Krup, nefes almayı engelleyen ve karakteristik bir öksürüğe neden olan üst solunum yolunun bir enfeksiyonunu ifade eder. Krup tipik olarak küçük çocuklarda görülür. Krup genel olarak ciddi değildir ve çoğu çocuk evde tedavi edilebilir.

Krup Belirtileri

Krup genellikle tipik bir soğuk algınlığı olarak başlar. İltihap ve öksürük gelişirse şunlar meydana gelebilir: 

  • Ağlama ve öksürmenin yanı sıra endişe ve ajitasyon ile daha da şiddetlenen yüksek sesle öksürük, kötüleşen belirti döngüsü, 
  • Ateş,
  • Boğuk ses,
  • Gürültülü veya zahmetli olabilen nefes alma.
  • Krup belirtileri genellikle geceleri daha kötüdür ve genellikle üç ila beş gün sürer.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Çocuğunuzun belirtileri şiddetliyse, kötüleşiyorsa veya üç ila beş günden uzun sürüyorsa, evde tedaviye yanıt vermiyorsa, çocuğunuzun doktoruyla iletişime geçin.

Çocuğunuzda şu belirtiler varsa derhal tıbbi yardım alın:

  • Hem nefes alırken hem de verirken gürültülü, tiz nefes sesleri, 
  • Salya ve yutma güçlüğü,
  • Normalden daha hızlı nefes alma,
  • Nefes almada zorlanma,
  • Burun, ağız veya tırnak çevresinde mavi veya grimsi bir cilt.

Krup Nedenleri 

Krup hastalığına genellikle viral bir enfeksiyon, çoğunlukla da parainfluenza virüsü neden olur. Çocuğunuz, öksürdüğü veya hapşırdığı enfekte solunum damlacıklarını soluyarak bir virüs kapabilir. Bu damlacıklardaki virüs parçacıkları oyuncaklarda ve diğer yüzeylerde de yaşayabilir. Çocuğunuz kirlenmiş bir yüzeye dokunur ve ardından gözlerine, burnuna veya ağzına dokunursa, bunu bir enfeksiyon takip edebilir.

Krup Hastalığı Tedavisi

Kruplu çocukların çoğu evde tedavi edilebilir. Yine de krup belirtileri şiddetli olabilir. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi, belirtilerin şiddetine dayanır. 

Konfor önlemleri

Çocuğunuzu rahatlatmak ve sakinliğini korumak önemlidir, çünkü ağlama ve ajitasyon hava yolu tıkanıklığını kötüleştirir. Çocuğunuzu kucağınıza alın, ninniler söyleyin veya sessiz hikayeler okuyun. Yatıştırıcı bir sesle konuşun.

İlaç tedavisi

Çocuğunuzun belirtileri üç ile beş günden uzun sürerse veya kötüleşirse, çocuğunuzun doktoru aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

Hava yolundaki iltihabı azaltmak için bir tür steroid verilebilir. Faydalar genellikle birkaç saat içinde hissedilir. Uzun süreli etkileri nedeniyle genellikle tek doz deksametazon önerilir.

Epinefrin ayrıca hava yolu iltihabını azaltmada etkilidir ve daha şiddetli semptomlar için bir nebülizör kullanılarak inhale formda verilebilir.

Hastaneye yatış

Şiddetli krup için çocuğunuzun hastanede izlenmesi ve ek tedaviler alması gerekebilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Krup genellikle üç ila beş gün içinde geçer. Bu arada, birkaç basit önlemle çocuğunuzu rahat ettirebilirsiniz:

Çocuğunuzu rahatlatın veya dikkatini dağıtın, kucaklayın, kitap okuyun veya sessiz bir oyun oynayın. Ağlamak nefes almayı zorlaştırır.

Çocuğunuzu rahat bir dik pozisyonda tutun. Çocuğunuzu kucağınıza alın veya çocuğunuzu favori bir sandalyeye veya bebek koltuğuna yerleştirin. Dik oturmak nefes almayı kolaylaştırabilir.

Sıvılar sunun. Bebekler için anne sütü veya formül mama iyidir. Daha büyük çocuklar için çorba veya dondurulmuş meyve püreleri yatıştırıcı olabilir.

Dinlenmeyi teşvik edin. Uyku, çocuğunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun öksürüğü gün içinde düzelebilir, ancak gece tekrar gelirse şaşırmayın. Çocuğunuzun semptomları şiddetli hale gelirse hızlı önlem alabilmek için çocuğunuzun yanında uyuyabilirsiniz.

Önleme

Krupu önlemek için soğuk algınlığı ve gripten korunmak için kullandığınız adımların aynısını uygulayın.

Sık sık el yıkama en önemlisidir.

Çocuğunuzu hasta olan herkesten uzak tutun.

Çocuğunuzu dirseğinin içine öksürmesi veya hapşırması için teşvik edin.

Daha ciddi enfeksiyonları önlemek için çocuğunuzun aşılarını güncel tutun. Difteri ve Haemophilus influenza tip b (Hib) aşıları, en nadir fakat en tehlikeli olan üst solunum yolu enfeksiyonlarından bazılarına karşı koruma sağlar. Henüz parainfluenza virüslerine karşı koruyan bir aşı yok.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım