Egzama, ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olan bir grup cilt rahatsızlığıdır. Egzama, yüz de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Yüzdeki egzamadan kaynaklanan bazı özellikler olabilir, örneğin:

 • İltihap,
 • Tahriş,
 • Döküntüler,
 • Şişme,
 • Ağrı,
 • Kaşıntı.

Belirtiler yönetilebilse de egzamanın kesin bir tedavisi yoktur. Egzama iyileşme ve sonra tekrar kötüleşme eğilimindedir, bu durum alevlenme olarak adlandırılır.

Çocuklarda egzamanın geliştiği ilk yerlerden biri genellikle yüzdür. Bu durum genel olarak 6 ay ile 5 yaş arasında başlar.

Bu yazımızda egzamayı kontrol altına alabilmeniz için yapabileceklerinizi yazdık. Bir kişinin yüzdeki egzamayı gidermesine yardımcı olabilecek ipuçları ve stratejiler şunları içerir:

Egzama olduğunu doğrulayın

Seboreik dermatit veya sedef hastalığı gibi diğer durumlar egzamaya benzer bir görünüme sahiptir ancak farklı tedavi gerektirir. Örneğin, seboreik dermatit tedavisi tipik olarak ciltteki pulları gidermeye ve mantar önleyici krem ​​kullanmaya odaklanır. Sedef hastalığı egzamadan daha hafif kaşıntıya sahip olma eğilimindedir ve kalın, iltihaplı cilt lekelerine neden olur. Bir alerji uzmanına giderek, egzamanız olduğundan emin olmanız gerekir.

İyi hijyen uygulamalarını takip edin

İyi hijyen uygulamaları, insanların egzama semptomlarını yönetmelerine ve azaltmalarına yardımcı olabilir. Kişi cildini düzenli olarak yıkamalı, ancak cildi aşırı kurutan veya tahriş edebilecek sabun veya yoğun kokulu ürünler kullanmamalıdır. Kısa, ılık duşlar veya banyolar yapmalı, ovmak yerine cildi kurulamalı ve banyodan hemen sonra nemlendirmelidir. Düzenli olarak nemlendirici kremler kullanmak cildi iyileştirmeye yardımcı olabilir ve fazla kurumasını önleyebilir. Bebeğinizde egzama varsa yemek yedikten sonra yüzünü silmeniz gerekir ve yüzünü silerken kullandığınız malzemeye dikkat etmeniz gerekir. Tahriş edici, kokulu mendiller belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir.

Potansiyel tetikleyicileri belirleyin ve bunlardan kaçının

Egzaması olan kişi, sabun, uçucu yağlar ve kokulu ürünler gibi cildi tahriş edebilecek maddelerden kaçınarak egzamayı iyileştirmek için adımlar atabilir. Güneşe maruz kalmak ciltteki iltihabı azaltabilir ve egzamayı iyileştirebilirken, güneşe maruz kalmanın yarattığı ısı ve ter alevlenmeyi tetikleyebilir. Egzama belirtilerine neden olan bazı tetikleyiciler şunları içerir:

 • Toz akarları,
 • Temizlik ürünleri,
 • Hava kirliliği,
 • Tırnak cilası,
 • Takı,
 • Saç boyası,
 • Ev boyası,
 • Bitkiler,
 • Evcil Hayvanlar,
 • Güneş kremi,
 • Bazı ilaçlar.

Tetikleyicileri belirlemek ve bunlardan kaçınmak egzama belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

İlacı uygun şekilde kullanın

Bazı ilaçlar, belirtilerinizin hafiflemesini sağlayacaktır. Alerji uzmanınız, belirtilerinize ve mevcut sağlık durumunuza uygun ilaçları size tavsiye edecektir. kullanmanız gereken ilacı, belirtildiği şekilde ve sürede kullanmanız, belirtilerinizin hafiflemesini sağlayacaktır.

Gece kaşıntısını önlemek için önlemler alın

Egzamalı birçok kişi kaşıntı nedeniyle uyumakta güçlük çeker. Kaşıntıyı hafifletmek için şunları yapabilirsiniz:

Gece kaşıntısını önlemek için öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde topikal ilaçlar kullanın,

Serinletici bir yastığın üzerinde uyumak,

Serinletici maske ile uyumak,

Ev havasının çok kuru olmasını önlemek için bir nemlendirici kullanmak,

Islak sargı, özellikle çocuklar ve bebekler için gece kaşıntısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kaşınmamaya çalışın

Egzama bazı kişilerde şiddetli kaşıntıya neden olabilir, ancak kaşınma durumu daha da kötüleştirebilir. Kaşımamak zor olduğu için kişi tırnaklarını olabildiğince kısa tutmalıdır. Yüzünde egzama olan bebekler için, çizilmez eldivenler onların cildini kaşımalarını önlemeye yardımcı olabilir.

Özetlemek Gerekirse:

Egzama, iltihaplanmaya ve belirgin kaşıntıya neden olan bir grup cilt rahatsızlığıdır. Vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir, ancak özellikle yüzde ortaya çıktığında rahatsız edicidir.

Egzama, küçük çocuklarda sıklıkla yüzde gelişir, ancak yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Egzamanın yüzdeki etkisini en aza indirmek için şunlar yapılabilir:

Durumun egzamadan kaynaklandığından emin olmak,

Daha da kötüleştirmemeye dikkat etmek,

Cildi iyileştirmek için adımlar atmak.

Tetikleyicileri anlamak ve bunlardan kaçınmak, nazik hijyen uygulamak ve düzenli olarak nemlendirmek, yüz egzamasını azaltmanın temel adımlarıdır.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım