Solunum sistemi bir dizi hastalığa karşı hassastır ve akciğerler havadaki kirliliklerin neden olduğu çok çeşitli bozukluklara eğilimlidir. Yaygın olarak görülen göğüs hastalıkları şunlardır:

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  Astım

  Yaygın olarak görülen göğüs hastalıkları arasında olan astım, solunum yollarının sıkışmasına ve daralmasına neden olan kronik bir inflamatuar akciğer hastalığıdır. Genellikle sigara dumanı gibi havadaki tahriş edici maddeler tarafından tetiklenen astım alevlenmeleri, kasların kasılmasını ve küçük hava yollarının astarının şişmesini içerir. Ortaya çıkan hava yollarının daralması, havanın düzgün bir şekilde akmasını önler, bazen hırıltı ve nefes almada zorluğa, bazen hayatı tehdit edici noktaya gelmesine neden olur. Astımı kontrol etmek, genellikle astım tetikleyicilerinden kaçınmayı ve bazen ilaç almayı içeren bir astım yönetim planı ile başlar.

  Bronşiolit

  Göğüs hastalıkları arasında yer alan diğer bir hastalık da bronşiolittir. Bronşit ile karıştırılmaması gereken bronşiolit, bronş ağacının en küçük dalları olan bronşiyollerin iltihaplanmasıdır. Bronşiolit, çoğunlukla bebekleri ve küçük çocukları etkiler ve hırıltılı solunum ve ciddi nefes alma zorluklarına neden olabilir. Genellikle kış aylarında solunum sinsityal virüsü (RSV) dahil olmak üzere belirli virüslerden kaynaklanır.

  Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

  KOAH, iki akciğer hastalığını tanımlayan bir terimdir – amfizem ve kronik bronşit:

   • Uzun süreli sigara içmek genellikle amfizeme neden olur ve nadiren çocukları ve gençleri etkilese de, kökleri genç ve çocukluk yıllarında olabilir. Çocuklarınızla sigara içmek hakkında konuşmak, sigara ile ilgili hastalıkları önlemenin önemli bir parçasıdır. Amfizemde akciğerler aşırı miktarda mukus üretir ve alveoller hasar görür. Nefes almak ve kana yeterince oksijen almak zorlaşır.
   • Yetişkin ve gençlerin yaygın bir hastalığı olan bronşitte, daha büyük bronş tüplerini kaplayan zarlar iltihaplanır ve aşırı miktarda mukus oluşur. Kişi mukustan kurtulmak için kötü bir öksürük geliştirir. Sigara içmek, gençlerde kronik bronşitin ana nedenidir.
  • DİĞER DURUMLAR

  Soğuk algınlığı: Üst solunum yollarında iltihaplanmaya neden olan 200’den fazla farklı virüsün neden olduğu soğuk algınlığı en yaygın solunum yolu enfeksiyonudur. Semptomlar hafif ateş, öksürük, baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısını içerebilir.

  Öksürük: Öksürük, hastalığın kendisi değil, bir hastalığın belirtisidir. Çok ciddi olmayandan hayatı tehdit edene kadar birçok farklı öksürük türü ve birçok farklı nedeni vardır. Çocukları etkileyen daha yaygın nedenlerden bazıları soğuk algınlığı, astım, sinüzit, mevsimsel alerjiler, krup ve zatürredir. Öksürüğün en ciddi nedenleri arasında tüberküloz (TB) ve boğmaca (boğmaca öksürüğü) bulunur.

