Alerji testi yaptırmayı düşünüyorsak aklımıza gelen bazı sorular oluyor. Bu sorulardan bir tanesi de alerji testi öncesi kullanılmaması gereken ilaçlar var mı? Aç veya tok karna mı yapılmalı gibi sorular aklımıza geliyor. Bu makaleyi alerji testi öncesi kullanılmaması gereken ilaçları ve başka dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekmek için hazırladık. 

Alerji testinde açlık veya tokluk önemli mi?

Alerji testi için açlık veya tokluk önemli değildir. Her iki durumda da yapılabildiği için tercihen tok olarak yapılsa daha iyi olur.

Alerji testi öncesi kullanılmaması gereken ilaçlar nelerdir?

Antihistaminik İlaçlar

Alerji testi öncesi kullanılmaması gereken bazı ilaçlar vardır. Bunların başında antihistaminikler gelmektedir. Antihistaminik tarzı yani alerji ilaçları test öncesinde kesilmesi gerekir. Özellikle bir hafta öncesinde kesilmesinde fayda vardır.

Öksürük ve soğuk algınlığı şurupları

Öksürük ve soğuk algınlığı için kullanılan ilaçların çoğunda antihistaminik maddeler de vardır. Bu nedenle de öksürük şurubu ve soğuk algınlığı için kullanılan ilaçların alerji testinden bir hafta öncesinde kesilmesi gerekir.

Ateş düşürücü veya ağrı kesici ilaçlar alerji testini etkiler mi?

Parasetamol veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler alerji testini etkilemez. Burada önemli olan soğuk algınlığı içeren ilaçları içeren ateş düşürücülerin kullanılmamasıdır.

Buhar ilaçları alerji testini etkiler mi?

Nefes yoluyla kullanılan buhar veya sprey türü ilaçlar alerji testini etkilemez. Bu nedenle de nefes açıcı veya iyileştirici olarak kullanılan ilaçların testten önce kesilmesinde sorun yoktur.

Mon içeren ilaçlar alerji testini etkiler mi?

Akşamları tek sefer kullanılan granül veya çiğneme tableti şeklinde olan mon içeren ilaçlar testi etkilemez. Ancak mon ve antihistaminik kombinasyonu içeren ilaçlar testi etkileyebilir.

Sonuç olarak;

-Alerji testi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler ve kesilmesi gereken ilaçlar vardır.

-Açlık veya tokluk testi etkilemez.

-Antihistaminikler, soğuk algınlığı ve öksürük şurupları alerji testini etkilediği için en az yedi gün süreyle kesilmelidir. Bir kaşık bile alınması alerji testini etkiler.

-Nefes yoluyla alınan sprey veya buhar türü ilaçlar testi etkilemez. Kesmeye gerek yoktur.

-Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar testi etkilemez.

Prof. Dr. Ahmet Akçay