Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için hangi güneş koruyucu kremini kullanmak gerektiği oldukça önemlidir. Güneş yanığını önlemek, cilt kanseri riskini azaltmak ve cildin erken yaşlanmasının önüne geçmek için güneş kremi kullanımı önemlidir. Bu yazımızda özellikle çocuklarda güneş kremi seçerken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazdık.

Özellikle 6 aydan küçük bebekleri güneşten korumalıyız!

Altı aydan küçük bebeklerin güneşten korunması son derece önemlidir. Bu nedenle küçük bebekleriniz güneşten koruyacak şekilde giydirmeniz yararlı olacaktır. Uzun kollu kıyafetler, kenarlıklı şapkalar kullanmanın yanı sıra bebeğinizi mümkün olduğunca gölgede tutmaya çalışın. Bebeğinizin aşırı ısınmadığından ve bol sıvı aldığından emin olun. Bebeğinizin cildinde kızarıklık varsa, huzursuzsa ve aşırı ağlıyorsa içeriye bebeğinizi alın.

Bebeklerde güneş koruyucu krem kullanılır mı?

6 aylıktan küçük bebeklere güneş kremi kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bebeğinizde güneş kremi kullanmak yerine bebeğinizi güneşten uzak tutmanız daha yararlı olacaktır. Bebekler için özel tasarlanan güneş kremleri vardır ancak bu kremlerin 6 aylıktan küçük bebekler için kullanımı FDA tarafından önerilmemektedir.

Çocukların cildi hassastır

Bebeklerin derileri olgunlaşmamıştır ve daha yüksek yüzey alanı-vücut ağırlığı oranına sahiptirler. Bu durum da onları güneş kremlerinde bulunan kimyasalların daha fazla emilmesi riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Güneş koruyucu krem çeşitleri nelerdir?

Fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki tür güneş kremi vardır. Fiziksel koruyucu kremler, cildin yüzeyini güneş ışınlarından korur. Kimyasal güneş koruyucular ise sünger gibi çalışır ve güneş ışınlarını emerek etki eder. Fiziksel UV filtreli ürünler, UVA ve UVB’yi dağıtmak, yansıtmak ve emmek için cildin en üst tabakası üzerinde oturarak çalışan titanyum dioksit ve çinko oksittir. Sonuç olarak, geride beyaz, macunsu bir görünüm bırakabilen bu fiziksel engelleyicileri eşit şekilde uygulamak ebeveynlerin daha uzun zamanını alabilir.

Çocuklarda hangi güneş koruyucu krem kullanılmalıdır?

Güneş koruyucu kremlerin GRASE (Generally Recognized As Safe and Effective: Genel Olarak Güvenli ve Etkili Olarak Tanınan) özellikte olması çok önemlidir. Bazı kimyasal bileşenlere sahip güneş koruyucu kremlerinin çocuklarda kullanımı onaylanmamıştır.

Çinko oksit veya titanyum dioksit bileşenlerini kullanan güneş kremleri, bebekler veya küçük çocuklar için özel güneş kremleri daha az tahrişe neden olabilir.

6 aylık ve daha büyük bebekler ve çocuklarda güneş kremi uygularken, ürün etiketindeki talimatlara uyulmalıdır. Giysilerle kapanmayan, açıkta kalan alanlara uygun bir şekilde güneş kremi uygulanmalıdır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, herkesin aşağıdaki özellikleri sunan güneş kremi kullanmasını önermektedir:

Geniş spektrumlu koruma sağlayan (UVA ve UVB ışınlarına karşı korur),

SPF 30 veya üzeri olan,

En az 40 dakika suya karşı dayanıklı olan.

Mevcut güneş koruyucu seçenekleri arasında losyonlar, kremler, jeller, merhemler, ağda çubukları ve spreyler bulunur.

Spreylerin uygulanması nispeten daha kolaydır ve bu sebeple ebeveynler tarafında sıklıkla tercih edilir. Bu ürünleri kullanırken, maruz kalan cilt bölgesinin tamamına koruyucuyu sürdüğünüzden emin olun. Sprey ürünleri solumayın, ısıdan ve ateşten uzak tutun.

Güneş Kremi Nasıl Uygulanır?

Güneş kremi cildinizi, güneşin zararlı etkilerinden korur. Ancak bu korumanın etkili olması için kremin doğru uygulanması gerekir. Güneş kremi uygularken şunlara dikkat etmeniz yararlı olacaktır:

SPF 30 veya daha yüksek olan (Mümkünse SPF 50), suya dayanıklı ve geniş spektrumlu kapsama sağlayan, yani sizi UVA ve UVB ışınlarından koruyan bir güneş kremi tercih edin.

Güneş kremini dışarı çıkmadan 15 dakika önce uygulayın.

Yeterli miktarda krem sürdüğünüzden emin olun.

Açıkta kalan cildin tamamına koruyucu krem uygulayın.

Dışarıdayken iki saatten bir koruyucu krem sürün. Yüzdükten ve terledikten sonra tekrar krem sürün.

Kullandığınız ürünü yeterli miktarda kullandığınızdan ve tarihinin geçmediğinden emin olun.

Yumuşatıcılar ve güneş kremini hangi sırayla kullanmalıyım?

Güneş kreminin yumuşatıcı tarafından seyreltilmesini önlemek ve kremin koruyucu özelliklerini korumak için yumuşatıcını güneş kreminden yarım saat önce sürmeye çalışın.

Yağlı bir yumuşatıcı kullanıyorsanız, güneşte ‘kızartma’ etkisine neden olabileceğinden aşırı uygulamamaya dikkat edin.

Bebekler ve küçük çocuklar her zaman dahili SPF50 içeren güneşten koruyucu giysiler kullanmalıdır. Bu giysi, güneş kremine karşı hassasiyeti olan yetişkinler için de mevcuttur. Bununla birlikte, açıkta kalan cilt bölgelerine 2 saatte bir güneş kremi sürülmelidir.

Sonuç olarak:

  • Geniş spektrumlu koruma sağlayan (UVA ve UVB ışınlarına karşı korur),
  • SPF 30 veya üzeri olan ve tercihen 50 olan,
  • En az 40 dakika suya karşı dayanıklı olan,
  • Güneş koruyucu kremlerin GRASE (Genel Olarak Güvenli ve Etkili Olarak Tanınan) özellikte olması çok önemlidir.
  • Güneş kremini çocuğunuzun açıkta kalan cildinin tamamına uygulayın.
  • Dışarı çıkmadan 15 dakika önce kremi sürmeye özen gösterin.
  • 6 aydan küçük bebeklerde güneş kremi kullanımı tavsiye edilmemektedir.