Polen alerjisi olan çocuklar şu günlerde gönüllerince sokaklarda çimlerin üzerinde oynayamıyor. Çünkü bu aylarda havada o kadar çok polen var ki çocukların burunları akıyor, tıkanıyor, gözlerinden yaşlar akıyor ve peş peşe hapşırmaları oluyor. Gözlerinde ve burunlarında kaşıntı da eksik olmuyor.

Artık polen alerjisi olan çocuklar da doyasıya baharın tadını çıkarabilir. Çünkü polen alerjisi tedavi edilebilir. İlaç tedavisi ile burun ve gözde kaşıntı, nezle, hapşırma gibi belirtilerin tedavi edilmesi yanında aşı tedavisi ile ilaç kullanmalarına gerek bile kalmayabilir. Polen alerjisinde aşı tedavisi yakın zamana kadar iğne ile cilt altına enjeksiyon yöntemi ile yapılıyordu. Ancak yakın zamanda dil altına damla aşıyla tedavi edilmeye başlandı. Çok yakın zamanda da yurt dışında kullanılan tablet şeklinde aşılar da Türkiye’de kullanılmaya başlayacak.

Polen Alerjisi Aşısı

Polen alerjisi aşısı çocuklara uygulanabilir. Ancak bu aşı tedavisini sadece çocuk alerjisi uzmanları uygulayabilmektedir. Çünkü öncelikle çocuğun hangi polenlere alerjisi olduğunun alerji testi ile ortaya çıkarılması gerekir. Bu testin yapılması ve yorumlanmasını çocuk alerji uzmanlarının yapması çok önemlidir. Aksi takdirde yanlış teşhis ve tedavi ile sonuçlanabilir. Tek başına alerji testi anlam ifade etmemektedir. Alerji testi sonrası hangi polenlere alerji olduğu ortaya çıkarılır ve aşı kararı verilip verilmeyeceği ortaya konulur. Aşı kararı verilirse aşının hangi alerjenlerden oluşması gerektiğine karar verilmelidir.

Çocuklara Özel Polen Alerji Aşısı

Her çocuğa alerjisine göre “çocuğa özel aşı” hazırlanır ve yurt dışından getirtilir. Çocuğun dilinin altına her gün aşı damlatılarak tedaviye başlanır. Aşı tedavisinin başarısı yüksektir. Sadece polen alerjisine bağlı alerjik nezleyi tedavi etmez aynı zamanda da çocukların astıma yakalanmasının da önüne geçer. Astımı varsa astımına da faydalı olur.
Sonuç olarak polen alerjisi tedavisiyle aşı tedavisi sayesinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Çok yakında polenlere karşı tablet aşıların da kullanılmaya başlanmasıyla yüzler daha da gülecektir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım