çocuklar için teşhis ve tedavi uygulamaktadırlar. Ancak yine de özellikle alerjik atakların gelişmemesi için alerjenlerden uzak kalmak ve önlem almak gerekir.

Ev Tozu Akarlarından Korunma Yöntemleri

– Akarları azaltmaya yönelik kimyasal ve fiziksel yöntemleri astım semptomlarını azaltmada çok fazla etkili değildir. Bu nedenle ev tozu akarı öldüren sprey, toz veya sıvı kimyasal maddeleri çok fazla tavsiye edilmez.

– Rutubetli evde kalmamak, evi sık havalandırmak faydalı olabilir.
– Evde soba üstüne kaynayan su veya peteklerin üstünde ıslak bez koymamalısınız. Bu tür uygulamalar evin nemini artırarak ev tozu akarı için uygun ortam oluşturur.
– Zemin katta ya da çok nemli evlerde oturanlara taşınma önerilebilir.
– Evde temizlik yapılırken çocuğun başka bir odada kalması veya maske takması önerilebilir.
– Anti-alerjik yatak kılıfları ev tozu akarı alerjilerinde çocuklarda etkilidir. Çünkü yatakta 2-3 milyon ev tozu akarı vardır. Bu kılıfların dokuma özelliklerine bağlı olarak ev tozu akarları bu kılıflardan geçemez.
– Çarşaflar ve yatak kılıfları haftada bir kez, perdeler 3 ayda bir 55-60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir.
– Özellikle çocuğun kaldığı odada halıların kaldırılması ve silinebilen özellikte parke ile kaplanması daha uygundur.
– Halıfleksle her yerin kaplanması uygun değildir.
– Salonda ise çamaşır makinesinde yıkanabilen tüysüz kilimlerin kullanılması uygun olabilir.
– Koltukların ise silinebilen deriden veya plastikten olması tavsiye edilebilir.
– Tüylü veya içi dolu kumaş oyuncakların kaldırılması veya haftada bir kez 55-60 derecede yıkanması veya haftada bir 24 saat buzdolabının dipfriz veya buzluğunda tutulması faydalı olabilir.
-Toz tutan eski kitapların da ortamdan kaldırılması, kullanılmayan eşyaların dolaplarda tutulması uygun olabilir.
-HEPA filtreli 2 kat torbalı elektrik süpürgesi kullanmak tavsiye edilebilir.

Bütün bu önlemlerden antialerjik yatak kılıfı kullanmak en etkilidir ve diğer önlemler önerilmekle birlikte klinik etkinliğini gösteren kesin kanıt yoktur.