Birçok hastamızdan ve takipçimizden gelen yorumlara göre şu sonuca varmaktayız; çocuklara sebze yedirme alışkanlığını kazandırabilmek oldukça güç.  Çocukların damak tadına çok fazla hitap etmeyen ancak sayısız faydası olan sebzeleri çocuklarınıza yedirebilmeniz için birkaç önerimiz olacaktır. 

Çocuklarınıza Sebze Yeme Alışkanlığı İçin Öneriler!

Önce tadına alıştırın!

* Çocuklarınıza sebzenin tadını alıştırmak ve damak tadına uygun hale getirmek için öncelikle sebzeyi sevdikleri yemeklerin yanında vererek işe başlayın. Örneğin makarnayı seven çocuklar için yanına sebze sosu hazırlayarak sevdiği makarnanın yanında fark ettirmeden yedirin. Ya da sevdiği patates kızartmasının yanında haşlanmış sebze ve domates sosunu karıştırarak çocuğun damak tadını geliştirmeye çalışın.

Meyve – Sebze bütünlüğü! 

* Yetişkinlerin damak tadına ve Türk mutfağına çok yakın olmasa da çocukların sevebileceği bir öneri de şu: Sevdikleri meyveler ile sebzeyi karıştırarak vermeyi deneyebilirsiniz. Hem oldukça besleyici ve sağlıklı olacak hem de çocuğunuz meyve ve sebzeye alışmaya başlayacaktır.

Önce küçük parçalar

* Çocukları zorlayarak yedirmekten ziyade yemek yaparken ara ara çocuğunuza vereceğiniz küçük parçalar ile çocuğunuzu besleyebilir ve bu gıdalara alıştırabilirsiniz. Yemek hazırlanırken kullanılan besinleri küçük parçalar halinde çocuğa yedirmek zaman zaman daha kolay olabilir.

Biraz eğlenceli olsun! 

* Çocuklara çiğ sebzeleri yedirirken farklı şekillerde sunumlar hazırlayabilirsiniz. İnce ince doğranmış bir havucu veya güzel şekillerde kesilmiş bir kabağı çocuğunuz daha zevkli bir şekilde tüketebilir.

Biraz çiftçiliğe ne dersiniz? 

* Eğer imkanınız varsa balkonunuzda veya bahçenizde az da olsa kendi sebzenizi yetiştirebilir ve bu sebzeleri çocuğunuza toplatabilirsiniz. Küçük bir maydanoz demeti veya bir iki tane biber yetiştirmeniz bile çocuğunuzun sebze tüketmesine katkı sağlayabilir. Bu sebzeler çocuğunuzun toplamasını sağlayarak onun aldığı besini kendisine yedirmeniz çocuğu meraklandıracak ve sebze yemesine katkıda bulunacaktır.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım