Besin alerjisi çok sık görülen bir durumdur. Her yaştan kişide görülebilen besin alerjileri pek çok yiyeceğe karşı gelişebilen alerjilerdir. Besin alerjileri yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda da yaygın olarak görülmektedir. Besin alerjilerinin belirtileri bazı durumlarda şiddetli ve ciddi durumlara ulaşabilecek boyutta olabilir. Besin alerjisinin oluşmasına bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi zararı olarak görüp bu madde ile savaşmak için antikor ve histamin gibi kimyasalları salgılaması sebep oluyor. Besin alerjilerinin anafilaksi adı verilen alerjik şok gibi sonuçları da olabiliyor. Besin alerjilerinin yaygınlık göstermesi birtakım besin alerjisi tedavisi yöntemlerini de beraberinde getiriyor. 

Besin Alerjisi Tedavisi Yöntemleri

Korunma tedavisi

Besin alerjisinde en etkili tedavi yöntemi, alerjik reaksiyona neden olan maddeden sakınmayı, korunmayı içerir. Alerjenden uzak durmak alerjik reaksiyon geçirme riskini bir hayli düşürecektir. Yenidoğan bebeklerde besin alerjisi yaygın görülmektedir. Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerin annelerinin diyet yapması gerekir. Alerjiye neden olan besini, annenin diyet listesinden çıkarması bebeğinin alerji geliştirmesine engel olacaktır. Bazı besinlere karşı gelişen alerjilerde, farkında olmadan o besin tüketilebilir. Örneğin yumurta alerjisi olan bebeklerin anneleri farkında olmadan yumurta tüketebilir. Yumurtanın bileşen olarak pek çok yiyecekte kullanılması bu duruma sebebiyet veriyor. Bu gibi durumların önüne geçmek ve alerjiyi tam anlamıyla yönetebilmek için bir alerji diyetisyeni ile beslenme planı yapmanız sizin için yararlı olacaktır. Bu sayede alerjiyi yönetebilir ve kontrol altına alabilirsiniz. 

Antihistaminik ilaçlar

Küçük bir alerjik reaksiyon için antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar alerjik reaksiyondan kaynaklanan belirtilerin hafiflemesi ve rahatlamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Antihistaminik ilaçlar reçete ile reçetesi satılmaktadır. Ancak bu ilaçları alerji uzmanınızın kontrolünde ve tavsiyesi ile almanız gerekmektedir. Aksi takdirde gereksiz ilaç kullanabilir ve ilacın yan etkilerine ve olumsuz durumlara maruz kalabilirsiniz. Antihistaminik ilaçlar, alerjik reaksiyon geçirmenize engel olmaz, sadece alerjiden kaynaklanan rahatsız edici belirtilerin hafiflemesi konusunda size yardımcı olabilir. 

Epinefrin (adrenalin) oto enjektörü

Şiddetli bir alerjik reaksiyon gelişme olasılığına karşı alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektör reçete edebilir. Bu oto enjektör anafilaksi gibi hayati durumlara anında müdahale edebilecek acil bir tedavi yöntemidir. Anafilaksi; hayati risk oluşturan çok ciddi bir durumdur ve acil tıbbi müdahale edilmediği durumlarda ölüme sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda kullanabilmeniz için alerji uzmanınız size bu enjektörü reçete edebilir. Adrenalin oto enjektörünün kullanım şekli ve kullanılması gereken durumlar ile ilgili alerji uzmanınız size detaylı bir eğitim verecektir. Size yakın olan kişilerin de bu enjektörün kullanım şeklini öğrenmeleri sizin için yararlı olacaktır. Bu enjektörü her zaman yanınızda taşımanız gerekmektedir. Epinefrin oto enjektörünüzü düzenli aralıklarla kontrol etmeli ve tarihi geçmiş ürünü yenilemeniz gerekmektedir.