Çocuklarda çeşitli sebeplerden kaynaklanan nefes darlığı problemleri görülebilir. Çocuklarda nefes darlığına sebep olan farklı hastalıklar bulunur. Solunum yolundan kaynaklanan nefes darlığı bazen solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır. Ancak nefes darlığının tek sebebi solunum yolu enfeksiyonları değildir. Çocuklarda nefes darlığına sebep olan bazı hastalıklar ise şunlardır; viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, kistik fibroz gibi genetik bir durum, hava yolunun yiyecek veya herhangi bir küçük nesne gibi bir şey ile kapanması, sigara dumanına maruz kalma, zararlı gazlara maruz kalma, astım ve alerjiler. 

Viral enfeksiyonlar

Viral enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi çoğu üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olur. Bu enfeksiyonlar genellikle hafiftir ve hızla iyileşir. Bazı virüsler, hastanede tedavi edilmesi gerekebilecek ciddi belirtilere neden olabilir. Viral enfeksiyonların örnekleri arasında bronşiyolit ve krup yer alır.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Akut bademcik iltihabı gibi bakteriyel enfeksiyonlar da üst solunum yolunda çok yaygındır. Alt solunum yolundaki pnömoni gibi bakteriyel enfeksiyonlar çok daha az yaygındır. Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkilidir, ancak hafif üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle herhangi bir antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymaz. Daha ciddi bakteriyel enfeksiyon örnekleri arasında epiglotit ve pnömoni bulunur.

Astım

Astım her yaşta başlayabilir, ancak çoğunlukla çocukluk döneminde başlar. Belirtiler arasında özellikle egzersizden sonra veya geceleri ortaya çıkabilen hırıltılı solunum ve nefes darlığı yer alabilir. Şiddetli astım, acil tıbbi tedavi gerektirebilecek nefes alma güçlüğü gibi çok daha şiddetli belirtilere neden olur. Astımdan korunma ve etkilerini azaltmak için astım tetikleyicilerinden uzak durmak gerekir. Bazı çevresel faktörler astım alevlenmelerine neden olabilir. Örneğin, sigara dumanı, hava kirliliği ve benzeri durumlar astımlı çocuklarda, belirtilerin alevlenmesine neden olabilir. 

Alerjiler

Alerjiler, solunum problemlerinin yaygın bir nedenidir. Çoğunlukla üst solunum yolunu etkilerler ve burundan, hapşırıklardan ve ağrılı gözlerden net bir akıntıya neden olurlar. Alerjiler ayrıca alt solunum yolunu etkileyebilir ve astım belirtilerine neden olabilir. Alerjiler, özellikle çocuklarda çok yaygın görülür. Çocuklarda görülen alerjik reaksiyonlara neden olan pek çok faktör vardır. Besin alerjileri, mevsimsel alerjiler ve çevresel alerjiler çocuklarda alerjiye neden olan yaygın nedenler arasındadır. 

Diğer nedenler

Çocuklarda solunum güçlüğünün diğer nedenleri şunlardır:

  • Sigara dumanını solumak,
  • Küçük bir yiyecek parçası veya başka bir nesne gibi solunan bir nesne tarafından hava yolunun tıkanması,
  • Kistik fibroz gibi solunum yolunu etkileyen uzun vadeli durumlar,

Nefes Darlığı Yaşayan Çocuklarda Ortaya Çıkan Belirtiler

Çocuklarda solunum zorluklarının neden olduğu yaygın belirtiler şunları içerir:

  • Burun akıntısı, tıkalı burun, tıkalı burun ve hapşırma; bu semptomlar genellikle soğuk algınlığından kaynaklanır ancak alerjiden de kaynaklanabilir.

Öksürük; çoğu öksürük birkaç gün içinde geçer ve bir viral enfeksiyondan kaynaklanır. Bazen enfeksiyon geçtikten sonra birkaç hafta öksürük devam edebilir ancak başka semptom yoktur ve bu da zararsızdır. Öksürük gerçekten çok kötüyse, şiddetli solunum problemleriyle ortaya çıkıyorsa veya geçmiyorsa, daha ciddi bir neden olabilir. Yaygın viral enfeksiyonların yanı sıra, öksürük krup, bronşiyolit veya boğmaca gibi diğer durumlardan kaynaklanabilir. Bunlar genellikle belirli seslere veya öksürük türlerine neden olur. Geçmeyen bir öksürük, astım veya kistik fibroz gibi başka bir uzun vadeli duruma bağlı olabilir.

  • Renkli mukus; sarı, yeşil veya kahverengi mukus genellikle solunum yolu enfeksiyonu olduğu anlamına gelir.
  • Yüksek ateş (ateş); enfeksiyon belirtisi olabilir. Yüksek ateş çocuğunuzu huzursuz veya uykulu hale getirebilir. Çoğu zaman ateşini düşürmek çocuğunuzu daha iyi hissettirir.
  • Hırıltı; çocuğunuz nefes verirken göğsünden gelen tiz bir sestir. Buna çoğunlukla solunum yolu enfeksiyonları veya astım neden olur.
  • Ağrılar; solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklar genellikle kollarında ve bacaklarında ağrı ve sızılardan şikayet ederler ve sıklıkla baş ağrısı çekerler.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım