Öksürük, genellikle çocuğunuzun vücudunun, mukustan yabancı bir nesneye kadar tahriş edici bir maddeden kurtulmaya çalıştığının bir işaretidir. Bebeğinizin ve çocuğunuzun öksürmesinin arkasında çok sayıda neden olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen öksürüğün yaygın nedenleri arasında astım ve alerjik reaksiyonlar da bulunur.

Çocuklarda ve bebeklerde görülen yaygın öksürük nedenleri şu şekilde detaylandırılabilir:

Enfeksiyon:

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar, çocuklar için kalıcı bir öksürüğe yol açabilir. Soğuk algınlığı, hafif ila orta derecede öksürüğe neden olma eğilimindedir; grip bazen şiddetli, kuru öksürük gibi belirtilere neden olabilir. Bu viral enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilmez, ancak başka ilaçlarla tedavi edilebilir.

Asit reflü:

Çocuklarda görülen belirtiler arasında öksürük, sık kusma / tükürme, ağızda kötü tat ve göğüste mide ekşimesi olarak bilinen yanma hissi sayılabilir. Reflü tedavisi çocuğun yaşına, sağlığına ve diğer sorunlarına bağlıdır. 

Boğmaca:

Boğmaca, arka arkaya öksürük ve ardından “boğulma” sesi olan bir nefes ile karakterizedir. Diğer semptomlar arasında burun akıntısı, hapşırma ve düşük ateş yer alabilir. Boğmaca bulaşıcıdır, ancak aşı ile önlenmesi kolaydır. Boğmaca antibiyotiklerle tedavi edilir.

Astım:

Astımın teşhis edilmesi zor olabilir çünkü astım belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak geceleri daha da kötüleşebilen hırıltılı bir öksürük, birçok astım semptomundan biridir. Diğeri belirtiler arasında, artan fiziksel aktiviteyle veya oyun sırasında ortaya çıkan bir öksürük olabilir. Astım tedavisi, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır ve kirlilik, duman veya parfüm gibi tetikleyicilerden kaçınmayı içerebilir. Çocuğunuzun astım semptomları olduğunu düşünüyorsanız bir çocuk alerji uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Çocuk alerji uzmanınız astımı tetikleyen ve astımına sebep olan maddeyi belirleyerek çocuğunuzun veya bebeğinizin rahatlaması için tedaviler uygulayacaktır. 

Alerjiler:

Çeşitli nedenlerden kaynaklanan alerjiler, sinüzit, kalıcı bir öksürüğün yanı sıra kaşıntılı bir boğaz, burun akıntısı, sulu gözler, boğaz ağrısı veya kızarıklığa neden olabilir. Yiyecekler, polenler, evcil hayvan tüyler, toz akarları gibi çok sayıda madde alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Alerjiden kaynaklanan öksürük tedavisinde, alerjik reaksiyonun hangi alerjenden kaynaklandığının bilinmesi önemlidir. Çocuk alerji uzmanları, bebeklerde ve çocuklarda görülen alerjiler konusunda üst ihtisas yapmış doktorlardır ve alerjik reaksiyonların, tanı ve tedavisinde en yetkili kişilerdir. Çocuğunuzda herhangi bir alerji belirtisi varsa bir çocuk alerji uzmanına başvurmanız sizin ve çocuğunuzun için faydalı olacaktır. 

Diğer nedenler:

Bir çocuk, uzun süreli öksürük yaşadıktan sonra da alışkanlıktan öksürebilir; yiyecek veya küçük bir oyuncak gibi yabancı bir cismi teneffüs ettikten sonra, sigara veya şömine dumanı gibi tahriş edici maddelere maruz kaldıktan sonra da öksürebilir. 

*Bebeklerde ve çocuklarda öksürüğe neden olan çok sayıda etmen vardır.

*Alerjiler ve astım, çocuklarda ve bebeklerde görülen öksürük nedenleri arasında geniş bir yer kaplar.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım