Havaların ısınmasıyla birlikte modern yaşamın vazgeçilmezi klimalar kullanılmaya başlandı. Elimizin altında bir tuşla klimayı çalıştırıp serinlemeye çalışıyoruz.  Klimanın zararları var mı? Alerjik çocuklara zararı var mı? Egzamaya zararı var mı? Klima çarpar mı? Klima hasta eder mi gibi birçok soru da aklımıza gelmiyor değil. Klimanın faydaları nelerdir?

Çocuğunda astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalığı olan ailelere klimanın faydası olabileceği gibi zararları da olabilmektedir.

Polen alerjisi olan çocuklara klimanın faydaları

Astım, alerjik nezle ve göz alerjisi olan çocuklarda klima zararlı olabildiği gibi faydalı da olabilir. Özellikle polen alerjisi olan çocuklara faydalı olabilir. Çünkü polen döneminde pencerenin açılmaması, otomobile binince pencerenin açılmaması polen alerjisinden korumaktadır. Bu nedenle hepa filtreli klimalar ile polenlerin ev içine ve otomobil içine girmesi engellenerek polenlerden korunabiliriz. Ancak klima altında duran alerjik nezleli ve astımlı çocukta soğuk hava akciğerde, bronşlarda daralma ve burunda tıkanma yapabilmektedir.

Ev tozu mite ve küf alerjisi olanlara klima zararlı olabilir

Bunun nedeni klima filtrelerinin temizlenmemesi nedeniyle klima içindeki nem nedeniyle küf oluşması veya ev tozu mite oluşması nedeniyle ev içine küf ve mite üflemesi nedeniyledir.

Klimaların filtrelerinin belirli aralıklarla temizlenmesi çok önemli

Ancak klima filtreleri belirli aralıklarla temizlenmeli veya klimanın kendi kendini temizleme özelliği olanları tercih edilmelidir. Aksi takdirde klimada oluşan aşırı nem nedeniyle klima içinde küf ve ev tozu akarları birikecek bu da oda içine bu alerjenlerin verilmesine neden olacaktır.  Bu da astımlı ve alerjik nezleli çocukların hastalıklarının alevlenmesine neden olacaktır.

Astım ve Alerjik nezleli çocuğa klima zarar verebilir

Astımlı ve alerjik nezleli çocukların klima altında kalmamaları gerekir. Aksi takdirde aşırı soğuk hava akciğerlerde zedelenmelere neden olarak düzelmeyen öksürüklere neden olabilmektedir. Ayrıca zatürre hastalığına eğilimli olan astımlı çocuklar ve sinüzite eğilimli olan alerjik nezleli çocuklar çok daha kolay zatürre ve sinüzite yakalanabilir. Klima içinde Legionella pneumophila mikrobu olma eğilimi vardır. Bu sebepten klima temizliği önemlidir. Klimaların kendi kendini temizleyebilme, polen filtre özelliği olanları (özellikle hepa filtreli) tercih etmekte fayda vardır.

Klima egzamaya fayda sağlayabilir

Egzamalı çocuklarda havayı serinlettiği için faydalı olabilir. Çünkü egzamalı çocukların ciltlerinden aşırı su kaybı olduğu için kurudur. Bu nedenle çok sıcak hava ve terleme kaşıntıyı daha da artıracaktır. Ancak çok da abartıp klima altında da uyumamak gerekir. Egzamalı çocuklarda ev tozu alerjisi gelişme olasılığı çok yüksektir. Klima içinde küf alerjenleri ve ev tozu akarları birikmeye eğilimli olduğu için klima temizliği yine çok önemlidir.

Sonuç olarak;

-Astım ve alerjik nezleli çocuklar klima altında çok kalıp soğuk havadan etkilenerek nefes sıkışması ve burun sıkışmasına neden olabilir.
-Polen alerjisi olan astımlı ve alerjik nezlesi olanlara faydası olabilir.
-Egzamalı çocuklara faydası olur.
-Klimalar doğru bir şekilde kullanılırsa alerjik hastalıklarda faydalı olabilirken yanlış kullanımlar sonucu zararlı olabilir.
-Özellikle alerjik hastalıklı çocukları olanların ve kendinde alerji olanların klima seçiminde hepa polen filtresi olan ve mikroplardan kendi kendine temizleme yapabilen özelliği olan klimaların seçilmesi çok önemlidir.
-Ayrıca klima altında çok kalmamak da akciğerlerde oluşacak kalıcı hasarların da önüne geçecektir.