İnek sütüne alerjisi olan çocuklar diğer hayvan sütlerine de genellikle alerjiktir. İnek sütüne alerji olan çocukların %80’inde keçi sütü alerjisi de vardır. İnek sütü alerji teşhisi konmuş bir çocuğa keçi sütü veriliyor ve bir sorun olmuyorsa büyük bir ihtimalle inek sütü alerjisinin teşhisinde sorun vardır. Karşılaştığımız en büyük yanlış inek sütü alerjisinin teşhisinde kanda yapılan alerji testinde hafif bir alerji çıkmasıyla inek sütü alerjisinin teşhisi konması ve ciddi diyetlere başlanmasıdır. Sadece kandan yapılan alerji testiyle inek sütü alerjisi teşhis konulmaz. İnek sütü alerjisi teşhisini çocuk alerji uzmanları koymalıdır. Çünkü;

Çocuk alerji uzmanları inek sütü alerjisi teşhisi ve tedavisi konusunda eğitim alan uzmanlardır.

Kanda hafif inek sütü alerjisine sahip sağlıklı çocuklarda görülebilir. Ancak bu alerjinin bir anlamı olmayabilir. Ciltten yapılan alerji testi yapılması gerekir. Ciltten alerji testi yapılması, değerlendirilmesi ve çapraz reaksiyonların yorumlanması için özel eğitim alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlardır. Ciltten ve kandan yapılan alerji testlerinde alerji çıkmasa bile alerji olabilir ki buna tip 2 alerji denilir ve ciddi bir değerlendirme gerekir. Bu konuda da eğitim alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Keçi sütü besin değeri çok iyi olmadığı olduğu için uzun süre boşu boşuna keçi sütü vermiş olabilirsiniz. Folik asit vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu bir vitamindir eksik alınırsa, gelişim bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca vitamin D açısından da geridedir. Bu da çocuğun beslenmesini kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle inek sütü alerjisinde keçi sütü verilmişse bu teşhisin teyit edilmesi için çocuk alerji uzmanına gidilmesi gerekir. Gerçek inek sütü alerjisinde kesinlikle keçi sütü tercih edilmez.

En sık yapılan yanlışlar

-Kanda yapılan alerji testiyle teşhis koymaya çalışmak,
-Kandan yapılan alerji testiyle uzun süre diyet yapmak,
-5 yaşından önce ciltten alerji testi doğru sonuç vermez bilgisi de son derece yanlıştır. İşin doğrusu ise ciltten alerji testi 1-2 aylıktan itibaren çocuk alerji uzmanlarınca yapılabilir ve doğru sonuç olasılığı çok yüksektir.
-Çocuk alerji uzmanları dışındaki uzmanların besin alerjisi ve inek sütü alerjisi teşhisi koyması yanlıştır. Doğrusu besin alerjisi belirtileri gösteren çocukların çocuk alerji uzmanlarına yönlendirilmesidir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay