Çocuklarda Burun Tıkanması

Çocuklarda burun tıkanması olmayan neredeyse yok gibidir. Burun tıkanması bazen hafif olabilirken bazen hayat kalitemizi etkileyebilecek kadar ciddi olabilir.

Burun Tıkanması Nedir?

Burun ve burun içindeki mukozanın ve burundaki kan damarları çevresindeki dokunun sıvı nedeniyle ödemli olması nedeniyle tıkanmasına  denir.

Burun tıkanması genellikle büyük çocuk ve yetişkinlerde görülmekle birlikte bebek ve çocuklarda da azımsanmayacak kadar sık görülmektedir. Burun tıkanıklığı geniz akıntısı ve nezleyle birlikte de olabilir. Özellikle bebeklerde çok ciddi olabilir ve nefes alıp vermeyi etkileyerek acil tedavi gereksinimi gösterebilmektedir.

Burun tıkanıklığı olan bir çocukta burun tıkanması 1 haftadan uzun sürüyorsa mutlaka alttaki neden incelenmelidir. Burun tıkanması olan bir çocuğun öncelikle bir çocuk doktoru tarafından incelenmesi gerekir.

Burun tıkanması olan bir çocukta birlikte şu belirtiler oluyorsa mutlaka Çocuk Alerji Uzmanına gidilmelidir;

-Peş peşe hapşırma
-Sık burun kanaması
-Burun kaşınması
-Sık tekrarlayan nezle
-Gözlerde kaşınma ve sulanma
-Boğazda kaşınma
-Bahar aylarında veya evde temizlik yapılınca belirtilerin olması
-Sık öksürük
-Akciğerde hırıltı
-Egzama belirtileri
-Uykuda horlama ve ağız açık uyuma
-Geniz etinin tespit edilmesi
-Sık ağız kokusu
-Sık sinüzit ve kulak iltihabı

Bu saydığımız belirtiler alerjik nezle, astım ve egzama belirtileridir. Bu nedenle burun tıkanması yanında saydığımız belirtiler oluyor ise altta yatan bir alerjik nezle olabilir. Alerjik nezle, astım veya egzama belirtileri birlikte olan burun tıkanıklıkları mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca görülmesi gerekir.

Burun Tıkanıklığı ve Çocuk Alerji Uzmanları

Burun tıkanıklığı ile alerjik hastalıkların belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk imminoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle burun tıkanıklığı nedeni olarak alerjik hastalık şüphesi olan çocukların çocuk alerji uzmanları tarafından incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi çok önemlidir.  Çünkü alerjik hastalıklar 1-2 haftalık bir tedavi ile düzelmeyip bazen düzelmesi yıllar alabilen hastalıklardır. Yanlış teşhis nedeniyle uzun süre gereksiz tedavi alabilmeleri veya hastalığın atlanması ile de hastalığın ilerlemesi ile karşı karşıya kalınma riski vardır. Bu nedenlerle kesin teşhis için bu konuda en deneyimli uzmanlar olan çocuk alerji uzmanlarınca teşhis ve tedavisinin planlanması çok önemlidir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay