10 çocuktan en az birinde, kuru, kırmızı, kaşıntılı cilde neden olan devam eden bir cilt problemi olan egzama (atopik dermatit olarak da adlandırılır) vardır. Egzamalı çocukların cildi diğer insanlara göre daha hassastır. Çocuklarda egzama ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık. 

Egzamaya ne sebep olur?

Egzama, cilt bariyerindeki sorunlardan kaynaklanır. Egzamalı birçok çocuk, cildin dış tabakasında yeterince “filaggrin” adı verilen özel bir proteine ​​sahip değildir. Filaggrin, cildin vücut ve çevre arasında güçlü bir bariyer oluşturmasına yardımcı olur: su, bakteri ve çevresel tahriş edici maddeleri dışarıda tutmak gibi. 

Egzamada hem kişinin genleri hem de çevresi rol oynar. Genellikle ailelerde görülür ve astım, alerjik rinit (saman nezlesi ve mevsimsel alerjiler) gibi diğer alerjik durumlarla ortaya çıkma eğilimindedir. Egzamalı birçok çocukta ayrıca besin alerjisi vardır, ancak yiyeceklerin kendileri doğrudan egzamaya neden olmaz.

Egzama neye benzer?

Egzama döküntüleri her çocuk için farklı olabilir. Vücudun her yerinde veya sadece birkaç noktada olabilirler. Egzama döküntüsü genellikle zaman zaman kötüleşir (alevlenme olarak adlandırılır) ve sonra iyileşir (remisyon olarak adlandırılır). Döküntülerin geliştiği yerler zamanla değişebilir:

Bebeklerde egzama; genellikle saçlı deri ve yüzde başlar. Yanaklarda, alında ve ağız çevresinde kırmızı, kuru döküntüler ortaya çıkabilir. Bebek bezi bölgesinde genellikle egzama gelişmez.

Okul çağındaki küçük çocuklarda egzama döküntüleri; genellikle dirsek kıvrımlarında, dizlerin arkasında, boyunda ve göz çevresinde görülür.

Çocuklarda egzama bulaşıcı mı?

Hayır, bulaşıcı değil. Egzamalı çocuklar cilt enfeksiyonlarına daha yatkındır, ancak egzama bulaşıcı değildir. Egzamalı çocukların kapma eğiliminde olduğu enfeksiyonlar, genellikle herkesin cildinde zararsız bir şekilde yaşayan mikroplardan kaynaklanır. Bu mikroplar egzamalı çocuklar için daha fazla soruna neden olur çünkü ciltleri onları dışarıda tutmak için her zaman güçlü bir engele sahip değildir.

Çocuğumun cildinin enfekte olup olmadığını nasıl anlarım?

Bazen egzama döküntülerinin üstünde bakteriyel veya viral enfeksiyonlar gelişir. Sarı veya bal renginde kabuklanma, ağlayan veya sızan cilt, kabarcıklar veya irin yumruları ya da normal tedavilerle bile iyileşmeyen kızarıklık görürseniz doktorunuzla konuşun.

Çocuklar egzamadan kurtulur mu?

Bazı çocuklar için egzama 4 yaşında geçmeye başlar. Bununla birlikte, bazı çocukların ise kuru ve hassas cilt yapıları büyüyünce de devam edebilir. Hangi çocukların egzamayı aşacağı tam olarak bilinemeyebilir. 

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım