Korkunç ikili olarak da adlandırılan 2 yaş sendromu, hayır demek, vurmak, tekmelemek, ısırmak veya kuralları görmezden gelmek de dahil olmak üzere meydan okuyan davranışlarla karakterize bir durumdur. Bu durum bilindiği üzere 2 yaş civarında ortaya çıkabilir ancak ilk doğum gününden hemen sonra başlayabilir veya bir çocuk 3 yaşına gelene kadar başlamayabilir. 

Yorucu olmasına rağmen 2 yaş sendromu normal bir gelişim aşamasıdır ve yürümeye başlayan çocuğunuzun oldukça önemli gelişimsel dönüm noktalarına ulaştığının bir işaretidir. 

2 Yaş Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler her çocukta farklı olabilmekle birlikte genel olarak şu şekilde detaylandırılabilir: 

İstekleri tam olarak anlaşılmadığında hayal kırıklığına uğramak

Çocuğunuzun istediğini tam olarak anlayamadığınızda bir öfke nöbeti gelişebilir. Örneğin, çocuğunuz mavi bir kapta yemek istemiştir ve siz anlamayarak kırmızı bir tabakta yiyecek verirseniz çocuğunuz ağlama krizine girebilir. 

Tekmelemek, ısırmak veya vurmak

Yeni yürümeye başlayan çocuklar kendilerini ifade edecek sözcüklere sahip olamayabileceği ve hala dürtü kontrolü geliştirdiği için fiziksel olarak saldırabilirler. 

Öfke nöbetleri

Ağlamak veya kendini yere atmak, bu gelişim evresinin ayırt edici özelliği olan öfke nöbetinin ortak unsurlarıdır.

Hayır demek

Bu durumda “hayır” bir anlam ifade etmese bile (örneğin, favori bir tatlı ya da oyuncak sunarken), küçük çocuklar sınırları test ederken ve kelimenin gücünü öğrenirken bu ifadeyi aşırı kullanma eğilimindedir.

Bölgesel savaş

Uzmanlar, bu aşamada, yeni yürümeye başlayan çocukların “benim” kavramını öğrendiğini belirtmektedir. Örneğin ortak alanda bulunan bir kanepeyi çocuğunuz sahiplenir ve alanına giren herkesle kavga edebilir. 

2 Yaş Sendromu Ne Kadar Ne Kadar Sürer?

Uzmanlar, çocuğunuz kuralları daha iyi anladığında, ne istediğini anlatabildiğinde bu davranışların hafifleyeceğini belirtmektedir. Bununla birlikte, 2 yaş sendromunun ne kadar sürdüğü, kısmen davranışı nasıl ele aldığınıza bağlıdır. 

Vurma veya öfke nöbetleri ile başa çıkmak için bir strateji geliştirmek, davranışın hızla geçmesini sağlayabilir. Ve doğru strateji farklı çocuklar için farklı olabilir. 2 yaş sendromu ile nasıl başa çıkılacağı, çocuğunuzun benzersiz kişiliğine ve disipline yaklaşımınıza bağlıdır. Ancak uzmanların, bu korkunç ikili öfke nöbetlerine bir son vermek ve çocuğunuzun kabul 

2 Yaş Sendromu İle Nasıl Başa Çıkılır?

2 yaş sendromu ile uğraşmak kolay olmasa da, bir strateji bulmak ve ona bağlı kalmak, krizleri ve diğer denemeye değer davranışları önleyebilir.

Düzenli yemek ve uyku programları bu süreçte yardımcı olabilir. Çocuğunuz açken ya da uykusuzken daha da huysuz olabilir. 

Çocuğunuzdaki onaylamadığınız davranışları görmezden gelin; onayladığınız davranışları ise övün. 

Çocuğunuza, bağırmaktan, vurmaktan kaçının. Çocuğunuzun rol modeli olduğunuzu unutmayın ve bu sebeple şiddet içeren davranışlarda bulunmayın. 

Kuralları basit bir dille çocuğunuza anlatın. Örneğin araba çarpmaması için karşıdan karşıya geçerken elinizi bırakmaması gerektiğini söyleyin. 

Çocuğunuz huzursuzlanmaya başladığında dikkatini dağıtacak şeyler yapın. Örneğin komiklikler, eğlenceli tavırlar gibi. 

Çocuğunuza seçenek sunarak kontrolü sağlayın. Örneğin mavi tabakta mı yemek istersin sarı tabakta mı yemek istersin gibi seçenekler. 

Ev ortamını güvenli tutun, çocuğunuzun uzak durmasını istediğin şeyleri göz önünden kaldırmaya çalışın.

Sınırlarınızı belirleyin. Örneğin markette çocuğunuz çikolata istiyorsa ve ağlıyorsa, çocuğunuzu ortamdan uzaklaştırın.  

Mümkün olduğunca sakin olmaya çalışın; çocuğunuz stresinizden beslenebilir.