Geniz akıntısı sinüs ve burun sıvısının boğaza doğru akması durumudur.

Geniz akıntısının başlıca belirtileri şunlardır:

-Genize doğru akıntı olduğunu büyük çocuklar hissedebilir.
-Öksürük. Boğaza doğru akıntı olması boğazda öksürük başlatan reseptörleri uyararak öksürük yapar. Özellik gece yatınca genize doğru akıntı daha da belirgin olarak gece yatar yatmaz öksürük başlaması geniz akıntısının belirtisidir.
-Ağız kokusu. Geniz akıntısına mikrop eklenmişse bu da ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusu olan bir çocukta geniz akıntısına neden olan sinüzit ve geniz eti iltihabı akla gelmelidir.
-Geniz eti büyümesi. Özellikle alerjik nezleye bağlı geniz akıntısının neden olduklarından biri de geniz etinin büyümesidir. Bu nedenle geniz eti büyüyebilir ve horlama, geceleri ağzın açık kalması gibi belirtilere neden olabilir.
-Boğazda kaşıntı. Özellikle alerjik nezleye bağlı genize doğru akıntı boğazda gıcık ve kaşınma gibi belirtiye neden olabilir.
-Sinüzit gelişmesi. Geniz akıntısının bir belirtisi de sinüzit gelişmesidir. Baş ağrısı ve burun tıkanması ile birlikte genlikle geniz akıntısı gelişir
-Otitis media. Geniz akıntısına bağlı kulak iltihabı da gelişebilir: Özellikle enfekte olmuşsa geniz akıntısı orta kulak iltihabına neden olabilir.
-Mide bulantısı ve kusma. Geniz akıntısı enfekte olmuşsa ve rengi yeşilimsi olmuşsa bu akıntı mide bulantısı ve kusma yapabilir.
-İştahsızlık. Özellikle iltihaplı geniz akıntıları çocuklarda iştahsızlık yapar.

Geniz Akıntısı Nedenleri

Geniz akıntısıyla birlikte peş peşe hapşırma, burun kaşınması, burun tıkanması gibi alerjik nezle belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanmış uzmanlardır.