El dermatiti olarak da bilinen el egzaması, çok sayıda insanı etkileyen yaygın bir durumdur.  Hem genetik hem de kontakt alerjenler ve tahriş edici maddeler bu egzama biçimini “tetiklemede” rol oynar. Genellikle temizlik, yemek, kuaförlük, sağlık hizmetleri ve mekanik işlerde çalışan, kimyasallar ve diğer tahriş edici maddelerle temas edebilecekleri kişileri etkiler.

El Egzaması Bulaşıcı Mıdır?

El egzaması bulaşıcı değildir. Onu başka bir kişiden size bulaşmaz veya siz başka birine bulaştıramazsınız. El egzaması bulaşıcı olmasa da belirtiler kişinin günlük hayatını olumsuz olarak etkiler.

El Egzaması Belirtileri Nelerdir?

Tüm egzama türleri ciltte kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Ancak bazıları, el egzaması gibi, diğerlerinden biraz farklı görünür ve hareket eder. El egzamasının bazı belirtileri şu durumları içerir:

  • Çatlamış ve soyulmuş cilt,
  • Kırmızılık,
  • Kaşıntı,
  • Ağrı,
  • Kuruluk, soyulma ve dökülme,
  • Çatlaklar,
  • Kabarcıklar.

Ellerin avuç içlerinde küçük, kaşıntılı kabarcıkların oluşmasına neden olan pompholyx veya dishidrotik egzama adı verilen başka bir spesifik el egzaması türü de vardır. Dishidrotik egzama, kadınları erkeklerden daha fazla etkileme eğilimindedir. 

El Egzaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

El egzaması için en iyi tedavi, buna neden olan şeyden kaçınmaktır. Hangi maddelerin el egzamasını tetiklediğini bilmek ve ellerinizi evde ve işte korumak, cildinizi daha fazla tahrişe karşı korumaya yardımcı olabilir. Hatırlanması gereken en önemli şey tutarlı olmaktır, bakım ve kontrol için günlük bir rutin izlemeniz en iyi korunma yöntemi olacaktır.

El Egzamasının Teşhisi

Egzamayı tedavi etmenin en iyi yolu, egzamaya neden olan tetikleyiciyi bilmektir. Bu nedenle bir alerji uzmanına başvurmanız sizin için faydalı olacaktır. Evde veya işte bir maddenin el egzamasına neden olduğuna inanıyorsanız, alerji uzmanınız hangi alerjenlerin veya tahriş edicilerin sorun olabileceğini görmek için bir “yama testi” yapabilir. Alerji uzmanınız ayrıca el egzamanıza neden olabilecek davranışları veya uygulamaları belirlemeye yardımcı olabilir. 

El egzaması kontrolüne yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı temel şeyler şunlardır

Ellerinizi, ılık su ve kokusuz bir sabun ile yıkayın.

Ellerinizi nazikçe kurulayın ve ellerinizi yıkadıktan hemen sonra bir nemlendirici uygulayın.

En etkili nemlendiriciler, daha yüksek yağ içeriğine sahip olanlardır (merhemler ve kremler gibi). Evinizdeki her lavabonun yanında bir tane bulundurun, böylece ellerinizi yıkadıktan sonra uygulamayı unutmazsınız. 

Genellikle alkol ve çözücüler gibi ellerinizi çok zorlayan maddeler içeren (özellikle alevlenme sırasında) susuz, antibakteriyel temizleyicilerden kaçının.

Çamaşırları katlamak gibi ev işlerini yaparken ellerinizi korumak için evin etrafında pamuklu eldiven bulundurun. Eldivenler kirlendiğinde, kokusuz, boyasız deterjan kullanarak yıkadığınızdan emin olun.

Parmak uçlarınız egzamadan etkilenmiyorsa, pamuk eldivenlerinizin uçlarını keserek sıcak havalarda daha rahat edebilirsiniz.

Ellerinizi ıslatmayı içeren işler yaparken vinil eldiven ve pamuklu astar kombinasyonu kullanın. Daha sonra eldivenlerinizi ters yüz ederek yıkadığınızdan emin olun ve kurumasını bekleyin. Eldiveninize su girerse derhal çıkarın, ellerinizi kurulayın ve yerine yeni bir eldiven koyun.

Patates, soğan, biber, et veya asitli meyveler (domates veya narenciye gibi) gibi yiyeceklerle bir şey hazırlıyorsanız, işiniz bittiğinde atabileceğiniz tek kullanımlık eldivenler kullanın.

Tahriş edici maddeler arasına sıkışabileceğinden, ev işi yaparken ve ellerinizi yıkayıp kurutmadan önce parmaklarınızdaki yüzükleri çıkarın. Yüzüklerinizi sık sık temizleyin.

El egzaması kontrolüne yardımcı olmak için iş yerinde yapabileceğiniz bazı temel şeyler şunlardır:

İşyerinde kullandığınız ürünlerdeki alerjenlerden veya tahriş edici maddelerden kaçının. Örneğin endüstriyel el temizleyicileri veya susuz, antibakteriyel temizleyiciler gibi ürünler el egzamanızı tetikleyebilir veya daha kötü hale getirebilir. Bunlar genellikle alkol ve çözücüler gibi, özellikle alevlenme sırasında ellerinizi çok zorlayan maddeler içerir.

Gittiğiniz her yerde daima kendi el temizleyicinizi, nemlendiricinizi ve ilaçlarınızı yanınızda taşıyın.

Giysilerinizi, çalışma ortamında bulunan materyalleri ve çalışma yüzeylerinizi temiz tutun ve tahriş edici maddelerden arındırın.

Alerjenlerden veya kimyasal maddelerden kaynaklanan tahrişi önlemek için ellerinizdeki yaraların tedavisini yaptırın. 

Alerji uzmanınız ayrıca iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmak için bir bariyer onarım kremi veya topikal steroid yazabilir.

El Egzamasına Ne Tür Bir Nemlendirici İyi Gelir?

Bir losyon veya nemlendiricide ne kadar çok su varsa, el egzamanızı kötüleştirme olasılığı o kadar artar. Nemlendiriciler genellikle yağdan daha fazla su içerir ve su buharlaştığında cildi kurutabilir. El egzaması için en iyi nemlendirici, vazelin gibi yağlı bir merhemdir. Hangi nemlendiricinin en az su miktarına sahip olduğunu belirlemek için etiketi okuduğunuzdan emin olun. Ellerinizi yıkadıktan hemen sonra nemlendirici uygulayın.  Bir alevlenmenin ortadan kalkmasının birkaç ay sürebileceğini unutmayın. Elleriniz egzamasız görünse bile, bazen semptomların geri gelmesini önlemek için dikkatli olmanız gerekir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım