Çocuk Alerjisi çocuklarda görülen astım, alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, kurdeşen (ürtiker), temas alerjileri, ilaç alerjileri, arı alerjisi, böcek alerjisi, heriditer anjioödem gibi alerjik hastalıklarla ilgilenen bilim dalının adıdır.

Çocuk Alerjisi ile Çocuk Alerji Uzmanları İlgilenmelidir

Doğumdan 18 yaşına kadar bu alerjik hastalıklarla Çocuk Alerji uzmanları (Diğer adıyla Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı) sorumlu olmaktadır. Çünkü çocuklarda görülen alerjik hastalıklar hakkında en ayrıntılı şekilde teşhis ve tedavisi hakkında eğitim almaktadırlar. Bu aldıkları eğitim altında da alerjik çocuklara yardımcı olmaktadırlar.

Çocuk Alerjisinde Teşhis Önemli

Alerjik hastalıkların tedavisi kısa sureli olmayıp yıllarca sürebildiği için teşhisin doğru konulması çok önemlidir. Yanlış teşhis konulması gereksiz yere uzun sure tedavi almayla sonuçlanabilir. Tedavide altın kural kesin teşhis konulup en az tedavi ile çocuğa zarar vermeden tedavi etmektir. Bunun için de yeterli eğitim sahibi olmak ve bu konuda uzmanlık belgesinin olması gerekir.
Uzmanlık belgesinin olduğunun en güvenli kanıtı hekimin kaşesinde “Çocuk Alerji Uzmanı” unvanının bulunmasıdır. Çünkü sıklıkla alerji uzmanı gibi düşünülmesi sağlanması için çocuk alerji bölümü, alerji bölümü, alerji merkezi, alerji derneği kurucusu, başkanı gibi kelimeler kullanılmaktadır. Ayrıca alerji kongre katılım belgeleri veya sertifikaların olması öne sürülmektedir.

Çocuk Alerjisi Artış Gösteriyor

Çocuk alerjisi başlıca konuları olan alerjik hastalıkların sıklığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artmaktadır. Bunun birçok nedeni vardır. Değişen çevresel faktörler bu değişimde en önemli rolü oynamaktadır.

Sonuç olarak;

  • Çocuk alerjisiyle Çocuk Alerji Uzmanları ilgilenmelidir.
  • Çocuk alerjisinde teşhis konulması ve tedavi planlanması çok önemlidir.
  • Çevresel faktörler ve diğer nedenler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alerjiyi artırıyor.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.