Geniz akıntısı tanımını kısaca yapacak olursak, burun içindeki veya sinüslerdeki sıvı kıvamdaki mukusun boğaza doğru akmasıdır. Çocuğunuzda geniz akıntısı varsa alerjik nezleden şüphelenebilirsiniz. Bu yazımızda geniz akıntısı ile alerji arasındaki ilişkiyi daha yakından inceleyeceğiz.

Çocuklarda alerjik nezle kendini burunda kaşınma, nezle, burun tıkanması ile belli etmektedir. Bu belirtiler yanında geniz akıntısı da alerjik nezlenin önemli belirtilerindendir. Geniz akıntısında alerji akla gelmelidir.

Geniz akıntısının alerjik olduğunu nasıl anlarız?

-Peş peşe hapşırma,
-Sık burun kaşınması,
-Sık burun tıkanması,
-Boğazda kaşıntı,
-Sık burun kanaması,
-Burun akıntısının beyaz olması.

Bu belirtiler varsa ve özellikle bahar aylarında da alevlenme gösteriyorsa, evde temizlik yapılınca artıyorsa akla alerjik nezle gelmeli. Bu durumda geniz akıntısının alerjik nezle yönünden incelenmesi gerekir.

Alerjik nezle mi soğuk algınlığı mı?

Alerjik nezleyi soğuk algınlığı ve gripten ayırmanın en kolay yolu alerjik nezleye bağlı geniz akıntısının 2 haftadan daha uzun sürmesi ve tekrarlayıcı olmasıyken gribe bağlı geniz akıntısının genellikle 10 gün gibi kısa sürmesidir. Geniz akıntısının alerjik olduğunu gösteren bir diğer faktör ise burun muayenesidir. Burun mukozası alerjide genelde morumsudur. Gribal enfeksiyonlarda ise kırmızıdır. Bu ayrıntı da önem taşımaktadır.

Alerjiye bağlı olduğu nasıl kesinleşir?

Geniz akıntısının alerjiye bağlı olduğu, çocuk alerji uzmanları tarafından yapılan ciltten alerji testiyle kesinlik kazanır.

Çocuk Alerji Uzmanı Kimdir ?
Geniz akıntısı olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle geniz akıntısının alerjik olduğu düşünülen çocukların çocuk alerji uzmanlarınca teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır. Takip edilmesi gerekir. Çocuklarda astım, alerjik nezle ve gıda alerjisi konusunda uzman olan hekimler çocuk alerji uzmanlarıdır. Bu nedenle geniz akıntısı olan bir çocuğun çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay