Alerjik nezle tedavisinde aşı tedavisi (immünoterapi) çok merak edilen bir tedavi metodudur. Bu tedavi yöntemi önemli bir tedavi yöntemidir. Çocuklardaki alerjik nezlenin nedeni ciddi bir alerji ise alerji aşıları çok yüksek tedavi başarısı ile alerjik nezle belirtilerinde rahatlama sağlayacaktır. Bu nedenle alerjik nezle tedavisinde alerji aşısı sadece çocuk alerji uzmanlarınca yapılmaktadır.

Alerjik Nezle Tedavisinde Alerji Aşısı Kimlere Yapılır?

Alerjik nezlenin nedeni alerji ise ve saptanan alerjenle karşılaşınca sorun oluyorsa alerji aşısı yapılabilir. Alerji aşısı 3 yaşından büyük çocuklarda yapılır.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  phone

  Bilgi ve Randevu Hattı

  Alerjik Nezle Tedavisinde Kaç Tür Aşı Tedavisi Vardır?

  Dil altı aşı, dil altı tablet aşı ve cilt altı enjeksiyon aşısı olmak üzere 3 tür aşı vardır. Dil altı aşılar 3 yaşından büyüklerde yapılırken cilt altı enjeksiyon aşı 5 yaşından büyüklerde yapılabilir. Dil altı aşının etkisi cilt altı aşıya göre etkisi ve yan etkisi daha azdır. Dil altı aşı ve cilt altı enjeksiyon aşı seçiminde çocuğun yaşı, alerjinin derecesi, çocuğun ve ailenin isteğine göre birlikte karar verilmelidir. Aşı kararının çocuk alerji uzmanlarınca verilmesi çok önemlidir. Aksi taktirde gereksiz aşı tedavisi veya yanlış aşı tedavisi sonucuyla karşı karşıya kalınabilir. Çocuklarda alerjik nezle tedavisinde alerji aşıları konusunda tek eğitim alan uzmanlık alanı çocuk alerji uzmanlarıdır.

  Alerjik Nezle Tedavisinde Aşı Tedavisi Süresi Ne Kadardır?

  En az 3 yıl süre ile yapılmalıdır. Çocuğun durumuna göre bu süre 5 yıla kadar uzatılabilir.

  Alerjik Nezle Tedavisinde Aşı Tedavisi Etkili Midir?

  Çocuklarda etkilidir. Özellikle alerjik nezle tedavisinde başarı şansı çok yüksektir. Alerji aşısı ile alerjik nezle belirtileri azalır, ilaç kullanımı azalır.
  Aşının yan etkisi var mıdır?
  Alerjen verildiği için sadece alerji uzmanlarınca uygulanmalıdır. Dil altı aşıların ciddi bir yan etkisi yoktur. Cilt altı enjeksiyon aşılarında ise alerjen verildiği için 30 dakika içinde ciddi alerjik şoka neden olabilir. Bu nedenle aşı yapıldıktan sonra 30 dakika gözlemde tutulur. Bunun dışında aşı yapılan bölgede şişlik olabilir. Şişlik olursa buz konulmalıdır.

  Etkisi ne zaman ortaya çıkar?
  Etkisi en geç 1 yılda ortaya çıkar. 1 yıl içinde faydası olmamışsa aşı tedavisi iptal edilir.

  Alerjik Nezle Tedavisinde Alerji Aşılarını Hangi Doktorlar Yapar?

  Alerjik rinit tedavisinde aşı tedavisinin alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki alerjik nezle ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle alerji aşısı gereken ve alerjik nezlesi olan 18 yaşından küçük çocukların çocuk alerji uzmanı tarafından tedavi edilmesinde fayda vardır.