İnfluenza (grip), akciğerlerin hava geçişlerini etkileyen çok bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Yüksek ateş, vücut ağrıları, öksürük ve diğer semptomlara neden olur. Kış mevsiminin en ağır ve yaygın viral hastalıklarından biridir. Çoğu çocuk bir haftadan daha kısa bir sürede gribi atlatır. Ancak bazı çocukların daha ciddi bir hastalığı vardır ve hastanede tedavi edilmeleri gerekebilir. Çocuklarda grip ayrıca akciğer enfeksiyonuna (zatürre) veya ölüme neden olabilir.

Çocuklarda Grip Nedenleri

Grip, grip virüslerinden kaynaklanır. Grip virüsleri 3 türe ayrılır:

İnfluenza türleri A ve B: Bu 2 tür virüs, neredeyse her kış yaygın hastalıklara (salgın hastalıklar) neden olur. Genellikle daha fazla insanın hastaneye gitme ihtiyacına ve daha fazla insanın gripten ölmesine neden olurlar. Halk sağlığı yetkilileri, A ve B tiplerinin yayılmasını durdurmaya odaklanır. Gribin sorun olmaya devam etmesinin nedenlerinden biri, virüslerin sık sık değişmesidir (mutasyona uğrar). Bu, insanların her yıl yeni virüs türlerine maruz kaldığı anlamına gelir.

İnfluenza tip C: Bu tür virüsler çok hafif bir solunum yolu hastalığına neden olur veya hiçbir belirti göstermez. Salgınlara neden olmaz. A ve B influenza tipinin yaptığı ciddi halk sağlığı etkisine sahip değildir.

Grip virüsü genellikle hapşırma veya öksürme yoluyla çocuktan çocuğa geçer. Virüs ayrıca yüzeylerde kısa bir süre yaşayabilir. Buna kapı kolları, oyuncaklar, kalemler veya kurşun kalemler, klavyeler, telefonlar ve tabletler, tezgahlar dahildir. Ayrıca ortak yemek kapları ve içeceklerden de geçebilir. Çocuğunuz, enfekte olmuş bir kişinin dokunduğu bir şeye ve ardından ağzına, burnuna veya gözlerine dokunarak grip virüsü kapabilir. Gribin, başkalarına bulaşma riski genellikle hastalığın 7. gününde durur. Grip semptomlar başlamadan önce yayılabildiğinden, grip virüsünü kapmak kolaydır. Bu, özellikle birçok yüzeye ve ardından ağızlarına, burnuna veya gözlerine dokunan çocuklar için geçerlidir.

Hangi çocuklar grip riski altındadır?

Bir çocuk aşağıdaki durumlarda grip için daha fazla risk altındadır:

Grip bulaşmış insanların çevresinde olması,

Grip aşısı olmaması,

Enfekte yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamaması,

Altta yatan belirli sağlık sorunlarına sahip küçük çocuklar, şiddetli veya karmaşık grip enfeksiyonu için yüksek risk altındadır.

Çocuklarda Yaygın Olarak Görülen Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip bir solunum hastalığıdır, ancak tüm vücudu etkileyebilir. Bazı çocuklar gribi çok hafif atlatabilirken bazı çocukların ise hastaneye yatması gerekebilir. Bir çocuk aşağıdaki belirtilerin herhangi biri veya tümü ile aniden hastalanabilir:

  • 39.4 °C ile 40.5 °C kadar yüksek olabilen ateş,
  • Şiddetli olabilen vücut ağrıları,
  • Baş ağrısı,
  • Boğaz ağrısı,
  • Kötüleşen öksürük,
  • Yorgunluk,
  • Burun akıntısı veya tıkalı burun.

Bazı durumlarda, çocuğunuzun aşağıdaki gibi belirtileri de olabilir:

  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • İshal.

**Çoğu çocuk bir hafta içinde iyileşir. Ama yine de 3-4 haftaya kadar çok yorgun hissedebilirler.

**Soğuk algınlığı ve gribin farklı semptomları olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım