Kışın gelmesiyle soğuk havalarla yine karşı karşıyız. Çocukları soğuk havalardan korumalıyız. Ancak soğuk havalardan koruyacağız diye gereğinden fazla giydirip çocuğun terlemesinden de kaçınmalıyız. Peki bunun ayarını nasıl koyacaksınız? Genelde tavsiye edilen tek kat kalın bir giysi yerine kat kat giydirmektir. Çok sıcak olduğu zaman çıkarılarak terlemekten kaçınılabilir. Peki çocuğunuzun, bebeklerin dolabında neler olmalı?

Çocuğunuzun Dolabında Olması Gerekenler

Cilde temas eden kıyafetler yün içermesin.
Kıyafet alırken kıyafetin yün içerip içermediğine dikkat etmelisiniz. Özellikle egzaması olan çocuklarda, yün kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle cilde doğrudan temas eden kıyafetlerin %100 pamuk içermesine dikkat edilmelidir.

Çocuğunuzun bir şapkası olsun. 
Vücut ısısı en çok vücudun baş bölgesinden kaybedildiği için çok soğuk havalarda çocuğunuza mutlaka şapka giydirmelisiniz. Şapkanın kulakları da kapatmasına dikkat edilmelidir. Çocuğun şapkaya itiraz etmemesi için onun da sevebileceği renkte ve modelde olması işinizi kolaylaştıracaktır. Boyundan da ısı kaybı çok olacağı için boyun bölgesini korumak için boyunlu bir kazak veya atkı giydirebilirsiniz.

Çocuğunuzun eldiveni olsun.
Çocukların soğuk havada üşümemesi için dolabında mutlaka eldiven olsun. Eldivenin %100 pamuk olmasına ve yün içermemesine dikkat edilmelidir. Eldiven alırken ellerin rahat hareket etmesine dikkat edilmelidir.

Ayakkabı seçiminde mümkünse su geçirmeyen olmasına dikkat etmelisiniz. 

Ayakkabı alırken su geçirmeyen ve çocuğun ayağının rahat ettiği botların seçilmesi uygun olur.

Çoraplar da pamuklu olmalıdır.
Çoraplar cilde doğrudan temas ettiği için %100 pamuk içeren çorapların seçilmesi özellikle alerjisi olan çocuklarda çok önemlidir. Yünlü çoraplar kaşınmaya neden olabilir.

Palto alırken su geçirmeyen kumaşlar seçilebilir.
Paltoların su geçirmemesi önemlidir. Bu nedenle su geçirmeyen kumaşlar seçilebilir. Paltoların yaka kısımları yün içeriyorsa altına boyunlu %100 pamuk içeren pamuklu kıyafetler giydirebilirsiniz.

Bebeklerin kıyafeti çok önemlidir!

Bebeklerin ve özellikle erken doğan bebeklerin ciltlerinin yağ tabakası ince olduğundan dolayı çok kolay ısı kaybederler. Bu sebepten yetişkinlere göre bir kat daha fazla kıyafet giydirmelisiniz. Vücut ısılarını koltuk altından ölçüldüğünüzde 37 derecenin altına düşmemelidir. Bebek arabası ile dışarı çıkarttığınızda bir battaniye ile korumalısınız. Bebeğinize tulum şeklinde kıyafetler giydirebilirsiniz. Bebeğinizin kıyafetlerini kolay giydirilip çıkarılabilen, bacaklarını ve kollarını kolayca içine alabilen, hareketleri kısıtlamayan kıyafetlerden seçmelisiniz.

Sonuç olarak çocukların dolaplarında mutlaka olması gereken kıyafetler, kulakları da kapatan şapka, eldiven, su geçirmeyen botlar, palto, kazaklardır. Kış aylarında 2-3 adet uyku tulumu, 1-2 adet battaniye, 2-3 adet sweatshirt her bebeğin dolabında olmalıdır.

Cilde temas eden kıyafet seçiminde yün içermemesine özellikle dikkat ediniz. Alerjisi olan çocukların çamaşırlarını sıvı deterjanlarla ve uzun durulama olacak şekilde yıkamaya da dikkat etmelisiniz.

Leave A Comment

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393