Yenidoğanlarda hepatit C, bebeği doğuran kişi hepatit C virüsü (HCV) ile enfeksiyon kapmışsa oluşabilir. Bu, doğmamış bir çocuk anne karnındayken enfeksiyon kaptığında olur. HCV’li birçok bebeğin belirtileri yoktur, ancak daha yavaş büyüyebilirler ve kilo alamayabilirler. Bebeklerin yaklaşık %25-50’sinde 4 yaşına geldiklerinde HCV tedavisiz geçer. Hâlâ HCV’si olan 3 yaşındaki çocuklar için etkili antiviral tedaviler mevcuttur.

Yenidoğan bebekler hepatit C alabilir mi?

Yeni doğan bebekler, onları taşıyan kişi enfeksiyon kapmışsa, anne karnındayken hepatit C riski taşır. Olasılık hamilelik başına %4-7’dir, ancak hamile birey kandaki virüs miktarı olan yüksek viral yüke sahipse risk daha yüksektir.

Sezaryenle doğum yapmak riski artırmaz. HCV’si olan kişinin bebeğini emzirmesi de güvenlidir çünkü bu şekilde bulaşma olabileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, emziren kişinin meme uçları çatlamış ve kanıyorsa, emzirmeyi geçici olarak bırakmalıdır. HCV, HCV enfeksiyonunu taşıyan kan yoluyla yayıldığından, meme uçları iyileşene kadar emzirmeyi ertelemek en iyisidir.

Hepatit C yenidoğanlarda belirtilere neden olur mu?

2 yaşına gelen bebeklerde hala HCV enfeksiyonu varsa bu durum kronik bir durum olarak kabul edilir. Kronik hepatit C enfeksiyonu olan bebeklerin çoğunda hiçbir semptom görülmez, ancak laboratuvar testleri bu durumu karakterize eden karaciğer enzimlerinin seviyelerini gösterebileceğini gösterir. Ek olarak, HCV’li bebekler şunları yapabilir:

  • Kilo alma sorunu,
  • Daha yavaş büyüme,
  • Genişlemiş bir karaciğer veya dalağa sahip olmak.

Fetus iken HCV alan çocukların çoğunda hafif karaciğer hastalığı vardır. %80’inde 18 yaşına gelene kadar çok az yara izi kalır veya hiç iz kalmaz. Bununla birlikte, %20-25’i hastalığın daha agresif bir formunu geliştirir ve 8 yaşına geldiklerinde ciddi korkuları olabilir.

Yenidoğanların HCV tedavisine ihtiyacı var mı?

Hepatit C’li bebeklerin yaklaşık %25-50’sinde enfeksiyon herhangi bir tıbbi müdahale olmaksızın kaybolur. Doktorlar bebekler için tedavi önermezken, enfeksiyonlu bir anneden doğan tüm bebekler için HCV taraması yapılmasını önerirler. Kandaki HCV’den gelen genetik materyal miktarını ölçen 1-2 aylıktan sonra HCV için RNA testinden oluşmalıdır. 1-2 aylıkken veya sonrasında başlamalıdır. Ayrıca vücudun HCV ile savaşan proteinler üretip üretmediğini belirleyen antikor bazlı bir testi de içermelidir.

Çocuklarda hepatit C tanı ve tedavisi

2 yaşından büyük çocuklarda tanı, iki aşamalı bir prosedürü içerir: ilk adım, HCV için bir antikor testi ile tarama yapmaktır. Ardından, bu pozitifse, doktorlar tanıyı doğrulamak için HCV için bir RNA testi kullanır. Amerikan Karaciğer Vakfı, HCV’li çocukların hepatit A ve B aşısının yanı sıra yıllık grip aşısı olmasını önermektedir. Ayrıca aşağıdaki takipleri tavsiye ederler:

  • Beslenme ve büyümenin izlenmesi,
  • Viral yükün ölçülmesi ve mevcut HCV’nin belirli suşunun belirlenmesi,
  • Önemli karaciğer hastalığı olanlar için karaciğer kanseri taraması.

Başka bir takip önlemi, alanin transaminaz (ALT) ve aspartat transaminaz (AST) karaciğer enzimlerinin test edilmesini içerir. Bu seviyeler bazen HCV’li çoğu çocukta yükselebilir. ALT ve AST’si yüksek olanlar agresif karaciğer hastalığına sahiptir, ancak diğerleri, enzimlerde önemli yükselmeler olmaksızın agresif bir hastalık formuna sahip olabilir.

Olası komplikasyonlar nelerdir?

Çocuklarda kronik HCV’den kaynaklanan komplikasyon raporları vardır, ancak bunlar yaygın değildir ve şunları içerir:

  • Portal hipertansiyon, kanı sindirim organlarından karaciğere taşıyan toplardamardaki kan basıncında artış,
  • Asit, karın boşluğunda sıvı bulunması nedeniyle şişme,
  • Hepatosellüler karsinom, en yaygın karaciğer kanseri türü için kullanılan terim,
  • Varis kanaması, yemek borusundaki genişlemiş damarlardan kan gelmesi.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım