Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde kapalı ve açık alanlarda maske takma gerekliliği vardır. Çocukların maske takması gerekliliği ise merak edilen sorulardan biri. Çocukların maske takma gerekliliği ve çocuklarda maske takılması ile ilgili soruları yanıtladık.

Çocuklar Koronavirüsten Korunmak İçin Maske Takmalı Mı?

Koronavirüse yakalanan bazı kişiler herhangi bir belirti göstermeyebilir. Damlacıklar yoluyla bulaşan bu virüsten hem kendimizi hem de başkalarını korumak adına herkesin maske takması gerekir. 2 yaş üzeri çocukların da yetişkinler gibi maske takması gerekir. Maskeler, özel sağlık sorunu olan ve nadir istisnalar dışındaki 2 yaş üzeri çocuklar tarafından takılmalıdır. Boğulma riski nedeniyle 2 yaş altındaki çocukların ise maske takmaması gerekir. Ayrıca bilinci kapalı ve maskeyi kendi başına çıkaramayan kişilerinde maske takmaması gerekir.

Çocukların Hangi Durumlarda Maske Takması Gerekir?

Özellikle kalabalık ve kapalı alanlarda çocukların maske takması önemlidir. Okullarda, anaokulunda, spor aktivitelerinde, grup ortamlarında çocukların mutlaka maske takması gereklidir. Çocukların maske takması kendilerini korumanın yanı sıra diğer çocuklara ve yetişkinlere de bulaş riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Çocukların diğer kişilerle fiziksel mesafeyi koruyamadığı ve 1,5 metre mesafeden daha yakın olunan iç ve dış mekan dahil olmak üzere maske takması gerekir. Bu ortamlar, okul, hastane, doktor ofisleri, park ve oyun alanları olabilir.

Risk altındaki kişiler ve tıbben hassas kişiler aynı evde yaşıyorsa, korunmak için ev içinde de maske takılması önerilmektedir.

Çocuğum Maske Takmak İstemezse ve Korkarsa Ne Yapabilirim?

Çocukların maske takmak istememesi ya da maskeden korkması normal bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek çocuğunuzun maske takmasını eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Çocuğunuzun en sevdiği oyuncağına maske takarak, çocuğunuzun maskeye ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklar ebeveynlerini rol model alır, kendinize maske takarak ayna karşısında konuyla ilgili konuşabilirsiniz.

Çocuğunuzun takacağı maskeyi, seveceği şekilde kişiselleştirip, tasarlayabilirsiniz.

Diğer çocukların maskeli resimlerini çocuğunuza göstererek, maske takmayı normalleştirebilirsiniz.

Çocuğunuzun maskeye alışması için evde maske denemeleri yapabilirsiniz.

3 yaşından küçük çocuklar için durumu anlatmanın en iyi, çocuğunuzun anladığı dilden konuşmaktır. İnsanların hasta olmamak için maske taktığından söz edebilirsiniz.

Daha büyük çocuklarınıza ise köyü mikroplardan korunmak için maske takmanın gerekliliğinden bahsedebilirsiniz.

Çocuklar ve gençler genel olarak kendilerini farklı hissettikleri zaman durumdan memnuniyetsizlik duyarlar ve isyan ederler. Çevrelerinde maske takan kişilerin sayısının fazla olduğunu gördükçe maskeye alışacaklardır.

Özel Sağlık Bakımı İhtiyacı olan Çocuklar İçin Ne Yapabilirim?

-Yüksek risk grubunda olan ve bağışıklığı düşük olan çocukların N95 maskelerini takmaları önerilmektedir

-Daha yüksek risk altındaki çocukların aileleri, hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek için hastalandıklarında standart bir cerrahi maske kullanmaya teşvik edilir.

-Ciddi bilişsel veya solunum bozukluğu olan çocuklar, bir bez maskeyi tolere etmekte zorlanabilir. Bu durumda  çocuklar için özel önlemler gerekebilir.

 Maske Takmanın En Doğru Yolu Nedir?

Maskenin sağlam bir şekilde yüze yerleştirilmesi gerekir. Yüzün kenarına sıkıca ama rahat bir şekilde sabitlenmesi önemlidir. Maskeyi takmadan önce ve taktıktan sonra elleri yıkamak gerekir. Mümkün olduğunca maskenin yüz kısmına dokunulmamalı, maske çıkarılırken arka tarafından tutulmalıdır. Bez maske kullanılıyorsa, her kullanımdan sonra maske yıkanmalı ve iyice kuruduktan sonra tekrar takılmalıdır. Ayrıca küçük çocukların bez maskelerden boğulmamasından emin olunmalıdır.

Hangi Tür Maskeler Kullanılmalıdır?

Ev yapımı ya da satın aldığınız maskelerin kumaş katmanlarının birden fazla olması gerekir. elastik ve pileli maskeler çocukların kullanımı için daha iyidir. Çocuklar için maskenin uyumu ve yüze oturması da oldukça önemlidir. Çocuğunuza maske seçerken, bedenine dikkat etmelisiniz ve çocuğunuzun yüzünü kavrayacak bir maske tercih etmelisiniz. Şu anda çok sınırlı tedarik nedeniyle, N95 maskeleri gibi profesyonel sınıf maskeler, yakın mesafelerde koronavirüse maruz kalma riski yüksek olan ön saflarda yer alan tıp uzmanları için ayrılmalıdır.

Ebeveynler Küçük Bebeklerini Korumak İçin Ne Yapabilir?

2 yaşın altındaki çocukların maske takmaması gerekir. Bu yaş grubundaki çocukları virüsten korumanın en iyi yolu fiziksel mesafeyi ayarlamaktır. Bebeğinizin yanında bulunan kişilerin maske takmasını sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca dışarıda vakit geçirmemeye özen gösterin. Teması ve fiziksel mesafeyi artırmak, bebeğinizi koranavirüsten korumanın en iyi yoludur.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım