Kış aylarının gelmesiyle birlikte sık öksüren çocukların sayısı artıyor. Bronşit kelimesini daha çok duyar oluyoruz. Akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin içinin iltihaplanmasına bronşit denir. Çocuklar renkli balgam çıkarır ve öksürük şikayetleri olur. Sık tekrarlayan bronşit astım belirtisi olabilir.

Peki çocuklarımızı bronşitten nasıl koruyabiliriz?

Akut bronşit, 1 haftada düzelir. Ancak akut bronşit sık sık tekrarlarsa kronik bronşit gelişebilir. Sık tekrarlayan bronşitin altında astım yatıyor olabilir. Bu nedenle bronşitten korunmak çok önemlidir.

Sigara Kokusundan Arınmalısınız!

Evde, oda içinde, balkonda ya da mutfakta sigara içilmemelidir. Üzerinize sinen kokular bile çocuğunuzu etkiler. Çocuklarımız için yapabileceğimiz fedakarlıklardan biridir sigarayı onlardan uzak tutmak. Eve geldiğiniz zaman duş alıp kıyafetlerinizi temizleyip dişlerinizi fırçalamanızla sigara kokusundan arınırsınız. Ardından çocuklarınızla kaliteli zaman geçirirsiniz.

Grip Aşısı ve Zatürre Aşısı Olunmalı

Özellikle kreşe giden çocukların, astımı olan çocukların, sık bronşit olan çocukların mutlaka grip aşısı olmaları gerekiyor. Eylül, Ekim ya da Kasım aylarında yılda 1 kez yaptırmalarını öneriyoruz. Ayrıca çocuğunuzda astım veya kronik bronşittir, varsa zatürre aşısı da yapılması  iyi olur.

Çocuklarımıza Hijyen Alışkanlığı Kazandırmalıyız

Bronşitten korunmanın yollarını, kendilerini korumanın yollarını çocuklarımıza çok geç olmadan öğretmeliyiz. Özellikle el yıkama alışkanlıklarını  kazandırmalıyız. Yemekten önce ve sonra, tuvaletten sonra, dışarıdan gelince ellerini ve yüzünü yıkamayı öğretmeliyiz. Bunu öğretmenin en iyi yolu ise sizin de yapmanı ve ona örnek olmanızdır. Unutmayın, çocuklar sizin birer yansımanızdır. Sizi taklit ederler, ne yaparsanız yaparlar. El yıkamanın yanında, hasta kişilerin yanında çok kalmamalıdır. Öksürürken ve hapşırırken ağzını eliyle değil koluyla kapatmalı. Kimileri hiç ağızlarını kapatmazken kimileri de elleriyle ağızlarını kapatırlar. El vasıtasıyla bir çok hastalık kapabiliriz. Bu nedenle ellerimizi mikroplardan korumalıyız. Eliyle değil koluyla ağzını kapatması gerektiğini öğretmeliyiz çocuklara. Bu iyi bir hijyen alışkanlığıdır.

Tüm bunlarla bronşitten uzak kalmak daha kolay olacaktır.