Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun enfeksiyonlara ve diğer zararlı istilacılara karşı savunmasıdır. O olmadan, bakteri veya virüslerden dolayı sürekli hastalanırsınız. Bunun sonucunda bazı immünoloji hastalıkları ortaya çıkar.

Bağışıklık sisteminiz sizi korumak için birlikte çalışan özel hücreler, dokular ve organlardan oluşur. 

Lenf veya lenfatik sistem, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Lenf düğümleri ve damarlarından oluşan bir ağdır. Lenfatik damarlar, vücutta kan damarları gibi dallanan ince tüplerdir. Lenf adı verilen berrak bir sıvı taşırlar. Lenf doku sıvısı, atık ürünler ve bağışıklık sistemi hücreleri içerir. Lenf düğümleri, lenfatik damarlarla bağlanan bağışıklık sistemi hücrelerinin küçük, fasulye şeklinde kümeleridir. Virüsleri, bakterileri ve kanser hücreleri de dahil olmak üzere diğer istilacıları yakalayan beyaz kan hücreleri içerirler.

Beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin hücreleridir. Lenf organlarınızdan birinde, kemik iliğinde yapılırlar. Diğer lenf organları arasında dalak ve timus bulunur.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  phone

  Bilgi ve Randevu Hattı

  Bağışıklık sisteminizde ne yanlış gidebilir?

  Bağışıklık sisteminiz olması gerektiği gibi çalışmadığında, buna bağışıklık sistemi bozukluğu denir. Siz:

  • Zayıf bir bağışıklık sistemi ile doğduysanız buna birincil bağışıklık eksikliği denir.
  • Bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir hastalık edindiyseniz buna edinilmiş bağışıklık eksikliği denir.
  • Çok aktif bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Bu alerjik bir reaksiyonla ortaya çıkabilir.
  • Size karşı dönen bir bağışıklık sisteminiz olabilir. Buna otoimmün hastalık denir.

  Bağışıklık sistemi bozuklukları

  İşte bazı yaygın örnekler:

  • Şiddetli kombine immün yetmezlik (SCID): Bu, doğumda mevcut olan bağışıklık eksikliğinin bir örneğidir. Çocuklar sürekli bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonu tehlikesi altındadır. Bu bozukluğa bazen “balon çocuk hastalığı” denir. 1970’lerde, bir oğlan plastik bir balonun içinde steril bir ortamda yaşamak zorunda kaldı. SCID’li çocukların önemli beyaz kan hücreleri eksiktir.
  • Geçici edinilmiş bağışıklık yetersizlikleri: Örneğin bağışıklık sisteminiz bazı ilaçlar tarafından zayıflatılabilir. Bu, kemoterapi veya kanser tedavisinde kullanılan diğer ilaçları kullanan insanlarda olabilir. Organ reddini önlemek için ilaç alan organ nakli olacak kişilere de olabilir. Ayrıca, grip virüsü, mono (mononükleoz) ve kızamık gibi enfeksiyonlar bağışıklık sistemini kısa bir süre için zayıflatabilir. Bağışıklık sisteminiz sigara, alkol ve zayıf beslenme nedeniyle de zayıflayabilir.
  • AIDS: AIDS’e neden olan HIV, önemli beyaz kan hücrelerini yok eden ve bağışıklık sistemini zayıflatan edinilmiş bir viral enfeksiyondur. HIV/AIDS’li insanlar, çoğu insanın savaşabileceği enfeksiyonlarla ciddi şekilde hastalanırlar. Bu enfeksiyonlara “fırsatçı enfeksiyonlar” denir çünkü zayıf bağışıklık sistemlerinden yararlanırlar.

  Aşırı aktif bir bağışıklık sistemi

  Belirli genlerle doğarsanız, bağışıklık sisteminiz normalde zararsız olan ortamdaki maddelere tepki verebilir. Bu maddelere alerjen denir. Alerjik reaksiyona sahip olmak, aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin en yaygın örneğidir. Toz, küf, polen ve besinler alerjenlere örnektir.

  Aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin neden olduğu bazı durumlar şunlardır:

  • Astım: Akciğerlerinizdeki tepki öksürüğe, hırıltılı solunuma ve nefes darlığına neden olabilir. Astım, toz veya polen gibi yaygın alerjenler veya tütün dumanı gibi tahriş edici bir madde tarafından tetiklenebilir.
  • Egzama: Alerjen, atopik dermatit olarak bilinen kaşıntılı bir döküntüye neden olur.
  • Alerjik rinit: Hapşırma, burun akıntısı, burun pasajlarınızın toz ve evcil hayvan gibi kapalı ortam alerjenlerinden veya polen veya küf gibi açık ortam alerjenlerden şişmesi.

  Otoimmün hastalık

  Otoimmün hastalıklarda vücut normal, sağlıklı dokulara saldırır. Nedeni bilinmemektedir. Muhtemelen bir kişinin genlerinin ve çevrede bu genleri tetikleyen bir şeyin birleşimidir.

  Üç yaygın otoimmün hastalık vardır:

  • Tip 1 diyabet: Bağışıklık sistemi pankreastaki insülin yapan hücrelere saldırır. İnsülin enerji olarak kullanmak için şekeri kandan uzaklaştırır.
  • Romatoid artrit: Bu tür artrit, eklemlerin şişmesine ve deformitelerine neden olur. Romatoid faktör adı verilen bir oto-antikor, romatoid artritli bazı kişilerin kanında bulunur.
  • Lupus: Bu hastalık akciğerler, böbrekler ve cilt dahil vücut dokularına saldırır. Lupuslu insanların kanında birçok oto-antikor türü bulunur.

  Hiç kimse otoimmün hastalıklara neyin neden olduğunu tam olarak bilmez, ancak birçok faktör rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemi bozukluğunuz varsa, mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Ve bunu yönetmek için çocuğunuzun doktoruyla birlikte çalışın.