Alerjik hastalıkların artmasıyla alerji uzmanı arayanların da sayısı oldukça arttı. Alerji uzmanı alerjik hastalıklar konusunda uzman olan ve alerji uzman diploması olan uzmanlardır. Yetişkin alerji uzmanı ve çocuk alerji uzmanı olarak iki tip alerji uzmanı vardır. Alerji uzmanlarıysa dünyada  farklı ülkelerde farklı eğitimler almaktadır.

Alerji Uzmanlarının kaç alanı vardır?

Yetişkin alerji uzmanı (Yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) ve Çocuk Alerji uzmanı (Yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) olarak iki tür alerji uzmanı vardır. Yetişkin alerji uzmanları 18 yaşından büyüklerde görülen alerjik hastalıklar konusunda yetkili olan uzmanlardır. Çocuk alerji uzmanları ise doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik hastalıklar konusunda yetkili uzmanlardır.

Yetişkin Alerjisi Uzmanları Hangi Doktorlardır?

Türkiye’de iç hastalıkları uzmanları, göğüs hastalıkları uzmanları ve dermatoloji uzmanları yetişkin alerji uzmanı olabilir. Bu uzmanlardan alerji uzmanı olmak isteyenler her yıl yapılan üst ihtisas sınavına girip kazanabilenler alerji uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Yetişkin Alerji Uzmanlığı Eğitimi

3 yıl süreyle alerji bölümünde ihtisas yaparlar. Bu süre içinde alerjik hastalıkların oluş mekanizmaları, teşhis ve tedavileri, son gelişmeler hakkında detaylı eğitim alırlar. Alerji hastalarından yatarak tedavi olanları takip ve tedavi ederler. Alerjik hastalıklar konusunda 3 yıllık eğitim sonrası bitirme sınavına girilir. Sınav sonucu kazananlar 2 yıl süreyle devlet hizmet yükümlülüğü yapar. Sonuç olarak 5 yıllık eğitim sonrası Alerji Uzmanı yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Uzmanı diploması almaya hak kazanırlar.

Yetişkin Alerjisi Uzmanları Hangi hastalıklardan sorumludur?

Astım, alerjik nezle, besin alerjileri, kurdeşen, ürtiker, kronik ürtiker, egzama, ilaç alerjileri, arı ve böcek alerjileri, evcil hayvan alerjileri, heriditer anjioödem, bağışıklık yetmezlikleri gibi immünoloji ve alerji hastalıkları konusunda en deneyimli uzmanlardır.

Göğüs Hastalıkları Uzmanları Alerji Uzmanı mıdır?

Göğüs Hastalıkları uzmanları alerji uzmanı değillerdir. Göğüs Hastalıkları uzmanlarından 3 yıl alerji eğitimi almış 2 yıl devlet hizmeti yükümlülüğü yapmış ve elinde alerji uzmanı diploması olan, kaşesinde alerji yazan uzmanlar alerji uzmanlarıdır.

Dermatoloji uzmanları Alerji Uzmanı mıdır?

Dermatoloji uzmanları alerji uzmanı değillerdir. Dermatoloji uzmanlarından uzmanlarından 3 yıl süreyle alerji eğitimi almış 2 yıl devlet hizmeti yükümlülüğü yapmış ve elinde alerji uzmanı diploması olan, kaşesinde alerji yazan dermatoloji uzmanlar alerji uzmanlarıdır.
Sonuç olarak yetişkin alerji uzmanı iç hastalıkları uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, dermatoloji uzmanlarından 3 yıl alerji eğitimi almış 2 yıl devlet hizmet yükümlüğü yapmış ve kaşesinde immünoloji ve alerji uzmanı yazan uzmanlardır. Kulak burun boğaz uzmanlarından alerji uzmanı olunmamaktadır.