Prof. Dr. Ahmet Akçay Çocuk Alerji Uzmanı (Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı), Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanıdır. Prof. Dr. Ahmet Akçay‘ın eğitim hayatı ve tecrübeleri hakkında özgeçmişini detaylı olarak sizler için yazdık.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın Eğitimi

Denizli’de doğan, ilk orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamlayan Ahmet Akçay Denizli Anafartalar Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yaparak uzman oldu. Uzmanlık tezini çocuklarda resüsitasyon sonuçlarıyla ilgili olarak yaptı.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Eğitimi

2003 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı’nda çalışmaya başladı. Çocuklarda astım, alerji hastaları, kistik fibrozis, zatürre, bronşektazi gibi Çocuk Alerjik Hastalıklar ve Çocuk Göğüs Hastalıkları konularında çalıştı ve bu konularda çalışmalar yaptı. Bu konudaki çalışmalarını uluslararası önemli dergilerde yayımlatmayı başardı. 2008 yılında Çocuk Alerjisi Uzmanlık diplomasını aldı. 2012 yılında Çocuk İmmünolojisi ve Alerjik Hastalıklar Uzmanlık diplomasını ve 2013 yılında Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanlık diplomasını aldı.

Randevu almak için tıklayınız.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın Klinik Tecrübeleri

2013 ile 2016 arasında İstanbul Liv Hospital Çocuk Alerji ve Astım Bölümü ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü sorumlu doktoru olarak çalıştı.

2014 yılında Amerika’nın en iyi çocuk hastanelerinden birisi olarak gösterilen Cincinnati Children Hospital’de Pediatric Allergy and Immunology bölümünde Prof. Dr. Amal Assa’ad ile birlikte ziyaretçi bilim adamı olarak çalıştı. Bu ziyaret sırasında çocuklarda astım, besin alerjileri, besin yükleme testleri, immünoterapi yöntemleri, ilaç alerjileri, ayrıntılı solunum fonksiyon testleri ve solunum provokasyon testleri, egzama hastalıkları konusunda Amerika’da uygulanan teknik ve tedavi yöntemleri ile ilgilendi. Cincinnati Children Hospital’da Pediatric Pulmonology bölümü tarafından dünyanın önde gelen pediatrik pulmologlarından Prof. Dr. Robert Wood tarafından organize edilen 4 günlük bronkoskopi kursuna katıldı.

Ahmet Akçay 2014 Eylül ayında Profesör oldu.

2016 Mart ayında Teşvikiye’de İstanbul Alerji Merkezi’ni kurarak Türkiye’de bir ilke imza attı. Türkiye’de alerjik hastalıkların tehisi ve tedavisi konusunda bir öncü olmaya hedefiyle yola çıkmıştır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay Yayınları

Yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel makalesi mevcuttur. Ulusal kongrelerde çocuklardaki alerjik hastalıklar, astım ve akciğer hastalıkları konularında konuşmalar yapmaktadır.

Dr. Ahmet Akçay kendini anlatıyor.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın Üye Olduğu Dernekler

Üye olduğu dernekler arasında Çocuk Alerji ve Astım Akademisi (Yönetim Kurulu Üyesi), Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Milli Pediatri Derneği, Türk Pediatri Kurumu, Toraks Derneği bulunmaktadır.
Yapmış olduğu çalışmalardan dolayı ödülleri mevcuttur. Halen aktif olarak ulusal ve uluslararası kongrelere katılmakta, kongre ve sempozyumlarda konuşmalar yapmakta, uluslararası ve ulusal dergilerde yazılar yazmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın Sahip Olduğu Diplomalar

-Tıp Diploması (İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi)
-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Diploması (İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi)
-Çocuk Alerjisi Uzmanlık Diploması (İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi)
-Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Uzmanlık Diploması (İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi)
-Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanlık Diploması (İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi)
-Doçentlik Diploması
-Profesörlük Diploması

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın Tıbbi İlgi Alanları ve Aktiviteleri:

Astım ve Alerji Hastalıkları

Astım, hışıltılı (Hırıltılı) çocuk, alerjik nezle, göz alerjisi, ürtiker (Kurdeşen), egzama (Atopik dermatit), ilaç alerjileri (Lokal anestezik alerjileri, penisilin ve diğer antibiyotik alerjileri), arı alerjisi, herediter anjioödem, besin alerjileri (İnek sütü alerjisi ve diğer besin alerjileri

Çocuk Göğüs Hastalıkları

Tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, kistik fibrozis, bronşektazi, kronik akciğer hastalıkları, uyku apne sorunları

Uyguladığı Tanı Yöntemleri

Prof. Dr. Ahmet Akçay Alerji Testleri (Gıda alerji testleri, polen, ev tozu gibi inhalan alerji testleri, yükleme testleri), Patch testi (Deri yama testi), solunum fonksiyon testleri, nefeste nitrik oksit seviyesi, ilaç alerjisi testleri (Lokal anestezik madde alerji testi, penisilin ve diğer antibiyotik alerji testleri, Bazofil aktivasyon testleri, Moleküler Alerji testi gibi Dünya’da uygulanan son teknolojik tanı yöntemlerini kullanmaktadır

Uyguladığı Tedavi Yöntemleri:

İlaç tedavisi, dil altı aşı tedavisi, cilt altı aşı tedavisi, anti IgE tedavi, video ile eğitim