Son zamanlarda alerji oldukça sık görülmekte. Alerji nedenlerinin başında genetik geliyor. Evet ama tek neden genetik değil. Çevresel faktörlerin de oldukça etkin olduğu bir dönemdeyiz. Bunun nedenlerinden biri: Aşırı Hijyen

Her Şeyin Fazlası Zarar. Hijyenin Bile!

Her geçen yıl artış gösteren alerjik hastalıklar, özellikle gelişmiş ülkelerde daha sık görülüyor. Bunun da en önemli nedenlerinden biri ”aşırı hijyen”. Evlerimizi temiz tutmak, titiz olmak sağlık için gerekli olabilir. Ancak fazlası sağlığımıza da zarar veriyor. Özellikle çocuklarımızın sağlığına…

Mikroplar Bizi Koruyor. Nasıl Mı?

Köylerde yaşayan çocuklarda alerjik hastalık görülmez. Aynı şekilde kreş ya da anaokuluna giden, çok çocuklu kalabalık ailelerde de alerjik hastalık görülme ihtimali daha düşüktür. Bunun nedeni ise mikroplardır. Yanlış okumadınız. Böyle ortamlarda bazı mikroplar ve parazitlerle daha sık karşılaşılır. Bu karşılaşmayla bağışıklık sistemi daha iyi korunmaya alınır.

Bağışıklık Sistemi ile Alerjik Hastalıkların Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Alerjik hastalıklar ile bağışıklık sistemi akla gelmese de çok bağlantılıdır. İnsan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi vardır. Birisi mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi, diğeri ise alerjiye neden olan bağışıklık sistemidir. Bu iki sistem denge halindedir. Mikroplara karşı savaşan bağışıklık sistemi zayıflarsa alerjiye neden olan bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Bu da bünyede alerjik hastalıkların gelişmesine neden olur.

Aşırı Hijyen ile Alerjiye ‘Gel’ Diyoruz !

Aşırı hijyen ile bağışıklık sistemimizi zayıflatıyoruz. Böylece alerjik hastalıklara adeta davetiye çıkarıyoruz. Köylerde yaşayan çocukların bağışıklık sistemleri mikropla karşılaşarak güçleniyor. Alerjik hastalıkların görülme riski de düşüyor böylece.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım