Anne sütü bebekler için ideal beslenmeyi sağlar. Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu, vitamin, protein, yağ bakımından zengindir. Tüm bunlar da bebeğinizin büyümek için ihtiyaç duyduğu şeylerdir. Anne sütü, antikorlar içerir ve bebeğinizin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olur. Tüm bunlarla birlikte anne sütü ayrıca bebeğinizi alerji ve astıma yakalanma riskini de azaltabilir. Anne sütü doğanın mükemmel bebek mamasıdır. Bağışıklığı güçlendiren antikorlar ve bilim insanlarının henüz kopyalayamadığı sağlıklı enzimler içerir. Bu yazımızda anne sütünün bazı faydalarını sizler için yazdık.

Bebeğinize ilk günlerde kolostrum sağlar

Formülün yapısını değiştiremez, ancak anne sütünüz bebeğinizin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için şekillenir. Doğumdan sonra gelen “presüt” olan kolostrum, yenidoğan bebeğinizi korumak için antikorlarla doludur. 

Sütünüz tam olarak geldiğinde (genellikle doğumdan üç ila dört gün sonra), hem şeker hem de hacim bakımından kolostrumdan daha yüksektir. İnek sütü formülündeki ve soya sütü formülündeki proteinler, bir bebeğin vücudunun parçalanması için anne sütündekilere göre daha zordur, bu nedenle formüle geçişi ne kadar uzun süre ertelerseniz o kadar iyidir.

Alerji ve egzamaya karşı korur

Ailenizde (veya eşinizin ailesinde) herhangi bir alerji veya egzama öyküsü varsa, emzirmek özellikle faydalı olabilir. İnek sütü ve soya sütü formüllerindeki proteinler alerjik reaksiyonu uyarabilirken anne sütündeki proteinler daha kolay sindirilir. Formüle göre daha az mide rahatsızlığı, ishal ve kabızlığa neden olur. Bunun nedeni ayrıca anne sütünün bebeğinizin vücudunda parçalanmasının çok kolay olmasıdır.

Virüs, gastroenterit, kulak enfeksiyonları ve solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltır

Anne sütüyle beslenen bebeklerde zatürre, soğuk algınlığı ve virüs vakaların azaldığını öne süren görüşler vardır. Bunun nedeni, anne sütünün doğumdan sonra bebeğinizi koruyan antikorlarla dolu olmasıdır. Mama ile beslenen bebeklerin, anne sütü ile beslenen bebeklerden daha fazla kulak enfeksiyonu, ayrıca zatürre ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Prematüre bebeklerin sağlığını destekler

Prematüre bebeğinizi emzirirseniz, bu onları nekrotizan enterokolit (NEC), sepsis, kronik akciğer hastalığı ve diğer ölümcül durumlardan koruyabilir. Bebeğinizi daha akıllı hale getirebilir. Araştırmalar anne sütüyle beslenen bebeklerin, sosyo ekonomik faktörler dikkate alındığında bile, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde daha yüksek IQ puanlarına sahip olduğuna işaret ediyor. Anne sütündeki yağ asitlerinin beyin güçlendiricileri olduğu düşünülmektedir.

Obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin daha sonraki yaşamlarında obez olma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir. 

Emzirmek, bebeğinizi size yakınlaştırır. Biberonla beslenen bebekler de ebeveynleri ile bağ kurarlar elbette, ancak emzirmenin ten tene teması yenidoğan için güven vericidir.

Başlangıç ​​katılarına yumuşak bir geçiş sağlar

Bebekler tamamen sütlü öğünlerden doğrudan tüm bebek mısır gevreği ve lapalarına geçmezler – kademeli geçiş, ilk doğum günlerine kadar 4 ila 6 ay arasında sürecektir. Bebeğiniz katı gıdalara başlarken emzirmeye devam etmek, gıda alerjileri de dahil olmak üzere alerji geliştirme riskini azaltabilir. 

Bebeğinizle yakınlık sağlar

Çoğu anne bunu emzirmenin en büyük yararı olarak belirtir. Emzirme seansı sırasında bebeğinizle bakışır, ses çıkarır ve kucaklaşırsınız ve birbirinize sevgiyi iletirsiniz.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım