Egzama, son derece kaşıntılı olabilen bir durumdur. Kaşıntıyı azaltmak için pek çok şey denemiş ama kaşıntıdan kurtulamamış olabilirsiniz. Egzamayı rahatlatmanın en iyi yolu, kontrol altına almaktır. Egzamayı kontrol altına almak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte uzmanlar tarafından kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı yollar önerilmektedir. Bu yazımızda kaşıntılı egzaması olan çocuklarda rahatlama yollarını sizler için yazdık.

Soğuk Kompres

Kaşıntılı cilde soğuk kompres uygulayın. Bu tekniği kullanmak için şunları yapabilirsiniz:

Temiz bir havluyu veya el bezini soğuk suya batırın.

Havluyu veya bezi nemli olana kadar sıkın.

Soğuk kompresi kaşıntılı cilde uygulayın.

Kompresi çıkardıktan sonra, çocuğunuzun nemlendiricisini kompres uyguladığınız cilde uygulayın.

Çocuğunuzun Banyosuna Kolloidal Yulaf Ezmesi Ekleyin

Sağlıklı ürünler satan pek çok yerde yerde kolloidal yulaf ezmesi bulabilirsiniz. Bunu çocuğunuzun banyosuna eklediğinizde kuru, kaşıntılı cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Kolloidal yulaf ezmesi kullanırken uzmanlar şunları önerir:

Kolloidal yulaf ezmesini akan ılık suya ekleyin.

Çocuğunuzun 10 ila 15 dakika suda kalmasını sağlayın.

Banyodan sonra çocuğunuzu nazikçe kurulayın ve cildinde nemli hissedecek kadar su bırakın.

Çocuğunuzun nemlendiricisini banyodan 3 dakika sonra uygulayın.

Güvenlik ipuçları

Çocuğunuzun ince öğütülmüş yulaf ezmesini yemesine izin vermeyin.

Kolloidal yulaf ezmesi banyoyu çok kaygan yapar, bu nedenle kaymayı veya düşmeyi önlemeye özen gösterin.

Banyo Yaptırın ve Merhem Sürün

Çocuğunuzun ılık bir banyoya girmesine izin verdikten sonra, çocuğunuzun tüm cildine kalın bir nemlendirici merhem tabakası sürün. Cilt çok kaşındığında, vazelin gibi egzama dostu bir merhem kullanmak krem ​​veya losyondan daha fazla rahatlama sağlar.

Çocuğunuzun Dikkatini Dağıtın

Çocuğunuzun kaşıntıyı unutmasına yardımcı olmak etkili olabilir. Kaşıntıdan bahsetmediğinizden emin olun, sadece çocuğunuzun en sevdiği aktivite ile dikkatini dağıtın. Oyun oynayabilir, çocuğunuza sağlıklı atıştırmalıklar verebilir, hikaye anlatabilir veya çocuğunuzun hoşuna gidebilecek bir aktivite yapabilirsiniz.

Çocuğunuzu Sakinleştirin

Araştırmalar stresin egzamanın alevlenmesine neden olabileceğini gösteriyor. Stres ayrıca cildi de kaşındırabilir. Stresli hissediyorsanız, çocuğunuz genellikle stresli hisseder. Stresinizi azaltmanın yollarını bulmak da önemlidir. Çocuğunuz stresliyse eğer sakinleştirmeye çalışın ve çocuğunuzu rahatlatın.

Egzamayı Daha Kaşıntılı Hale Getirmeyin

Tuhaf olabilir ancak ebeveynlerin kaşıntıyı daha kaşıntılı hale getirmesi olağan bir durum. İnsanların kullandığı bazı kaşıntı giderici teknikler egzamayı daha da kaşındırabilir. Bunu önlemek için uzmanlar şu durumlardan kaçınılmasını önermektedir:

Çocuğunuza kaşımayı bırakmasını söylemek: Bu nadiren işe yarar ve çocuğunuzun stresli hissetmesine neden olabilir. Stres egzamanın alevlenmesine neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun stresten uzak ve rahat olması gerekir.

Kaşıntı önleyici ürünler kullanmak: Bu garip görünebilir, ancak kaşıntı önleyici ürünler genellikle kaşıntılı egzamayı gidermede başarısız olur. Daha da kötüsü, bazıları egzamanın alevlenmesine neden olabilecek maddeler içerir. Kaşıntı önleyici bir ürünü yalnızca çocuğunuzun doktoru tavsiye ederse kullanın, aksi durumda kullanmayın.

Çizilmenin Neden Olduğu Cilt Hasarını Önleyin

Sürekli kaşıma cildin çizilmesine ve çatlamasına neden olabilir. Kanamayı ve enfeksiyonu önlemek için şunları yapabilirsiniz:

Çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutun: Çocuğunuzun banyosundan sonra tırnaklarını kontrol etmek, tırnaklarının ne zaman kesilmesi gerektiğini size bildirir.

Kaşıntılı cildi örtün: Cilt örtüldüğünde, çocukların kaşınma olasılığı daha da düşecektir. Çocuğunuzu giydirirken şunları yaptığınızdan emin olun:

Çocuğunuza yumuşak, doğal elyaf benzeri pamuktan, pamuk karışımından, ipekten veya bambudan yapılmış bol giysiler giydirin.

Egzama eldivenleri ve egzama kollukları kullanmayı düşünün.

Egzama eldivenleri, bebeğinizin yüzünde egzama alevlendiğinde etkili olabilir. Bebeğiniz hala kaşıyabilir, ancak tırnaklar deriye giremediği için kaşıma daha az hasara neden olur.