Çocuğunuzda alerji hastalığı var ve çözüm bulamıyorsanız yanlış yere gitmiş olabilirsiniz. Günümüzde bir çok çocukta astım, alerjik nezle, alerjik öksürük, egzama, besin alerjisi hastalığı var. Çocuğunda alerji olan aileler de bu hastalığın tedavisi için çocuk alerji doktoru olduğu konusunda ya habersiz ya da çok az bilgi biliyor. Peki siz çocuğunuzu çocuk alerji uzmanına mı götürüyorsunuz? Çocuk alerji uzmanlarının kimler olduğunu bu yazımızda sizlere anlattık. 

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  Önce Çocuklarda Alerjiyi Tanıyalım

  Çevremizde bulunan ve vücudumuzda alerjik yanıt oluşturan maddelere “alerjen” denir. Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin alerjenlere karşı, aşırı şekilde ve anormal bir yanıt, tepki vermesi olarak tanımlanabilir.

  Çocuk Alerji Bilimi, vücudumuzun alerjenler ve bunlara alerji gelişmesiyle ile ilgili sorunları ve hastalıkları  ile uğraşan tıp bilim dalıdır. Çocuklardaki erken dönemlerde görülebilecek alerjik sorunlar erken tedavi edilmezlerse  daha sonraki yaşamlarında ciddi olumsuzluklara neden olabilir. Çocukların alerjik problemleri mutlaka bir Çocuk Alerji Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmelidir. Çocuk alerji uzmanları üniversite hastanelerinde çocuk alerji bölümlerinde çalışırlar.

  Çocuk Alerji Uzmanı Kimdir? 

  Çocuk alerji uzmanları, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan ve çocuk alerji üst ihtisas sınavını kazanmasıyla 3 yıl süreyle çocuk alerji bölümünde eğitim alan uzmanlardır. Çocuk Alerjisi Uzmanı veya tıp diliyle Pediatrik Alerji Uzmanı ise yeni doğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve  ergenlerde görülen alerjik sorunların tanı, tedavi ve izlemleri ile ilgilenir.  Bu alerjik sorunlar ise şunlardır:

  Astım,
  Alerjik Nezle,
  Hışıltılı Çocuk (Wheezing İnfant),
  Egzama (Atopik Dermatit),
  Ürtiker (Kurdeşen),
  Kontakt dermatit,
  Göz Alerjisi,
  Gıda Alerjisi,
  İlaç Alerjileri,
  Böcek Alerjileri,
  Mesleki Alerjiler,
  Anafilaksi (Alerjik Şok),
  Herditer Anjioödem.

   ‘Çocuk Alerji Uzmanı Nedir?’ sorusunu Prof. Dr. Ahmet Akçay‘dan dinleyelim.

   

  Çocuk Alerji Uzmanlık Eğitimi Nasıl Bir Eğitim?

  Çocuk alerji uzmanlık eğitiminde, çocuk alerji bölümünde 3 yıl süreyle çocuklardaki alerjik hastalıkların gelişme mekanizması, teşhis ve tedavisi konusunda eğitim verilir. Bu eğitimde, alerji testleri tekniği, solunum fonksiyon testleri ve çeşitli testler konusunda eğitim alınır. Çocuk alerji hastalarının tedavi ve takibi öğrenilir. Bağışıklık yetmezliği hastalıkları takip edilir. Tedavi ve teşhis konusunda en son gelişmeler öğrenilir. Araştırmalar yapılır. Bu süre sonucunda bitirme sınavına girilir. 2 yıl devlet hizmet yükümlülüğü yapılır. Sonrasında çocuk alerji uzmanı olunur.

  Çocuk Göğüs Hastalıkları uzmanı alerji uzmanı mıdır?

   Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları alerji uzmanı değillerdir. Çocuk alerji uzmanları astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisi konusunda yetkili uzmanlardır. Alerji aşısı yapmaya yetkili uzmanlardır. Çocuk alerji uzmanları; kaşesinde alerji yazan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları çocuk alerji uzmanlarıdır.

  Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları ise kistik fibrosis, bronşşektazi, zatürre, kronik akciğer hastalıkları, interstisyel akciğer hastalıkları gibi hastalıklar konusunda yetkili uzmanlardır.  Alerji testi ve alerji aşıları konusunda eğitimleri yoktur.

  Hangi Hastalık Belirtilerinde Çocuk Alerji Uzmanına Gitmeliyim? 

  Çocuğunuzda; astım, alerjik nezle, besin alerjileri, kurdeşen, ürtiker, kronik ürtiker, egzama, ilaç alerjileri, arı ve böcek alerjileri, evcil hayvan alerjileri, heriditer anjioödem, bağışıklık yetmezlikleri gibi immünoloji ve alerji hastalıkları belirtileri gördüğünüzde bu konuda en deneyimli uzmanlar olan çocuk alerji uzmanlarına gitmelisiniz.

  Çocuk Alerji Uzmanına Gitmem Neden Önemlidir?

  Çocuklarda astım ve alerjik hastalıklar konusunda en deneyimli uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Astım ve alerjik hastalıklar kısa süreli bir hastalık olmadığı için astım ve alerjik hastalıkların belirtileri olan hastaların başlangıçta kesin teşhisin konulması ve sonrasında en az ilaçla en doğru ilacın verilebilmesi için mutlaka çocuk alerji doktoru tarafından görülmesi uygun olur.

  Çocuk Alerji uzmanı çocuk alerji hastalıkları teşhisi koyduktan sonra artık çocuk doktorları tarafından takip edilmesi ve 6 ay ile 12 ay arasında yeniden görülmesi uygun olur. Çocuğun alerjisi çıkmamışsa çocuk doktoru yeniden gerekli görmedikçe çocuk alerji uzmanına gitmeye gerek olmayabilir.

  Alerjik hastalıkları teşhisi doğru konulmadığı taktirde gereksiz yere uzun süre astım veya alerji ilaçlarının kullanılmasıyla karşı karşıya kalabiliriz. Alerji aşılarının da çocuk alerji uzmanları dışında hekimler tarafından başlanması son derece yanlıştır. Çocukta istenmeyen önemli sorunlara neden olabilir.

  Çocuk Alerji Uzmanı Hakkında Önemli Noktalar

   -Çocuklarda görülen astım ve alerjik hastalıkların teşhis, tedavisi konusunda eğitim almış ve uzmanlık diploması almış olan aynı zamanda da çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır.
  -Çocuklarda astım ve alerji hastalıkların doğru teşhisi çok önemlidir. Yanlış teşhis nedeniyle uzun süre gereksiz ilaç kullanılabileceği gibi teşhisin atlanması da hastalığın ilerlemesine neden olabilmektedir.
  -Çocuğunuzda astım ve alerji hastalık belirtileri varsa uzun süreli tedaviye başlamadan önce bir çocuk alerji uzmanı tarafından görülmesinde fayda vardır.
  -Çocuğunuzu çocuk alerji uzmanına götürmeye karar verdikten sonra götürdüğünüz hekimin mutlaka çocuk alerji uzmanı olup olmadığını teyit edin.