Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu (İYE) yaygındır. Bu durum, bakteriler (mikroplar) mesaneye veya böbreklere girdiğinde meydana gelir. İdrar yolu enfeksiyonu olan bir bebeğin, ateşi olabilir, kusabilir veya telaşlı olabilir. Daha büyük çocukların ateşi olabilir, işerken ağrıları olabilir, çok işemeleri gerekebilir veya alt karın ağrıları olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları kendiliğinden düzelmez, bu nedenle doktora başvurmak gerekir. 

İdrar Yolu Enfeksiyonun Belirtileri Nelerdir?

Çoğu idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun alt kısmında meydana gelir; üretra ve mesane. Bu tip enfeksiyona, sistit denir. Sistitli bir çocukta şu belirtiler yaşanabilir:

 • İşerken ağrı, yanma veya batma hissi,
 • Artan bir dürtü veya daha sık işeme ihtiyacı,
 • Ateş,
 • Tuvalete gitmek için geceleri çok uyanmak,
 • Çocuk lazımlık eğitimi almış olsa bile ıslatma sorunları,
 • Mesane bölgesinde karın ağrısı (genellikle göbek deliğinin altında),
 • Bulanık görülebilen veya kan içerebilen kötü kokulu idrar. 

Üreterleri böbreklere kadar taşıyan bir enfeksiyona piyelonefrit denir ve genellikle daha ciddidir. Aynı semptomların çoğuna neden olur, ancak çocuk genellikle daha hasta görünür ve ateşi (bazen titreme ile), yan veya sırtta ağrı, şiddetli yorgunluk veya kusma olasılığı daha yüksektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Kimlerde Görülür?

Kızlarda idrar yolu daha kısa ve anüse daha yakın olduğu için idrar yolu enfeksiyonu kızlarda daha sık görülür. 1 yaşından küçük sünnetsiz erkeklerin de enfeksiyon için biraz daha yüksek riskleri vardır. İdrar yolu enfeksiyonu için risk faktörleri şunlardır: 

İdrar yolunda bir sorun (örneğin, bozuk bir böbrek veya normal idrar akışı yolu boyunca bir yerde tıkanıklık),

idrarın mesaneden üreterlere ve böbreklere doğru anormal bir geri akışı. Bu, vezikoüreteral reflü olarak bilinir.

Kötü tuvalet ve hijyen alışkanlıkları,

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar yolu enfeksiyonun teşhisi için doktorunuz önce belirtilerle ilgili detaylı sorular soracaktır ve ardından idrar tahlili isteyecektir. İdrar numunesini alma şekli çocuğunuzun yaşına göre değişebilir. Çocuğunuzun büyükse bir kaba numuneyi bırakabilir ancak küçükse bir katater kullanılabilir. 

Örnek bir idrar tahlili (idrarda mikrop veya irin için mikroskobik olarak kontrol eden bir test) veya bir idrar kültürü (bir laboratuvarda bakterileri büyütmeye ve tanımlamaya çalışır) için kullanılabilir. Hangi bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu bilmek, doktorunuzun en iyi tedaviyi seçmesine yardımcı olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

İYE’ler antibiyotiklerle tedavi edilir. Birkaç gün antibiyotik kullandıktan sonra doktorunuz enfeksiyonun gittiğini doğrulamak için idrar testlerini tekrarlayabilir. Bundan emin olmak önemlidir çünkü tam olarak tedavi edilmemiş bir İYE geri gelebilir veya yayılabilir.

Çocuğunuzun idrar yaparken şiddetli ağrısı varsa, doktorunuz ayrıca idrar yolunun iç tabakasını uyuşturan bir ilaç da reçete edebilir. reçete edilen ilaçları doktorunuzun belirttiği gibi çocuğunuza vermeniz gerekir. bu süreçte çocuğunuzu bol sıvı içmeye teşvik edin.

Daha Şiddetli İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Daha şiddetli bir enfeksiyonu olan çocukların, antibiyotikleri enjeksiyon yoluyla veya damardan (bir damar yoluyla doğrudan kan dolaşımına iletilir) alabilmeleri için hastanede tedaviye ihtiyaçları olabilir. Bu şu durumlarda olabilir:

 • Çocuğunuzun yüksek ateşi varsa,
 • Çocuğunuz 6 aylıktan küçükse,
 • Çocuğunuz susuz kalmışsa,
 • Enfekte idrar yolundaki bakteriler kana yayılmış olabilir.
 • Bu gibi durumlarda çocuğunuz yakından takip edilecektir. 

İYE Önlenebilir Mi?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda sık bez değişimi, İYE’ye neden olan bakterilerin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Çocuklar lazımlık eğitimi aldığında, onlara iyi hijyen öğretmek önemlidir. Kızlar, mikropların rektumdan üretraya yayılmasını önlemek için arkadan öne değil, önden arkaya temizlenmelidir. Okul çağındaki kızlar, tahrişe neden olabilecek köpük banyolarından ve güçlü sabunlardan kaçınmalı ve pamuklu giysiler giymelidir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım