Alerjik Kaşıntı

Alerjik Kaşıntı

Alerjik kaşıntı, bazı insanlar için sürekli bir mücadeledir ve kaşıntılı cilt anlamına gelir. Cilt kaşıntısının kesin nedenlerini anlamak zor olabilir. Kaşıntılı ciltte kızarıklık veya başka bir cilt rahatsızlığı olabilir. Aynı zamanda semptomatik olarak daha şiddetli olabilir, örneğin karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi hastalıklar varsa. Rahatlama için, sorun ve altında yatan neden belirlenmeli ve ele alınmalıdır.

Alerjik Kaşıntı Belirtileri

Kolunuz, bacağınız veya tüm vücudunuz gibi belirli küçük bölgelerde kaşıntılı cildiniz olabilir. Gözle görülür cilt değişiklikleri olmadan cilt kaşıntılı olabilir. Alerjik kaşıntının bazı belirtileri şunlardır:

  • Kızarıklık
  • Pullu deri
  • Yumrular, kabarcıklar veya lekeler
  • Kuru, çatlamış cilt

Kaşıntı bazen uzun süre devam eder. Bölgeyi ovuşturduğunuzda veya kaşıdığınızda daha çok kaşınır. Ne kadar çok kaşırsanız o kadar çok kaşınır. Bu kaşıntı döngüsünü kırmak zor olabilir.

Alerjik Kaşıntı Nedenleri

Kuru Cilt

Kuru cilt, kaşıntılı cildin başlıca nedenidir. Kişi parlak kırmızı bir yumru veya ani bir cilt değişikliği fark etmezse, bunun nedeni muhtemelen kuru cilttir. Düşük nem oranına sahip aşırı sıcak ve soğuk hava, cildin kurumasına neden olabilecek çevresel faktörlerdir. Çok fazla yıkamak da cildin kurumasına neden olabilir. Her yaş grubunu etkileyebilirler, ancak insanlar yaşlandıkça ciltleri daha ince ve kuru olur.

Egzama

Çocuklarda deri döküntülerinin en sık nedeni egzama veya atopik dermatittir. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne (ACAAI) göre, 5 bebekten biri ve 50 yetişkinden 1’i egzamadan etkilenmektedir. Nedeni cilt bariyerinin sızdırmasıyla ilgilidir. Bu, bölgeyi kuruması için kurutur ve tahriş ve iltihaplanma tehdidine yol açar. Cildi nemli tutmak çok önemlidir.

Alerji

Cilt ayrıca tahriş ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle kaşıntılı olabilir. Deri, alerjik kontakt dermatit ile doğrudan temas halindedir. Küçük kabarcıklar veya şişliklerle birlikte kırmızı, kaşıntılı bir döküntü, cildin alerjisinden kaynaklanır. Kızarıklık, cilt bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğrayan bir maddeyle temas ettiğinde ortaya çıkar. Alerjiye maruz kalma ve döküntü arasında genellikle bir zaman gecikmesi vardır.

Kurdeşen

Kurdeşen, vücuda salınan histamin adı verilen bir kimyasalın neden olduğu bir tür deri iltihabıdır. Küçük kan damarları sızar, bu salınım cildin şişmesine neden olur.

Alerjik Kaşıntı Tedavisi

Tedavi olmadan önce kaşıntının sebebinin belirlenmesi gerekir, böylece tedavi anlık rahatlamadan daha fazlasını sağlayabilir.

Alerji uzmanları cilt testleriyle altta yatan herhangi bir alerjik durumu teşhis edebilirler. Bu sayede alerjenlerden kaçınarak kaşıntıyı önleyebilirsiniz. Cildinizin durumuna göre nemlendiriciler veya ilaçlar reçete edebilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir