Bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenler etrafta kol gezerler. Bir çok faydası olan polenler, hassasiyeti olan kişiler için kabus haline gelebilir. Polenlere karşı hassasiyeti olan kişilerde polen alerjisi, diğer adıyla bahar alerjisi gelişir. Polen alerjisinin etkili tedavi yöntemlerinden biri de alerji aşısı dır. Alerji aşısı tedavisi hakkında bir çok kişinin kafasında soru işaretleri vardır. Sizin de mi kafanızda soru işaretleri var? O halde doğru yerdesiniz. Aklınızdaki tüm soruları sizler için cevapladık ve yazdık.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  Polen Alerjisinde Aşı Tedavisinin Faydası Var Mıdır?

  Evet, vardır. Aşı tedavisi alerjide çok etkili bir tedavi yöntemi. Aşı tedavisinin amacı çocukların ilaçlara olan ihtiyaçlarını azaltmak ve hayat kalitelerini arttırmaktır. Aynı zamanda başka alerjilerin gelişmesini engeller. Tedavi başarısı yüksektir. Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Çocuklarda alerji aşıları ve aşı tedavisinin hangi alerjenden oluşması gerektiği ve hangi dozlarda uygulanması gerektiği sadece ve sadece çocuk alerjisi uzmanlarınca yapılmalıdır. Aksi durumlarda tedavi başarısız olmakla kalmaz çok ciddi yan etkilere sebep olabilir.

  Alerji Aşısı Kimlere Yapılır?

  Çocuğunuz bahar aylarında sık sık hapşırıyor, burnu tıkanıyor, öksürüyor, nefes sıkışması yaşıyorsa yani astım ve alerjik nezle belirtileri gösteriyorsa aşı tedavisi gündeme gelebilir. Polen alerjisi nedeniyle astım ve alerjik nezle gelişen çocuklara yapılması daha çok tavsiye edilir.

  Bu belirtileri gösteren çocuklara, çocuk alerji uzmanı tarafından ciltten alerji testi yapılmalı. Test sonucuna göre ve alerjiden etkilenip etkilenmediğine göre tanı konulur. Cilt testinde polen alerjisi saptanmış ve bahar aylarında şikayetler artıyorsa aşı tedavisine gerekliliği düşünülür. Çocuklara alerji aşıları gerekliliği ve nasıl yapılacağı konusunda tek yetkili uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır.

  Alerji Aşısına Kaç yaşında Başlanabilir?

  Dilaltı aşılar 3 yaşından sonra başlanırken, cilt altı enjeksiyon şeklindeki aşılar 5 yaşından sonra başlanabilir.

  Alerji Aşısı Kaç Türdür?

  Alerji aşısı üç türdür. Dilaltı damla, tablet ve cilt altına enjeksiyon formları vardır. Cilt altı aşılar da yıl boyu yapılan ve mevsim öncesi yapılan olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi aşının hangi çocuğa yapılacağını sadece çocuk alerji uzmanları karar vermektedir.

  Dil Altı Damla Alerji Aşısı Nasıl Uygulanır?

  Polen alerjisi olan, çocuk astım hastalarına ve alerjik nezlesi olan çocuklara uygulanır. Dil altı damla aşıları dil altına pompalanarak uygulanır.  Aşı içinde sadece çocuğun astımına veya alerjik nezlesine neden olan alerjik madde vardır. Örneğin polen alerjisinde kullanılan damla aşı içinde sadece polen vardır. Kesinlikle kortizon içermez. Çok küçük dozlarda başlanarak vücudun bu alerjik olduğu maddeye alıştırılması sağlanır.

  Haftada 3 kez veya her gün uygulanan formları vardır. Çocuklarda ciddi alerjik reaksiyona neden olma ihtimali düşük olduğu için evde uygulanabilir. Dişleri fırçalamadan ve kahvaltı veya yemekten önce uygulanır ve 2 dakika dil altında tutulduktan sonra yutulur. 10 dakika sonra gıda alınabilir. Dil Altı Aşı tedavisinde, aşı uygulama süresi en az 3 yıl, en fazla 5 yıldır. 3 yaşından sonra başlanabilir. Aşı tedavisi ile ilaç kullanma ihtiyacı azalmakta veya bitmektedir. Hayat kalitesi artmaktadır.

  Dil Altı Damla Aşı Tedavisinde Başarı Nasıldır?

  Polen alerjisine bağlı alerjik bronşit/çocuk astım hastalarında 8-14 yaş arasında yani ergenlikte hastalığın geçme veya şiddetinin azalma olasılığı vardır. Her iki çocuktan birisi bu hastalığı ergenlikte atlatamamaktadır. Koruyucu ilaç ihtiyacı devam etmektedir.

  Ancak polen alerjisi aşı tedavisi ile atlatılma olasılığı % 80-90’ın üzerine yükselmektedir. Güvenilir bir uygulama olduğundan koruyucu ilaç almak zorunda olan polen alerjisine bağlı astımlı ve alerjik nezleli tüm çocukların dilaltı damla aşıya uygun olup olmadıkları yönünde değerlendirilmelidir ve çocuk bu aşı için uygunsa ailelere bu seçenek sunulmalıdır.

  Cilt Altı İğne Aşı Tedavisi (Subkütan İmmünotarapi)

  Devamlı ve mevsim öncesi şeklinde yapılabilir. Mevsim öncesi cilt altından yapılan aşılar polen alerjisinde uygulanabilir. Ocak ayından Nisan ayına kadar haftada bir uygulanmaktadır.

  Devamlı uygulanan aşılar ise başlangıçta en az alerjen içeren konsantrasyonda başlanır. Haftada bir başlanır. Konsantrasyon giderek artırılır. Daha sonraki aylarda doz aralığı 1 aya kadar çıkılır. Toplam uygulama süresi 3 yıl ile 5 yıl arasında değişmektedir. 5 yaşından sonra uygulanabilir. Ekili bir tedavi yöntemidir. Ancak bu tedavi yöntemi sadece çocuk alerji uzmanları tarafından planlanabilir ve uygulanabilir. Aksi takdirde tedavi başarısızlıkla sonuçlanabilir daha da önemlisi ciddi kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Evde veya eczanede uygulanmaz.

  Aşılar Nasıl Saklanmalıdır?

  Buzdolabı rafında veya kapağında saklanabilir 2 ile 8 derece arasında saklanmalıdır. Buzluk veya dipfrize konulmamalıdır. Buzdolabı dışında tutulmamalıdır. Buzdolabı dışında uzun süre tutulursa yapılan aşının etkisi olmaz.

  Aşı Tedavisinin Etkisi Ne Zaman Başlar?

  Aşı tedavisinin etkisi tedaviden sonra 6 ayda başlar. Birinci yılın sonunda faydası mutlaka olmalıdır. Birinci yılın sonunda aşı tedavisinin faydası yoksa aşı tedavisi kesilir.

  Astımlı Çocuklara Aşı Tedavisi Neden Yapılır?

  Astımlı veya alerjik nezleli çocuklarda alerjiye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi ilaç gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni alerjilerin gelişmesini önler ve hayat kalitesini artırmaktadır. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır. Çünkü çocuklarda immün sistem değişim içindedir.

  Prof. Dr. Ahmet Akçay