Solunum fonksiyon testi, 6 yaş ve daha büyük çocuklarda yapılmaktadır. Testten 8 saat öncesinde salbutamol  gibi nefes açıcı gibi ilaçlar kesilmelidir. Kesilmediği takdirde sonuçlar yanlış çıkabilir. Test için açlık veya tokluk önemli değildir.

Solunum Fonksiyon Testi Nasıl Uygulanır?

  1.       Ayakta veya oturur pozisyonda yapılır.
  2.       Burun mandalla kapatılır.
  3.       Derin bir nefes alınır.
  4.       Nefes çok hızlı birden verilir ve nefes bitinceye kadar nefes verilmeye devam edilir. Bu işlem 3 kez yapılır.
  5.     Salbutamol uygulanması yapılır.
  6.       15-20 dakika sonra madde 1’den madde 4’e aynı işlemler tekrar uygulanır.

Solunum provokasyon testi

Yapılan testlerle tanı konulamayan ve astım şikâyetleri olan hastalarda gereken testtir. Bu test nefes borularında sıkışma yapan bazı maddelerle yapılmaktadır. Normal kişilerde nefes borularında sıkışma yapmayan dozlar astımlı çocuklarda sıkışma yapar. Bu testin pozitif olması astımı düşündürmekle birlikte kesin tanı koydurmaz. Bu test alerjik rinit, bronşektazi, kistik fibroz ve kronik obstrüktif akciğer hastalarında da pozitif olabilmektedir. Ancak bu testle nefes borularında sıkışma olmaması astım olmadığını kesin gösteren bir testtir.

Astım tanısında en önemli testlerden biridir. 5 yaşından büyüklerde uygulanmaktadır. Önce solunum fonksiyon testi yapılır. Çocuklar için zevkli bir testtir. Oyun programı ile yapıldığı için çocuklar yapmaktan kaçınmazlar. Balon patlatma oyunu ile yapılır. İlk testten sonra salbutamol uygulanır. Daha sonra tekrar solunum fonksiyon testi yapılır. Dikkat edilmesi gerekenler 6 yaş ve daha büyük çocuklarda yapılmaktadır. Testten 8 saat öncesinde salbutamol gibi nefes açıcılar kesilmelidir. Kesilmediği takdirde sonuçlar yanlış çıkabilir. Test için açlık veya tokluk önemli değildir.