Kurdeşen ciltte kaşıntıya neden olan bir durumdur. Bu durum, alerjik reaksiyondan, soğuk, su veya basınç gibi fiziksel bir tetikleyiciden, enfeksiyon veya otoimmün hastalık gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir. Kurdeşen görünüm olarak; kırmızı, pembe, beyaz veya ten rengi olabilir. Renklerin farklılık göstermesinin yanı sıra şekiller de farklı olabilir. Bazıları küçük noktalar veya lekeler olarak görünürken bazıları da ince kabarık çizgiler gibi görünebilir, boyutları da değişkenlik gösterebilir. Kurdeşen genel olarak birkaç saat içinde ortaya çıkma ve kaybolma eğilimindedir. Altı hafta veya daha uzun süre her gün veya hemen hemen her gün kurdeşene çıkarmaya devam ederseniz, kronik kurdeşeni var demektir. Kronik kurdeşeniniz varsa şunları yapmanız yararlı olacaktır.

Bir alerji uzmanına görünün

Kapsamlı bir tıbbi muayene, kurdeşeninize neden olabilecek enfeksiyon veya ilaç gibi olası nedenleri ekarte etmeye yardımcı olabilir. İlaçlar ve tıbbi durumlar kurdeşenlere neden olabilirken, gıdalar, böcek ısırıkları ve cilt üzerindeki baskı gibi birçok başka neden vardır. Bazen sebebini bulmak mümkün olmayabilir. Ancak bir alerji uzmanınız, bu durumu yönetmenizi sağlayabilir.

Alevlenmelerinizi takip edin

Sebebini bulmak her zaman mümkün olmasa da, alevlenmelerinizi takip etmek, kovanlarınızı neyin tetiklediğini anlamanıza yardımcı olabilir. Uzun süreli kurdeşene neden olabilecek bazı tetikleyiciler şunlardır:

Yiyecekler: Yer fıstığı ve diğer sert kabuklu yemişler, yumurtalar ve kabuklu deniz ürünleri de dahil olmak üzere birçok yiyecek ürtikere neden olabilir. Kurdeşen tipik olarak yemeği yedikten 1 saat sonra ortaya çıkar.

Yiyecekler (lateks alerjiniz varsa): Halihazırda lateks alerjiniz varsa, muz, kestane, kivi veya mango kurdeşenleri tetikleyebilir. Kurdeşen, yemeği yedikten 12 ila 24 saat sonra ortaya çıkar.

Katkı maddeleri: Gıdalarda, vitaminlerde ve diğer takviyelerde, baharatlarda, kozmetiklerde, cilt bakım ürünlerinde, diş macunlarında veya diğer ürünlerde kullanılan renklendiriciler ve koruyucular ürtikeri tetikleyebilir.

İlaçlar: Antibiyotikler ve çeşitli ilaçlar kurdeşeni tetikleyebilir. Kurdeşen, ilacı almaya başladıktan hemen, günler, haftalar veya yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Soğuk: Soğuk suda veya soğukta dışarıda kaldıktan sonra ısınmaya başladığınızda kurdeşen veya kaşıntılı bir döküntü ortaya çıkar. Kurdeşen, klimalı bir binaya girdiğinizde veya bir dondurucu kasasının yakınında yürüdüğünüzde neredeyse anında ortaya çıkabilir.

Sıcaklık: Kurdeşen dakikalar içinde gelişme eğilimindedir.

Ultraviyole ışık (güneş ışığı, solaryum): Kurdeşen genellikle birkaç dakika içinde ortaya çıkar.

Titreşim (çok nadir neden): Herhangi bir titreşime maruz kaldığınızda kaşıntı ve şişlik gelişir.

Adrenalin: Stres, egzersiz, ısı ve sıcak duşlar vücudunuzun adrenalin salmasına neden olan birkaç şeydir.

Cildinize baskı: Dar giysiler, oturma veya çanta askısı, ürtikere neden olacak kadar baskı uygulayabilir. Kurdeşen, cilde basınç uygulandığında veya 4 ila 24 saat sonra ortaya çıkabilir.

Su (çok nadir neden): Kurdeşen, genellikle cildinize su değdikten 1 ila 3 dakika sonra ortaya çıkar.

Bir bitkiye, hayvana veya kimyasalla temas: Isırgan otu, denizanası, tarçın, sorbik asit veya lateks yaygın tetikleyicilerdir. Genellikle dakikalar içinde kurdeşen (ve bazen nefes almada zorluk) meydana gelir.

Kurdeşenlerin fotoğrafını çekin

Kurdeşenlerinizin fotoğrafını çekin ve doktora gittiğiniz bu fotoğrafları gösterin. Fotoğraf çekmek alerji uzmanınızın kurdeşen olduğundan emin olmasına yardımcı olabilir. Diğer cilt koşulları da kurdeşen gibi görünebilir.

Kaşıntıyı evde rahatlatın

Kaşıntı, kronik kurdeşeni olan kişilerde yaygındır. Geçici rahatlama sağlamanın bazı yolları şunlardır:

Aşırı ısınmadan kaçının.

Bol, pamuklu giysiler giyin.

Bir beze sarılmış buz küpleri gibi soğuk kompresleri, soğuk algınlığı kovanlarınızı tetiklemedikçe günde birkaç kez kaşıntılı cilde uygulayın.

Antihistamin veya kalamin losyonu gibi kaşıntı önleyici ilaçlar kullanın (doktorunuzun bilgisi dahilinde).

Günde birkaç kez kokusuz bir nemlendirici kullanarak cildinizin kurumasını önleyin.

Stresten kaçının

Stres kurdeşeni tetikleyebilir. Sık sık stresli hissediyorsanız, stresinizi azaltmanın sağlıklı yolları arasında her gün egzersiz yapmak, meditasyon yapmak ve dikkatli olmak yer alır.

Tedavi planınızı takip edin

Tedavinin etkili olabilmesi için doktorunuzun sizin için oluşturduğu tedavi planına uymanız önemlidir. Reçeteden daha az sıklıkta ilaç aldığınızda tedavi başarısız olabilir. Örneğin, alerji uzmanınız günlük bir antihistaminik reçete ediyorsa ve bunu yalnızca alevlenmeniz olduğunda alıyorsanız, kurdeşen olmaya devam edebilirsiniz. Tedavi başarısız olursa doktorunuza söyleyin. Tedavi planınızı tam olarak belirtildiği gibi takip ediyorsanız, yine de alevlenmeleriniz olabilir. Rahatlamanız için alerji uzmanınız şunları yapabilir:

İlacınızın dozunu artırabilir.

Tedavi planınıza başka ilaç ekleyebilir.

Farklı bir ilaç reçete edebilir.

Sonuç olarak:

  • Kurdeşene neden olabilecek pek çok durum vardır.
  • 6 haftadan uzun süren kurdeşen, kronik kurdeşen olarak adlandırılır.
  • Kurdeşen belirtileriniz varsa bir alerji uzmanına gitmeniz yararlı olacaktır.
  • Doktorunuzun sizin için oluşturduğu tedavi planına uyduğunuzdan emin olun.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım