Bazı bebekler fazla saçlı olarak doğarlar. Bebeğinizin saç bakımı için çok bir şey yapmanıza gerek yoktur sadece suyla yıkamak yeterlidir. Çünkü bu saçlar, tekrar yumuşak ve ince yeni saçlar çıkmadan önce ilk birkaç ay içinde dökülebilir. Bebeklerin yumuşak olan saçları, daha kuvvetli, uzun ve kalın olan yetişkin saçlarından farklıdır. Bazı bebekler çok az saçla doğarlar. Bu saçlar giderek normal büyüme düzenine döner ve ilk bir ya da ikinci yılda dökülürler.

Bebeklerde Saç Bakımı

Bebeklerin saçlarının kesilmesi gerekmez. Sırtüstü yatan ve hareket eden bebeklerin başlarında saç derisinin yatak çarşaflarına sürtündüğü yerlerde saçlarda seyrelme olabilir. Küçük bebeğinizin saç bakımı için çoğunun saçlarını şampuan ile yıkamaya gerek yoktur. Eğer şampuan kullanılacaksa, olabildiğince az miktarda ve sıklıkta çok hafif bir şampuan kullanmak uygun olur.

Çocuklarda saçlı derideki yağ bezlerinin çalışma bozukluğu sonucu oluşan kabuklu deri iltihabı oldukça yaygın olup, çoğu zamanla geçer. Kabuklar, baş derisine zeytinyağı ya da nemlendiriciler ile masaj yaparak çıkarılabilir. Banyodan önce bebeğin saçlarını leğene eğerek yıkayınız. Aksi takdirde bebek, küvette cildinin kurumasına neden olan şampuanlı suyun içinde oturacaktır.

Bebeklerde Tırnak Bakımı

Yeni doğan bebeklerde tırnaklar çoğunlukla yumuşaktır ve ilk birkaç ay kesilmeleri gerekmez. Daha sonra gerektiğinde büyüyen tırnak uçlarını soymak daha uygundur. Yeni doğan bebekte tırnaklar oldukça düz ya da kaşık şeklinde olabilir. Bu durum normal olup, tırnaklar üç ila dört yaşına doğru normal şeklini alırlar.

Bazen tırnak altındaki deri, tırnağın ilk gelişimi sırasında yeterince düz olmayabilir. Bu durumda tırnak deriye batar ve el ya da ayak parmağının ucunda şişlik veya kızarıklık oluşabilir. Bu, tedaviye gerek kalmadan tırnak büyüdükçe zamanla geçecektir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay