Çocuklarımızı Obeziteye İten Nedenler

1- Ailesel Nedenler

Anne ve babanın her ikisinde de fazla kilo mevcutsa çocuklarında obezite görülme ihtimali %80’dir.
Şişmanlığın en önemli nedeni harcanan enerjiden daha fazla enerji alınmasıdır. Obez olmamak için fiziksel aktivitenin arttırılması yani alınan enerjinin harcanması da son derece önemlidir. Obez çocukların ailelerinde de fiziksel aktivitenin, enerji tüketiminin az olduğu görülmüştür. Bu nedenle fiziksel aktivitenin arttırılması tüm aile bireyleri için önerilir.

2- Çevresel Faktörler

Özellikle enerji tüketimi açısından önemlidir. Kentlerde yaşayan çocuklarda fiziksel akti­vitenin kısıtlanması genel bir sorundur. Çocuğun aktivitesi kısıtlanırken, önüne sınırsız olarak tüketebileceği yiyecekler sunulmaktadır. Bu iki önemli koşul birleştiğinde
obezite riski artmaktadır.
Çevresel faktörler içinde en çok dikkat edilmesi gereken konular çocuğu hareketsiz bırakan durumlardır. Çok fazla televizyon ve bilgisayar başında vakit geçirmek kilo alımına neden olmaktadır.  Bunun dışında televizyonda görülen reklamlardan etkilenerek gıda alımı da şişmanlamaya katkı sağlamaktadır.

3- Beslenme

Beslenmede öğün sayısı ve alınan besin maddelerinin içeriği son derece önemlidir. Obez çocuk her zaman yaşıtlarına göre daha fazla yiyen çocuk değil az enerji harcayan çocuktur. Bunun dışında çok fazla abur cubur tüketme obeziteyi arttırmaktadır.

4- Hormonal faktörler

Fieker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi bazı hormonal nedenler de obeziteye sebep olabilir. Bu nedenle obez olan her çocuğun mutlaka bir çocuk hormon hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım