Çocuğunuz, inek sütü veya inek sütü içeren bir gıda tükettikten sonra, dudak etrafında, yüzde ya da vücutta kızarıklık oluşuyorsa çocuğunuzda inek sütü alerjisi olabilir. İnek sütü alerjisinin daha bir çok belirtisi vardır. Peki çocuğunuzun, inek sütüne alerjisi olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?  İnek sütü alerjisinin teşhisi hakkındaki bu yazımızı kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak için yazdık.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  Belirtileri Gördüm Ne Yapmalıyım?

  Çocuğunuzda inek sütü alerji belirtilerini gözlemlediyseniz bir an önce bir çocuk alerji uzmanına gitmelisiniz. Çocuk alerji uzmanın değerlendirilmesinden sonra eğer çocuğunuzda inek sütü alerjisinden şüphelenildiyse ciltten alerji testi yapılır. Gerekirse kandan da inek sütü alerjisine bakılır. Kandan veya ciltten yapılan alerji testi sonucu tek başına teşhis koydurmaz. Kandan veya ciltten yapılan alerji testinde inek sütü alerjisi saptanmışsa öncelikle eliminasyon diyeti belirli bir süre yapılır. Daha sonra belirtiler düzelirse yükleme testi gerekli durumlarda yapılır.

  Sonuç olarak inek sütü alerjisi teşhisi ayrıntılı öykü, alerji testleri, eliminasyon diyeti ve gerekli durumlarda yükleme testi ile konur. Tüm bunları en doğru ve sağlıklı şekilde yapacak kişiler de çocuk alerji uzmanlarıdır.

  Tüm bu testlerin sonucunda çocuğunuzda çıkan alerjinin derecesine göre tedavi sürecine geçilir.

  Başka Bir Doktora Götürebilir Miyim?

  Alerji derecesi yüksek olan çocuklarda, alerjik şok diye adlandırılan hayatı tehdit eden bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda iyi bir diyet düzenlenmezse  çocuğunuzun büyümesinde durma görülebilir. Bu nedenle inek sütü alerjisi önemlidir ve bu konuda uzman olan çocuk alerji uzmanları tarafından inek sütü alerjisi teşhisi konulmalı ve tedavi edilmelidir.

  Deneyimsiz ve bu konuda uzman olmayan kişilerce yapılan testler, istenmeyen ciddi sorunlara neden olabilir. Yalnızca kan testi sonuçlarına göre teşhis koyulmaz. Test sonuçlarına göre verilen gereksiz diyetler çocuğun büyümesinde ve gelişmesinde gerilemeye neden olabilir.

  Alerji Testi Kandan Mı Yapılmalı Ciltten Mi?

  Ciltten yapılan alerji testleri daha doğru sonuç verir. Ayrıca bir çok gıdaya aynı anda bakılabilmesi mümkündür. Sonuçların da 15-20 dakikada çıkmasından dolayı daha değerlidir. Kandan yapılan testler şüpheli vakalarda cilt testiyle birlikte yapılabilir. Tek başına kandan yapılan test tekniğe ve cihazın kalitesine bağlı değişebilmesinden dolayı genellikle tavsiye edilmez. Ancak alerji testi yöntemi konusunda bilgi sahibi olan çocuk alerji uzmanlarınca tercih edilebilir.
  Ciltten alerji testini kaç yaşından itibaren yaptırabiliriz?
  2 aylıktan itibaren ciltten alerji testi yapılabilir. Çocuğun canını çok acıtmadığı için sorun oluşturmaz. Ancak bu testin çocuk alerji uzmanınca veya denetiminde yapılması önemlidir. 3 yaşından önce alerji testi doğru sonuç vermez söylemleri doğru değildir. 3 yaşına kadar çoğu gıda alerjileri düzeldiği için inek sütü alerjisi şüphesi olan çocuklara 2 aylıktan itibaren test yapılabileceği akılda tutulmalıdır.

  İnek Sütü Alerjisi ve Çocuk Alerji Uzmanları

  İnek sütü alerjisi belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım, besin alerjileri ve diğer alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle inek sütü alerjisi belirtileri olan çocukların çocuk alerji uzmanlarınca teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır.

  Prof. Dr. Ahmet Akçay