  Kistik fibroz (KF): Kistik fibroz, akciğerleri etkileyen en yaygın kalıtsal hastalıktır. Başlıca solunum ve sindirim sistemlerini etkileyen KF, vücuttaki mukusun anormal derecede kalın ve yapışkan olmasına neden olur. Mukus akciğerlerdeki hava yollarını tıkayabilir ve bir kişiyi bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

  Zatürre: Akciğerlerin bu iltihabı, genellikle bakteriyel veya viral enfeksiyon nedeniyle olur. Pnömoni ateş ve akciğer dokusunun iltihaplanmasına neden olur ve nefes almayı zorlaştırır, çünkü akciğerler oksijeni kan dolaşımına aktarmak ve kandaki karbondioksiti çıkarmak için daha fazla çalışmak zorundadır. Pnömoninin yaygın nedenleri influenza (grip) ve Streptococcus pneumoniae bakterisi ile enfeksiyondur.

  Pulmoner hipertansiyon: Bu, akciğerlerin arterlerindeki kan basıncının anormal derecede yüksek olduğu, yani kalbin bu yüksek basınca karşı kan pompalamak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir. Çocuklarda pulmoner hipertansiyon konjenital (doğumda mevcut) kalp defekti veya HIV enfeksiyonu gibi bir sağlık durumu nedeniyle ortaya çıkabilir.

  YENİDOĞANLARDA SOLUNUM HASTALIKLARI

  Birkaç solunum durumu yeni doğmuş bir bebeği ilk kez nefes almaya başlarken etkileyebilir. Prematüre bebekler aşağıdaki gibi durumlar için yüksek risk altındadır:

  • Respiratuar distres sendromu: Erken doğan bebeklerde akciğerlerde yeterli yüzey sürfaktan olmayabilir. Sürfaktan, bebeğin alveollerini açık tutmaya yardımcı olur; sürfaktan olmadan, akciğerler çöker ve bebek nefes alamaz.
  • Prematürite apnesi (AOP): Apne, birinin nefes almayı bıraktığı anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Prematüre apnesi (AOP), prematüre bebeklerin uyku sırasında 15 ila 20 saniye nefes almayı bıraktığı bir durumdur. Bebeğin doğumdaki ağırlığı ve prematürite seviyesi ne kadar düşük olursa, bebeğin AOP nöbetleri olma olasılığı o kadar yüksektir.
   • Bazı solunum yolu hastalıkları önlenemese de, sigara içmekten kaçınarak, kirleticilerden ve tahriş edici maddelerden uzak durarak, enfeksiyonu önlemek için sık sık ellerinizi yıkayarak ve düzenli tıbbi kontroller alarak birçok kronik akciğer ve solunum hastalığı önlenebilir.
  • Bronkopulmoner displazi (BPD): BPD, akciğer dokusunun anormal gelişimini içerir. Bazen kronik akciğer hastalığı veya CLD olarak adlandırılır, bebeklerde akciğerlerde iltihaplanma ve iz bırakma (skar) ile karakterize bir hastalıktır. Çoğu zaman az gelişmiş akciğerlerle doğan prematüre bebeklerde gelişir.
  • Mekonyum aspirasyonu: Mekonyum aspirasyonu, yenidoğanın doğum ve doğum sırasında mekonyum (bebeğin ilk dışkısı, normalde doğumdan sonra geçer) ve amniyotik sıvı karışımını soluduğunda (aspiratlar) gerçekleşir. Solunan mekonyum bebeğin solunum yollarının kısmen veya tamamen tıkanmasına neden olabilir.
  • Yenidoğanın kalıcı pulmoner hipertansiyonu (PPHN): Rahimde, bir bebeğin dolaşımı akciğerleri atlar. Normalde, bir bebek doğduğunda ve hava solumaya başladığında, vücudu hızla adapte olur ve solunum sürecine başlar. PPHN, bir bebeğin vücudunun fetal dolaşımdan yenidoğan dolaşımına bu geçişi yapmadığı zamandır. Bu durum hızlı nefes alma, hızlı kalp atış hızı, solunum sıkıntısı ve siyanoz (mavi renkli cilt) gibi semptomlara neden olabilir.
  • Yenidoğanın geçici takipnesi (TTN): Tam süreli bir yenidoğanda hızlı nefes almaya (dakikada 60’dan fazla nefes) geçici takipne denir.