Sivrisinekler sıtma, Batı Nil ensefaliti ve dang humması gibi kanla bulaşan hastalıkları taşıyabilmelerine rağmen, kötü şöhretlerinin sebebi ısırıklarıdır. Sadece dişi sivrisinekler ısırır. Isı, ışık, ter, vücut kokusu, laktik asit ve karbondioksit dişi sivrisineği cilde çeker. Ağzının ucunu küçük bir kan damarına sokar, tükürüğünü kan dolaşımınıza enjekte eder ve ardından kanınızı emer. Sivrisinek alerjisi oluşması için temas en az altı saniye sürmelidir. Sivrisinek tükürüğündeki kimyasallar kanın pıhtılaşmasını önler ve bölgesel kızarıklık, şişme ve kaşıntıya neden olan bir tepkiye neden olur. Bir sivrisinek ısırığı çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Daha önce hiç ısırılmamış kişiler (özellikle küçük çocuklar) hiç tepki vermeyebilir. Bundan sonra, çoğumuz ısırıldıktan saatler sonra ortaya çıkan ve birkaç gün sürebilen küçük, kaşıntılı kırmızı bir yumru gelişir. 

Sivrisinek Alerjisi Belirtileri

Bazı insanlarda, ateş ve eklem şişmesinin eşlik ettiği kabarcıklı lezyonlar veya daha büyük kurdeşenler gibi daha ciddi reaksiyonlar gelişebilir. En kötü ihtimalle, bir sivrisinek ısırığı, boğaz şişmesi, yayılmış kurdeşen, bayılma veya hırıltıyla karakterize, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan anafilaksiye neden olabilir. Bu reaksiyona nadiren sivrisinekler neden olur ve daha çok diğer sokan böceklerle ilişkilidir. Anafilaksi yaşadıysanız, nedenini belirlemeye yardımcı olabilecek bir alerji/immünoloji uzmanına danışmayı düşünün. Sokan böcek anafilaksisi teşhisi konduysa, oto enjekte edilebilir epinefrin taşıyın.

Tedavi İpuçları

Anafilaktik semptomlar geliştirirseniz, acil tıbbi yardım alın.

Reaksiyonunuz lokalize ise, semptomları hafifletmek için şu tedavileri deneyin:

  • Etkilenen bölgeyi yukarı kaldırın ve şişliği ve ağrıyı azaltmak için buz uygulayın.
  • Etkilenen bölgeye reçetesiz satılan losyon sürün.
  • Kabarcıkları kırmadan sabun ve su ile temizleyin.
  • Kaşıntı devam ederse, topikal steroidler veya oral antihistaminikler deneyin.
  • Şişlik ilerlerse veya bölge enfekte görünürse bir doktora danışın.

Sivrisineklerden Kaçınmak

Bu zararlılardan kaçınmak imkansız görünebilir, ancak sivrisinek ısırığı olasılığını azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Gün batımından sabaha kadar, sivrisineklerin en yoğun olduğu zaman boyunca mümkün olduğunca içeride kalın.

Gün boyunca sakin, gölgeli, nemli alanların yakınında durmaktan ve su birikintilerinden kaçının. Bunlar sivrisineklerin takılabileceği popüler yerlerdir.

Giydiğiniz şey sivrisinekleri çekebilir. Parlak giysiler ve ağır parfümlerden kaçının. Sivrisineklerin ısırma olasılığını en aza indirmek için cildinizin çoğunu kaplayan giysiler giyin.

DEET içeren böcek kovucular kullanın. Kovucunuzun etiketini dikkatlice okuyun. DEET, genellikle aktif bileşenler altında N, N-dietil-meta-toluamid olarak listelenecektir. % 6 ila 25 DEET içeren ürünler, iki ila altı saatlik koruma sağlamalıdır. Kovucular, göz tahrişi, kuru cilt, kızarıklık ve olası alerjik reaksiyon gibi yan etkilere neden olabilir. Tüm vücudunuza uygulamadan önce kovucuyu cildinizin küçük bir bölgesinde test edin. Sizin için etkili olan en düşük konsantrasyonu kullanın ve gerektiğinde yeniden uygulayın.