Polen Alerjisi (Alerjik Nezle) Çocuklar İçin Bir Şans Olabilir
Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte içimizde bir huzur ve enerji ortaya çıkmaya başladı. Çocuklarımız da havaların ısınmasıyla artık dışarıda daha fazla kalmaya başladı. Bahar mevsimini hepimiz seviyoruz. Ancak polen alerjisi olanlar için bahar mevsimi biraz sıkıntılı olabilir.

Bahar mevsimi alerjik hastalığı olan çocuklarda hastalığın teşhisini sağlayabilir. Peş peşe hapşırmalar, nezle, gözlerde kaşınma ve sulanma, burun kaşınması ve sık sık burun silinmesi, boğazda kaşınma, sık burun tıkanması çocuğunuzda bahar mevsimleri oluyorsa veya daha da artıyorsa çocuğunuzda alerjik nezle veya göz alerjisi olabilir. Bahar mevsiminde öksürük, nefes sıkışması ve göğüste nefes sıkışmaları olmaya başlamışsa çocuğunuzda astım olabileceğinin işaretleridir. Bu belirtilerin ortaya çıkmasına bahar mevsiminde havada bulanan polenler neden olmaktadır. Bu da çocuklarda olan ve henüz teşhis konulmamış astım ve alerjik nezle gibi alerjik hastalıkların teşhisinin konulmasını sağlamaktadır.

Polen Alerjisi (Alerjik Nezle) Belirtileri

Alerjik nezle sadece hapşırma, burun kaşınması ve gözlerde kaşınma yapıp geçiyor diye önemsememek büyük hata olur. Çünkü alerjik nezleli çocukların çoğunda birlikte astım da vardır. Ayrıca her beş çocuktan birinde astım gelişebilir. Alerjik nezlenin astıma ilerlememesi için önceden tedavi yapılması çok önemlidir. Alerjik nezle burun tıkanması yaparak gece uyku kalitesini bozar ve uykunun kaliteli olmaması sonucu sabah yorgun bir şekilde güne başlanmasına neden olur. Okul başarısı bu yüzden etkilenir. Çocuktaki sık sık nezle ve burun çekme sonucu sınıftaki ders başarısı etkilenebilir. Sosyal yönden de çocukta sıkıntıya neden olabilir. Ayrıca kulak iltihabına ve sinüzite neden olabilir. Alerjik nezleli bir çocuğun sinüsleri iltihaplanmaya eğilimli bir hale gelmektedir. Geniz etinde büyümeye neden olur. Geniz eti büyümesi çocukta burun tıkanmasının artmasına ve kolay sinüzit, kulak iltihabı olmasına ve kulakta sıvı birikmesine neden olmaktadır.  Burun tıkanıklığı sonucu ağız açık kaldığı için dişlerde de çürümelere neden olabilmektedir. Sonuç olarak alerjik nezleyi hafife almamak gerekir.

Polen Alerjisi (Alerjik Nezle) ve Göz Alerjisinin Teşhisi

Alerjik nezle ve göz alerjisinin teşhisi ise çocuk alerji bölümlerinde yapılan ciltten alerji testi ve bazı testler ile konulabilmektedir. Alerji testlerinin doğru teknikle yapılması, yorumlanması, çapraz reaksiyonların değerlendirilebilmesi, muayene ile birlikte teşhis konulması için önemlidir. Ayrıca tedavide seçilecek yöntemin belirlenmesi ve immünoterapi denilen aşı tedavisi kararı için çok önemlidir. Bu sebeplerden dolayı ciltten alerji testlerinin çocuk alerji uzmanlarınca yapılması çok önemlidir. Kandan yapılan alerji testleri ciltten yapılan alerji testlerine göre değeri düşüktür. Bu sebepten ciltten yapılan alerji testleri tercih edilmektedir.
Astım hastalığı polen alerjisine bağlı bir çocukta da polenler tetikleme yapar ve öksürük, nefes sıkışması ve göğüste hırıltı yapabilir. Bu sebepten bahar mevsimi astımı olan çocukların teşhisine de yardımcı olmaktadır. Astım hastalığının teşhisinin konulması çocuklarda çok önemlidir. Çocuklarda astım teşhisinin erken konulmasıyla akciğerlerde hasar gelişmeden tedavi edilmesi sağlanabilir. İmmünoterapi denilen aşı tedavisi ile de astım hastalığı olan çocukların hayat kalitesi artırılabilir. Astım teşhisi solunum fonksiyon testleri, ciltten alerji testleri ve bazı kan testleri ile konulabilmektedir. Astım teşhisinin doğru konulması çok önemlidir. Yanlış teşhis gereksiz birçok ilacın uzun süre konulmasına neden olabileceği gibi astım teşhisin atlanması da çocuğun hastalığının ilerlemesine ve akciğerlerde hasar gelişmesine neden olabilmektedir. Astım teşhisinin doğru konulması için çocuk alerji uzmanlarına başvurmanızda fayda var.
Sonuç olarak bahar mevsiminde ortaya çıkan polenler astım ve alerjik nezle gibi alerjik hastalıkların belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu belirtiler önemsenirse alerjik hastalıkların teşhisi sağlanabilir. Erken teşhis alerjik hastalıkların ilerlemeden tedavi edebilmesini sağlaması bakımından önemlidir. Bahar mevsimi çocukların alerjik hastalıkların teşhisinin konulmasını sağlaması bakımından çocuklar için bir şanstır.